Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» 8 porcji warzyw i owoców dziennie chroni serce
Której lepiej w okularach? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

8 porcji warzyw i owoców dziennie chroni serce

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2011-01-28

Tagi: choroby układu krążenia, profilaktyka zawałowa, warzywa i owoce Zdrowa forma

Galeria artykułu

Nowe badania wykazały, że jedzenie pięciu porcji surowych warzyw i owoców dziennie, może nie być aż wystarczające. Dodatkowe porcje mogą zapewnić dodatkową ochronę zdrowia i obecnie zaleca się uwzględnienie w codziennym menu aż 8 porcji świeżych warzyw i owoców.


Chcąc zbadać zależność pomiędzy dietą a choroba niedokrwienną serca (ChNS), naukowcy przeanalizowali dane 313,074 osób w wieku od 40 do 85 lat. Odkryto, że u badanych, którzy spożywali codziennie 8 lub więcej porcji warzyw i owoców, ryzyko rozwoju choroby było o 22% mniejsze, niż u osób jedzących tylko 3 porcje warzyw dziennie.

Jednak w raporcie dotyczącym badań, który opublikowany został w European Heart Journal, podaje się, że wyniki te mogą być spowodowane także tym, że ludzie, którzy jedzą więcej warzyw, ogólnie prowadzą zdrowszy tryb życia.

Jedna porcja to niecałe 3 uncje i stanowi ją np. mała marchewka, średnie jabłko lub mały banan.

Profesor Sir Michael Marmot, dyrektor University College London (UCL) International Institute for Society and Health powiedział: ,,Zwiększenie  liczby porcji ma ogromne znaczenie. Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów. 22 procentowa redukcja możliwości zachorowania jest ogromna."

Dodał także: ,,Konieczna byłaby wielka zmiana wzorców odżywiania się, aby stosować dietę, w której spożywamy 8 porcji (surowych warzyw i owoców) dziennie. Warto jest zwrócić się w tym kierunku. Przyjęcie diety w dużej mipartej na owocach i warzywach jest bardzo ważne dla zdrowia społeczeństwa."

Badanie pokazało też, że ryzyko zachorowania na chorobę serca zmniejsza się o 5% wraz z każdym zjedzonym owocem lub warzywem. Wiadomo również, że osoby w wielu krajach jedzą średnio pięć warzyw i owoców dziennie, osoby w Grecji, Włoszech i Hiszpanii jedzą więcej podczas gdy Szwedzi jedzą mniej.

telegraph.co.uk

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Której lepiej w okularach? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl