Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Awitaminoza - szkodliwy brak witamin
Który uśmiech piękniejszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Awitaminoza - szkodliwy brak witamin

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2012-10-16

Tagi: awitaminoza, odżywianie, witaminy Zdrowa forma

Witaminy - składnik odżywczy, bez którego nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Co zatem robić, by nie zabrakło ich w naszym organizmie? Jak działać, by zniwelować ich niedobór?

Galeria artykułu

Awitaminoza, ale dlaczego?

Mówiąc prosto, awitaminoza to brak dostatecznej ilości witamin w organizmie. Życie w ciągłym biegu, zły sposób odżywiania sprzyjają jej powstawaniu. Spożywanie zmodyfikowanej żywności, stołowanie się w fast foodach, jedzenie w biegu, stres, używki - to wszystko może skutkować zmianami w organizmie i doprowadzać do awitaminozy.

Awitaminoza, czego brak i jak poprawiać?

Awitaminoza, jak już było wspomniane, oznacza brak odpowiedniej ilości witamin w organizmie. W zależności od tego jakiej witaminy brakuje w organizmie, pojawiają się konkretne dolegliwości.

Awitaminoza A - oznacza niedobór witaminy A w organizmie. Przejawia się kłopotami ze wzrokiem, bolącymi oczami. Inne objawy to wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Gdy stopień niedoboru witaminy A jest znaczny i utrzymuje się przez dłuższy czas konsekwencje mogą być naprawdę poważne ( np. groźne wady wzroku, m.in. kurza ślepota ). Niedobór witaminy A można uzupełniać przez spożywanie następujących produktów, np.: brokuł, marchwi, szpinaku, dyni, jaj ,czy mleka.

Awitaminoza B, czyli niedostateczna ilość, tak ważnej dla organizmu, witaminy B. Brak witamin z tej grupy może powodować szorstkość skóry, depresję, czy otępienie. Niedobór witaminy B12 może doprowadzić do anemii. Walcząc z tym rodzajem awitaminozy warto sięgać po: drożdże, rośliny strączkowe, ziemniaki oraz drób.

Awitaminoza C przejawia się spadkiem odporności, osłabieniem oraz bólem stawów i mięśni. Niedobór tej witaminy powinno uzupełniać się poprzez spożywanie, m.in.: owoców cytrusowych, malin, truskawek, czy też ziemniaków.

Awitaminoza D, czyli brak odpowiedniej ilości witaminy D w organizmie. W sposób naturalny dostarczana jest ona organizmowi poprzez działanie promieni słonecznych. Jednak, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy przez długi czas utrzymuje się zachmurzenie, dochodzi do spadku odpowiedniej ilości tej witaminy w organizmie. Jej niedobór objawia się sennością, złym nastrojem, spadkiem sił witalnych. Brak odpowiedniej ilości tej witaminy w organizmie jest niebezpieczny zwłaszcza dla dzieci, gdyż prowadzić może do krzywicy. Zapobiegać jej można poprzez spożywanie: żółtek jaj, niektórych rodzajów ryb, czy masła.

Nie leczenie, a zapobieganie powinno być priorytetem. Warto zatem zastanowić się nad codziennym menu i komponować je w taki sposób, by nie zabrakło odpowiedniej ilości witamin z każdej grupy.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który uśmiech piękniejszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl