Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Aspartam (E951) – odstaw już dziś!
Która lepsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Aspartam (E951) – odstaw już dziś!

Dietevo.pl
Data publikacji: 2012-01-06

Tagi: aspartam, coca cola, e951, orbit, słodzik, trucizna Zdrowa forma

Aspartam to główny składnik słodzików, gum do żucia, napojów kolorowych, produktów typu „light”a także farmaceutyków (tabletek musujących i do ssania również dla dzieci). Dlaczego mimo wielu kontrowersji ten środek jest wciąż w powszechnym użyciu?

Galeria artykułu

Aspartam składa się z trzech związków:

1. metanolu, który powoduje ślepotę
2. kwasu asparaginowego, który wywołuje raka mózgu
3. fenyloalaniny, która wywołuje zaburzenia emocjonalne.

Osoby przyjmujące pierwszy raz aspartam często dostają wysypki, miewają bóle głowy, mają problemy z widzeniem, a te które od dawna go zażywają - nie reagują.

Aspartam jest to neurotoksyna, zaburzająca syntezę białek, przewodzenie impulsów w synapsach i strukturę DNA. Wywołuje różne, pozornie niepowiązane ze sobą objawy. Po wypiciu metanolu skutki widać od razu, natomiast aspartam działa inaczej. Gromadzi sie w organizmie powoli zaburzając system hormonalny i pracę mózgu.

Światowa kariera aspartamu, jakoby zdrowszego substytutu cukru, rozpoczęła się w roku 1980, kiedy to FDA uznała aspartam za substancję bezpieczną dla zdrowia, pomimo licznych ostrzeżeń naukowców i publikowanych badań, świadczących o jego szkodliwości. Swój czynny udział w "przepchnięciu" wniosku miał Donald Rumsfeld – szef firmy G.D Searle. W 1983 roku aspartam został dopuszczony na rynek.

W roku 1985 firma G.D Searle została przejęta przez koncern Monsanto, zmieniając nazwę na NutraSweet Company.  W 1992, firma NutraSweet podpisał umowę z koncernami CocaCola i PepsiCo czyniąca z NutraSweet Company ich preferowanym dostawcą aspartamu. Patent na aspartam wygasł 14 grudnia 1992 roku, co pozwoliło firmom chemicznym na całym świecie rozpocząć produkcję aspartamu pod innymi nazwami handlowymi. Mimo iż są dowody na szkodliwość aspartamu, koncerny wprowadzają szkodliwe produkty na rynek - wszystko dla ogromnych profitów, kosztem zdrowia konsumentów - oczywiście.

Od tego czasu coraz więcej jest dowodów świadczących o szkodliwym działaniu tej substancji. Mamy rok 2011, oznacza to, iż już 28 lat ludzie, w szczególności mieszkańcy krajów rozwiniętych są systematycznie truci i to za zgodą agencji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności i leków, promocję zdrowego stylu życia i kontrolę nad substancjami używanymi w produkcji farmaceutycznej i przemyśle spożywczym. Czy nie jest wystarczający fakt iż:

W roku 1984 Amerykanie spożyli ponad 3.5 tony aspartamu. Rok później ilość podwoiła się i systematycznie wrastała. Liczba nowotworów mózgu wzrosła o 10%, o 30% cukrzyce, chłoniak o 60%.

Także w latach 70'tych, neurolog John W. Olney odkrył, że podawanie aspartamu doustnie myszom, powoduje poważne uszkodzenia mózgu. W 1971 Ann Reynolds – pracownik laboratorium G.D Searle potwierdziła neurotoksyczność aspartamu podawanego myszom. Badania te zostały zignorowane.

W 1974 (przed wypuszczeniem aspartamu na rynek) Dr. John Olney, James Turner i Label, Inc. (Legal Action for Buyers' Education and Labeling) złozyli oficjalny protest twierdząc, że w ich przekonaniu aspartam może powodować uszkodzenia mózgu, szczególnie u dzieci.

Naukowcy z Fundacji Ramazziniego przeprowadzili badanie na szczurach. Obserwowali gryzonie przez 159 tygodni. W tym czasie podawali im pożywienie zawierające aspartam w dawkach imitujących dzienne spożycie tego związku przez ludzi. Szczury podzielono na kilka grup w zależności od przyjmowanej dawki. Związek ten wywołał u szczurów chłoniaki, białaczkę oraz nowotwory (szczególnie nerek u samic i nerwów obwodowych u samców), nawet, jeśli spożywały mniejsze dawki niż dozwolone w przemyśle spożywczym dla ludzi.

Niestety wszystko wskazuje na to, że środek ten nie zostanie wycofany z rynku, Dlaczego? Aspartam występuje w wielu produktach kojarzonych z międzynarodowymi markami jak np. Coca-Cola, czy Orbit. Koncerny nie usuną ze składu aspartamu, ze względu na jego szkodliwość. Firmy zgodziłyby się tym samym z toksycznym wpływem tej substancji na ludzki organizm, co grozi ogromnymi stratami finansowymi.

Obrona aspartamu, jako środka bezpiecznego jest w tym przypadku prostsza i tańsza. Szczególnie, że badania wykonane przez inne instytucje nie są tak jednoznaczne i nie wykazały niebezpiecznych konsekwencji spożywania aspartamu. Warto zauważyć, że słodzik przeszedł kompleksowe testy Naukowego Komitetu do spraw Żywności (Scientific Committee for Foods- SCF), który uznał go za bezpieczny i pozwolił wprowadzić na rynek spożywczy, nadając mu kod E-951.

mgr inż. Kalina Gogała – dietetyk

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

zainteresowany

2012-10-21 23:35

@prof. A. Rutkowska 1. Jaki był tytuł tej pracy naukowej i gdzie ją można znaleźć? 2. Na stronie Uniwersytetu Śląskiego nie znalazłem pani nazwiska. W jakim charakterze tam pani pracuje?

aKa

2012-10-22 12:48

"mich" po tym co napisałeś, widać ze Twoja wiedza jest bardzo ograniczona, i że nie ogarniasz rzeczywistości w całości. Wiele badań naukowych wskazuje na to że Aspartam działa bardzo toksycznie. Zwierzęta, którym podawano aspartam dostały raka mózgu. poniżej film dokumentalny zawierający źródła. "Aspartam: Rakotwórcza słodycz" http://www.filmy-dokumentalne…

Tomek

2012-10-22 21:59

Monsanto kontroluje przemysł spożywczy na całym świecie, niestety taka prawda... Ogólnie ciekawy artykuł, można by jednak uzupełnić go o kilka ważnych faktów. Polecam http://cojesc.net/aspartam-sz… dla kogoś kto szuka jeszcze więcej info.

aga

2012-10-25 10:04

Dziwie się tym wszystkim naiwnym ,za własne pieniądze i na własne życzenie się trują - żal

Robercik nadolski

Robercik

Białystok

2012-12-03 13:34

z drugiej strony lepiej paść na guza mózgu niż z otyłości ;)

martina

2012-12-07 18:58

Panie Pawle( czy tam kosmetyczko z Wałbrzycha :))) jest duża różnica pomiędzy kosmetyczką a kosmetologiem. Zanim coś napiszesz zastanów się najpierw i dowiedz więcej:p Przepraszam,że nie na temat, ale musiałam.

Tomasz Otworowski

Tomasz

Zduny

2013-01-06 00:27

Bardzo ciekawi mnie ta szkodliwość aspartamu. Wszędzie jest pełno artykułów mówiących, ze zawiera to i tamto. Każdy mówi, że to trucizna. Jednak nikt nie popiera tego żadną pracą naukową - np. " W roku 1984 Amerykanie spożyli ponad 3.5 tony aspartamu. Rok później ilość podwoiła się i systematycznie wrastała. Liczba nowotworów mózgu wzrosła o 10%, o 30% cukrzyce, chłoniak o 60%. TO SĄ DOWODY NAUKOWE!" Uważam, że o aspartamie warto przeczytać tutaj: http://ec.europa.eu/food/fs/s… i samemu zdecydować czy szkodzi czy też nie. Aspartam tak jak cukier, nikotyna, kawa itp. jednemu może szkodzić innemu nie.

mania

2013-01-16 06:22

Ale młot z tego Pawła !!! BARAN HI.HI.HI.

zinn

2013-01-24 18:56

co do badania Fundacji Ramazziniego z 2005, na które również autorka się powołuje były po pierwsze dość niechlujne (brak dokładnych danych o wykorzystanych zwierzętach doświadczalnych pożywienie, waga etc.), po drugie podawano dawki wielokrotnie przewyższające możliwe do przyjęcia nawet przy 100% zastąpieniu cukru aspartamem (aż do 500 razy większej), po trzecie szczury żyły do naturalnej śmierci, co jest niezgodne z wytycznymi badań nad rakotwórczością, ponieważ prowadzi to do porównania szczurów zmarłych w różnym wieku, a starzeniu towarzyszy powstawanie zmian, między innymi nowotworowych, a mimo to żeby było śmieszniej szczury żywione aspartamem żyły dłużej niż grupa kontrolna, ja tam nie używam słodzików bo mi po prostu nie smakują, ale nie lubię manipulacji danymi naukowymi, a tu mamy do czynienia z typowym "cherry picking"

zinn

2013-01-24 20:40

@prof. A. Rutkowska odnoszę wrażenie, że piszę pani nieprawdę, co do swojego tytułu naukowego i pracy naukowej w celu podparcia swoich wątpliwych tez autorytetem tytułu naukowego, proszę mnie wyprowadzić z błędu - w zupełności wystarczy "namiar" na publikację wspomnianych przez panią badań w recenzowanym czasopiśmie naukowym. Do tego czasu pozwolę lekce sobie ważyć, pani nie poparte niczym poza pani własnymi słowami tezy pozostające w sprzeczności z obecnym konsensusem naukowym.

Posof

2013-01-27 14:45

http://www.youtube.com/watch?… No nie wiem czy nie jest szkodliwy ........ Każdy dokona swojego wyboru

Drwall

2013-06-10 00:34

Byla moda na jeansy teraz jest moda na bycie "Light" Zapraszam do artykulu : http://www.trenujmyrazem.pl/2…

(PP)

2014-01-31 17:35

Czy autor artykułu ukończył może szkołę podstawową i gimnazjumł??? Proponuję uzupełnić elementarną wiedzę na poziomie oceny "dopuszczający", aby nie robić ludziom wody z mózgu w podstawowych kwestiach. Osobiście od podstawówki unikam aspartamu (na ile się da), bo w sumie już wtedy w specjalistycznej prasie pojawiły się artykuły o toksyczności wielu słodzikó m.in. aspartamu... Szkoda, że one nie wychodziły w gazetach codziennych, bo może więcej osób by o tym wiedziało. Jakkolwiek: "Aspartam składa się z trzech związków: 1. metanolu, który powoduje ślepotę 2. kwasu asparaginowego, który wywołuje raka mózgu 3. fenyloalaniny, która wywołuje zaburzenia emocjonalne" jest chamską manipulacją (albo elementarnym brakiem wiedzy). To jest tak jakbym napisał, że cyjanek potasu składa się z węgla, który jest podstawowym składnikiem każdego związku organicznego a więc m.in. cukrów, białek witamin, azotu, który jest niezbędnym skłądnikiem białek, amin i innych niezbędnych składników ludzkiego organizmu i potasu, który jest jednym z najważniejszych pierwiastków niezbędnych do życia... Mam nadzieję,że nikt się nie zasugerował i nie będzie chciał degustować tej trucizny! Podobnie brzmi zmanipulowany opis aspartamu w artykule. W każdym razie, to że jakiś związek składa się z jakiś pierwiastkó lub grup, lub powstaje z jakiś innych substancji nie decyduje o jego własnościach fizycznych i biologicznych. To każdy absolwent szkoły podstawowej lub gimnazjum powinien wiedzieć. To mi całkowicie deklasuje ten artykuł. A może mam dodać jeszcze, że kwas asparginowy jest sytetysowany w organiźmie każdego zdrowego człowieka jako endogenny aminokwas, który m.in. jest składnikiem wielu białek? A może fenyloalanina jest niepotrrzebna? Oczywiście, ze jest niezbędna, nie dość, że sama wchodzi w skłąd wielu białek to jest niezbędna do syntezy m.in. tyrozyny i innych bardzio ważnych w organizmie substancji, jak np. melanina, która chroni nas przez zniszczeniem siatkówki oka lub nowotworzeniu w skórze etc.

Mirek

Andrzej

2015-04-02 10:26

Wystrzegam sie słodzików w kazdej postaci.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która lepsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl