Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Inne »
» Orla Perć - następne stulecie
Która ma piękniejsze włosy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Orla Perć - następne stulecie

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2009-06-23

Tagi: , bezpieczeństwo w tatrach, orla perć, orla perć - następne stulecie Turystyka

Galeria artykułu

Koniec roku szkolnego, akademickiego, czas urlopów, nadchodzi kolejne lato w Tatrach. Granice Tatrzańskiego Parku Narodowego przekraczają co dzień tysiące turystów. Większość pozostaje w dolinkach reglowych, lecz wielu, motywowanych miłością do gór, ciekawością czy ambicją, lecz często niedostatecznie przygotowanych i doświadczonych, kieruje się wyżej.

Łatwa dostępność Kasprowego zmodernizowaną kolejką linową sprawia, że po relatywnie krótkim czasie trafiają w samo serce gór. Po technicznie nietrudnym, lecz eksponowanym i - szczególnie w trudniejszych warunkach pogodowych - potencjalnie śmiertelnym trawersie południowych stoków Świnicy wchodzą na Orlą Perć, najsławniejszy tatrzański szlak turystyczny. Inni docierają nań od Czarnego Stawu Gąsienicowego, z Doliny Pańszczycy lub Pięciu Stawów. Wszyscy oni, doświadczeni i niedoświadczeni, dobrze i źle wyekwipowani, trafiają na wymagający fizycznie i technicznie, eksponowany i narażony na rozliczne obiektywne niebezpieczeństwa górskie szlak turystyczny będący w istocie dość trudną graniową drogą wspinaczkową. Zapominają o wprowadzonych przez TPN jednokierunkowych ograniczeniach ruchu, tkwią w zatorach i kolejkach w najtrudniejszych, eksponowanych miejscach, nasłuchują czy poruszający się nad nimi już zrzucili na nich kamienie czy zrobią to dopiero za chwilę, często w panice szukają drogi odwrotu w załamaniu pogody. Orla Perć, wytyczona w 1906 roku przez ks. Walentego Gadowskiego i wyposażona w sztuczne ułatwienia łańcuchowe, pozbawiona jest tego, co cechuje od dawna ogromną większość europejskich trudnych dróg górskich o statusie szlaku turystycznego - nowoczesnych ubezpieczeń.

"ORLA PERĆ - NASTĘPNE STULECIE" to inicjatywa społeczna w sprawie bezpieczeństwa na Orlej Perci.  Jej celem jest wyeliminowanie na nim wypadków śmiertelnych. W 103-letniej historii szlaku było ich już 99, przy czym ponad jedna czwarta wydarzyła się w ostatnim dziesięcioleciu. Postulujemy unowocześnienie ubezpieczeń na Orlej. Nie chcemy na Orlej Perci dalszych ułatwień, ponad te, które już tam zostały umieszczone, ani nie postulujemy całkowitego zaporęczowania Orlej stalowymi linami. Chcemy jedynie zastąpić nieefektywne ubezpieczenia łańcuchowe nowoczesnymi, które pozwalają wpiąć się do nich autoasekuracją. W naszej ocenie nie powinno to wydłużyć znacząco ubezpieczanych (ułatwianych) odcinków szlaku. Orla Perć powinna pozostać trudnym szlakiem turystycznym, lecz jednocześnie stać się drogą bezpieczniejszą.

APEL "ORLA PERĆ - NASTĘPNE STULECIE"

Poruszeni kolejnymi wiadomościami o śmiertelnych wypadkach na Orlej Perci, apelujemy do władz Tatrzańskiego Parku Narodowego o przekształcenie jej w nowoczesną via ferratę. Jednocześnie wyrażamy zaniepokojenie coraz częstszymi pogłoskami o rozważanym w publicznych dyskusjach rozwiązaniu problemu Orlej Perci przez całkowite usunięcie z niej dotychczasowych ubezpieczeń i sztucznych ułatwień.

Orla Perć jest częścią polskiej tradycji o znaczeniu daleko wykraczającym poza jej czysto turystyczne czy nawet szeroko rozumiane górskie apekty. Jest legendą, mitem tatrzańskim i mitem polskim.

Nie można odbierać nikomu prawa do samodzielnego poruszania się po niej, o co zabiegają niektóre środowiska przewodnickie, ale i nie wolno dłużej utrzymywać jej w archaicznym stanie z roku 1906.

Wzywamy więc do ubezpieczenia tego szlaku stalowymi linami poręczowymi, aby umożliwić turystom stosowanie na nim nowoczesnej autoasekuracji.

O bezpieczeństwie w Tatrach oraz o tym, czym jest via ferrata i autoasekuracja na niej przeczytacie wkrótce na łamach portalu aktywni.pl.

Zajrzyjcie na www.orlaperc.info.pl i wyraźcie swoją opinię!

1 osób dodało "Orla Perć - na…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Dariusz Rybi

Dariusz

Górny Mokotów

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Renata Fluder

Renata

Kraków

2009-06-23 15:36

Popieram! Polskie Tatry są strasznie "zacofane" jeśli chodzi o bezpieczeństwo turystów.

Inną sprawą jest kultura tych, którzy odwiedzają góry - tworzenie się zatorów bo ktoś idzie "pod prąd" to szczyt głupoty ze strony ludzi.

Joanna Krawczyk

Joanna

Warszawa

2009-06-23 21:52

Jestem za - może dzięki takim ubezpieczeniom niektóre tatrzańskie szlaki przestaną być dla mnie nieosiągalne!
Już dodałam swój podpis!

Mateusz Pawlik

Mateusz

Warszawa

2009-06-25 08:37

Tez jestem za! Juz dawno temu czytalem o propozycji zrobienia via ferraty, ale jak widac nic dla ludzi nie da sie zrobic szybko. Widocznie jeszcze pare osob musi tam zginac.

Zwijoc

2013-12-25 22:37

Kurwa mać co wy sobie myślicie, że co my będziemy dla was cepry pierdolone robić? Kurwa mać cieszcie się że macie za darmo gwarancję ratowania przez TOPR, bo na Słowacji trza kurwa płacić. Już wam się het podupcyło w tych jebniętych ceperskich główkach od tego dobrobytu. Wiecznie skurwysyny jesteście niezadowoleni. To że kurwa stoki nie przygotowane, to że kurwa drogo, to że za mało zabezpieczeń. To góry,a nie kurwa galeria handlowa, ja pierdolę nie można zabudować całych gór dla waszego widzi mi sie. Nie podoba się to wypierdalać, bo wcale was tu skurwiele nie potrzebujemy. Dawniej żyliśmy bez was i byliśmy szczęśliwi.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która ma piękniejsze włosy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl