Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Turystyka »
» 10 lat w Unii Europejskiej – Jak zmieniły się Mazury?
Która para piękniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

10 lat w Unii Europejskiej – Jak zmieniły się Mazury?

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2014-05-19

Tagi: mazury, rekreacja, turystyka, ue Turystyka

Zgodnie z wynikami badań, Polakiem, który najwięcej skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej jest statystyczny mieszkaniec województwa Warmińsko-Mazurskiego.* Miasta w regionie Wielkich Jezior Mazurskich są dowodem na skuteczne wykorzystanie funduszy unijnych, na przestrzeni ostatniej dekady. W większości z nich powstały nowoczesne eko-mariny, plaże miejskie, pasaże i bulwary. Pojawiły się też liczne trasy rowerowe oraz centra sportowe. Dzięki rewitalizacji licznych obiektów infrastruktury turystycznej i kulturalnej wzrosła liczba osób odwiedzających region. Znacząco zmienił się też standard życia mieszkańców poszczególnych miast.

Galeria artykułu

Dzięki środkom unijnym udało się przebudować liczne, przestarzałe mariny mazurskie. Tak zwane eko-mariny powstały w Węgorzewie, Mikołajkach, Piszu, Rynie, Giżycku oraz Mrągowie. Projekty te były współfinansowane z Funduszu Rozwoju Regionalnego. Największa obecnie eko-marina w Giżycku pomieścić może 138 dużych jednostek pływających (12 m długości i więcej) lub 240 mniejszych jachtów. Inwestycja o wartości 19,7 mln złotych (z czego 7,5 mln z funduszu europejskiego) jest jednocześnie bazą jednej z największych na świecie flot houseboatów, czyli luksusowych domów pływających.

Środki unijne w sposób efektywny wykorzystano również na lądzie. Wśród wielu inwestycji wzbogacających ofertę turystyczno-kulturalną, wymienić należy nowy amfiteatr w Mrągowie. Obiekt, mogący pomieścić 5 tysięcy widzów, od dwóch sezonów gości największe wydarzenia masowe regionu, w tym słynną Mazurską Noc Kabaretową i Piknik Country. Mrągowska oferta turystyczna wzbogacona została dodatkowo o miasteczko westernowe „Mrongoville", które cieszy się wielką popularnością wśród rodzin z dziećmi.

Rewitalizacji poddane zostały też same miasta. W roku 2009 przebudowano centrum miejscowości Ryn (Plac Wolności). Przy okazji zadbano o zamontowanie nowego oświetlenia ulicznego stylizowanego na XIX w. Koszt modernizacji samego oświetlenia wyniósł ok. 326 tys. zł, przy kwocie dofinansowania w wysokości 201 tys. zł. Nie bez znaczenia jest też polepszenie standardu życia samych mieszkańców poszczególnych miast. Od wstąpienia Polski do UE Gmina Ryn wybudowała około 134 km kanalizacji oraz 89 km wodociągów. Dzięki tej inwestycji prawie wszystkie gospodarstwa wiejskie na obszarze gminy Ryn zostały skanalizowane i uzyskały dostęp do bieżącej wody. Koszt inwestycji wyniósł ponad 27 mln zł, z czego dofinansowanie unijne pokryło niemal 80 % kosztów.

Oferta turystyczna regionu w sposób znaczący wzbogacona została przez pojawienie się setek kilometrów nowych tras rowerowych oraz traktów spacerowych. W Rucianem-Nidzie dzięki funduszom europejskim powstała promenada nad rzeką Nidką. Podstawowym celem inwestycji jest ożywienie drugiej części miasta, którą do tej pory rzadko odwiedzali turyści. Przy promenadzie ustawione zostały ławki, stojaki na rowerowy i kosze na śmieci. Wyznaczony został również punkt do grillowania. Dofinansowanie objęło również remont chodników, dróg dojazdowych oraz zejść na plaże.

Burmistrz Giżycka, Jolanta Piotrowska, podkreśla, jak ważna przy wykorzystaniu środków unijnych jest współpraca podmiotów prywatnych i samorządowych: Z inwestycjami miejskimi współgrają przedsięwzięcia realizowane przez prywatnych przedsiębiorców w Giżycku, tworząc środowisko przyjazne do inwestowania, do kolejnych projektów. Współdziałanie, wspólna promocja i kreowanie pozytywnego wizerunku miasta jest nieodzowne.

Plany związane z wykorzystaniem funduszy unijnych w perspektywie 2014-2020 przewidują szereg kolejnych innowacji, mających na celu zwiększenie atrakcyjności regionu. Zgodnie ze strategią promocji regionalnej „Kraina Wielkich Jezior Mazurskich‘2020" należy wymienić następujące projekty, w których planowane jest wykorzystanie środków unijnych: Mazurska Pętla Rowerowa, Sailpassy - czyli ujednolicony system opłat portowych, Cyfrowe Mazury, Mazurski serwis rezerwacyjno-sprzedażowy, Mazurski Park Zimowy w Spytkowie oraz restaurację i rewitalizację Twierdzy Boyen.

*Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A. na podstawie danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która para piękniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl