Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
» Bieganie: ból piszczeli
Która gorzej wygląda? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Bieganie: ból piszczeli

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-04-08

Tagi: bieganie, ból piszczeli, goleń, kontuzje, leczenie

Galeria artykułu

Ból piszczeli jest jedną z najpopularniejszych dolegliwości nękających biegaczy - podobnie jak i inne osoby uprawiające sporty, które silnie obciążają nogi. W niektórych przypadkach uraz jest tak poważny, że wymaga całkowitego zaprzestania treningów biegowych.

Ból piszczeli to ogólne określenie urazu powstałego przez poddanie kości piszczelowej oraz przyczepionych do niej mięśni (zwłaszcza mięśnia piszczelowego przedniego - tibialis anterior) dużemu obciążeniu. Mięsień piszczelowy przedni jest znacznie delikatniejszy niż mięśnie znajdujące się z tyłu łydki i łatwo go nadwyrężyć. Czynnikiem, który to powoduje jest przede wszystkim zbyt szybkie zwiększanie intensywności treningów, bieganie bez rozgrzewki i brak ćwiczeń rozciągających. Uraz może tez powstać, gdy biegacz wraca do treningu po dłuższej przerwie. Czynnikami, które pogarszają sytuacje są: nieodpowiednie lub zużyte obuwie (zbyt cienka podeszwa) i bieganie po twardej nawierzchni.

Urazy tego typu mają wiele odmian. Zazwyczaj ból dotyka środkowej części piszczela i nasila się, gdy palce stopy są obciągnięte w dół. Czasami pojawia się również lekka opuchlizna. Jeśli ból jest dokuczliwy i nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli jednak dopiero się pojawił, wypróbuj następujące sposoby:

- daj swojemu ciału szansę na regenerację, ogranicz lub przerwij chwilowo trening, a już na pewno nie zwiększaj dystansu.

- rób okłady z lodu i delikatnie masuj mięśnie, staraj się jednak nie wciskać ich w kość.

- upewnij się, czy w twojej diecie nie brakuje wapnia.

Codziennie wykonuj następujący zestaw ćwiczeń:

1)      Chodzenie na piętach - 5 minut.

2)      Wzmacnianie i rozciąganie mięśni: użyj taśmy elastycznej, gumy do skakania lub starej dętki od roweru. Usiądź na krześle i zaczep poduszeczkę stopy o taśmę, której końce trzymasz w dłoni. Napnij taśmę i wykonuj krążenia stopy - po 1 miuncie w każdą stronę.

3)      Wzmacnianie i rozciąganie mięśni: usiądź na ziemi z jedną nogą prostą. Palce stopy zadarte są do góry. Poproś kogoś, by trzymał wierzch twojej stopy stawiając ci opór, gdy ty starasz się przyciągnąć palce do siebie. Wykonaj 4 serie po 10-15 sekund.

1 osób dodało "Bieganie: ból …" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Anita Nowakowska

Anita

Hornówek

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która gorzej wygląda? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl