Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
Wszystkie
» Bezpieczeństwo podczas jazdy
Które wydarzenie ważniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Bezpieczeństwo podczas jazdy

Autor: Paweł Kordas  Data publikacji: 2008-09-10

Tagi: bezpieczeństwo, jazda, kask, ochraniacze, rolkarze, rolki

Galeria artykułu

Bezpieczeństwo jest bardzo ważną sprawą w jeździe na rolkach. Osiągane prędkości są różne, jednak upadek, nawet przy małej prędkości, może mieć bardzo nieprzyjemne skutki.

Bywa tak, że to co dzieje się w miejscu, w którym jeździmy nie zależy tylko od nas. Potencjalne niebezpieczeństwo sprawiają rowerzyści, małe dzieci, psy bądź niespodziewane dziury czy przeszkody na nawierzchni, bądź inny entuzjasta tego sportu. Nieprzyjemne sytuacje jednak się zdarzają i by ich skutki były jak najmniejsze trzeba używać ochraniaczy.

Ochrona głowy
Najważniejszą sprawą jest ochrona głowy. Kask jest obowiązkowym sprzętem rolkarza! Wielu ludzi nie zakłada kasków, ponieważ wstydzą się w nich jeździć. A nawet najlepsi rolkarze, którzy jeżdżą bardzo dobrze, po założeniu rolek na nogi wkładają kask!
Na rynku możemy znaleźć bardzo dużą ofertę kasków, które posiadają super wygląd, są bardzo wygodne i mają duży zakres regulacji, który dopasuje kask do każdej głowy. Warto dodać, że na wszelkiego rodzaju zawodach kask jest obowiązkowy. Oczywiście kask to jest kolejny wydatek, ale jeśli ktoś planuje jazdę przez dłuższy okres to ta inwestycja się bardzo opłaci.

Ochrona kolan, łokci
Kolejną ważną sprawą jest ochrona kolan, łokci, dłoni oraz nadgarstków, gdyż te miejsca są narażone najbardziej podczas upadków. Zalecam kupno ochraniaczy na te miejsca szczególnie osobom, które dopiero zaczynają zabawę z rolkami. Rodzice powinni obowiązkowo wyposażyć dzieci w takie ochraniacze. Najwięcej wypadków zdarza się podczas pierwszych prób jazdy  i żeby szybko się nie zniechęcić zalecam używanie tego typu ochraniaczy. Dostępne są one w sklepach internetowych, ale też powinny być w każdym sklepie z rolkami. Zawodnicy profesjonalni z jazdy szybkiej nie używają często takich ochraniaczy, ponieważ nie są one dla nich wygodne - nieco ograniczają ruchy. Jednak umiejętności zawodników sprawiają, że te upadki nie zdarzają się często i po prostu jest to ryzyko tego sportu. Z kolei zawodnicy jazdy agresywnej używają bardzo często tych ochraniaczy, ponieważ w tym rodzaju jazdy zdarzają się upadki niekiedy z dużej wysokości.

Bezpieczne zachowanie
Ważną sprawą dla bezpieczeństwa naszego, ale też innych użytkowników tras do jazdy jest odpowiednie zachowanie. Na rolkach nie wyhamujemy tak szybko, jak na rowerze czy nogach, dlatego jest to bardzo ważne żeby uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń. Niby jest to oczywiste jednak w rzeczywistości tak nie jest. Musimy pamiętać, że nie tylko my jesteśmy na trasie i jeśli zachodzi taka potrzeba należy ustąpić miejsca szybszym rolkarzom, rowerzystom, czy też innym użytkownikom. Jeśli sami wyprzedzamy kogoś to należy spojrzeć czy z tyłu ktoś nie najedzie na nas i zakomunikować to głośniej - powiedzieć uwaga! W takim wypadku większość jadących ustąpi nam robiąc miejsce. Częstym widokiem jest osoba jadąca na rolkach z psem bądź słuchająca muzyki - takie osoby stwarzają niebezpieczeństwo, ponieważ mogą wykonać nieprzewidziane ruchy (pies może niespodziewanie pociągnąć takiego rolkarza), czy ktoś, kto słucha muzyki będzie niespodziewanie omijał przeszkodę i nie usłyszy jak do niego krzyczymy. Takie osoby należy omijać dużym łukiem, jeśli jest to możliwe albo zwrócić szczególną uwagę. Niektóre sytuacje trzeba po prostu przewidywać i starać się unikać niebezpieczeństw. Jadąc na trening lub przejażdżkę należy zabrać nie tylko rolki i kask, ochraniacze, ale też głowę J. Szanujmy siebie nawzajem - wtedy jazda będzie bezpieczna, zdrowa i przyjemna.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Zuzanna Reszka

Zuzanna

Warszawa

2009-04-13 10:22

Bez przesady: to, że ktoś słucha muzyki nie znaczy, że jest kompletnie odrealniony. Pewnie, że "słuchafony jak dzwony" i głośność taka, że brakuje skali są niebezpieczne (nie tylko zwiększa się ryzyko wypadku, ale też ryzyko uszkodzenia słuchu), jednak nie dajmy się zwariować.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które wydarzenie ważniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl