Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Antykoncepcja po 40-stce
Który bardziej extreme? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Antykoncepcja po 40-stce

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-09-29

Tagi: antykoncepcja, ciąża, hormony, menopauza, seks, zdrowie kobiety Zdrowa forma

Galeria artykułu

Około 40. roku życia liczba owulacji zmniejsza się. Wygasa także czynność jajników. Nie oznacza to jednak, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest małe. Kobiety po 40-stce z powodzeniem mogą stosować antykoncepcję hormonalną, która łagodzi skutki nadchodzącej menopauzy.

Po 40 roku życia kobieta stopniowo traci płodność, po czym przechodzi menopauzę i wchodzi w okres pomenopauzalny. W latach poprzedzających menopauzę, cykle stają się nieregularne. Od czasu do czasu tworzy się ciałko żółte, podejmuje ono czynność, dlatego kobieta w starszym wieku nie jest całkowicie pozbawiona ryzyka nieplanowanej i niespodziewanej ciąży.

Jaka jej forma antykoncepcji jest najlepsza dla kobiet dojrzałych?

Warto rozważyć zastosowanie długo działającej metody hormonalnej w szczególności u tych kobiet, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą przyjmować dwuskładnikowych preparatów antykoncepcyjnych. Metody te szczególnie zaleca się palaczkom, kobietom chorym na cukrzycę, cierpiącym na migreny i nadciśnienie. Doustne i domięśniowe preparaty zawierają tylko progestagen, nie zwiększają ryzyka udaru mózgu ani zawału serca. Starsze kobiety zbliżające się do menopauzy, mogą łatwiej zaakceptować nieregularnie krwawienia lub ich zanik związany ze stosowaniem implantów, zastrzyków lub tabletek zawierających wyłącznie progestagen.

Antykoncepcja hormonalna po 40-stce niesie ze sobą korzyści zdrowotne: chroni przed wieloma poważnymi schorzeniami, m.in. krwawieniami wieku menopauzalnego, rozrostami błony śluzowej trzonu macicy, rakiem trzonu macicy, jajnika, jelita grubego. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia raka piersi oraz opóźnia proces rozwoju osteoporozy.

Kiedy należy zmienić antykoncepcje hormonalną na hormonalna terapię pomenopauzalną?

Moment, w którym należy zamienić hormonalny środek antykoncepcyjny na HT (ang. hormone therapy) jest bardzo ważny, ponieważ nawet preparaty antykoncepcyjne zawierające najmniejsze możliwe dawki hormonów dostarczają organizmowi 4-krotnie większe ilości estrogenów niż standardowa HT. Wraz z wiekiem ryzyko powikłań zależnych od dawki przyjmowanych estrogenów staje się istotne. Jednym ze sposobów określenia momentu menopauzy jest coroczne oznaczenie stężenia folitropiny (FSH) w surowicy. Hormonalną terapię można wdrożyć w momencie pojawienia się objawów związanych z menopauzą lub stwierdzeniem w corocznym badaniu zwiększenia FSH.

Profilaktyka to podstawa

Profilaktyka powinna stać się priorytetem każdej kobiety. Podejmowanie świadomych decyzji jest podstawą w wieku przejściowym. Rola naszego zaufanego ginekologa powinna polegać na dostarczeniu odpowiednich informacji, niezbędnych do dokonania najlepszego wyboru. Przy wyborze metody antykoncepcji lub terapii hormonalnej najważniejsze powinno być bezpieczeństwo danej metody i korzyści, jakie może mieć kobieta z jej stosowania.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który bardziej extreme? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl