Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Drużynowe »
» Boisko piłkarskie - wymiary
Czyje oczy piękniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Boisko piłkarskie - wymiary

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-03-19

Tagi: boisko, bramki piłkarskie, linie na boisku, ochraniacze goleni, piłka nożna, pole karne, wymiary, łuk na boisku, łuki

Galeria artykułu

Kopać piłkę można właściwie zawsze i wszędzie. Nie wszyscy jednak wiedzą jakie są wymiary boiska piłkarskiego.

Boisko piłkarskie musi mieć kształt prostokąta, ale nie może być kwadratem. Długość boiska do piłki nożnej nie może przekraczać 120 metrów, ani być mniejsza niż 90 m. Musi też być w każdym przypadku dłuższa od szerokości boiska, która ma mieścić się w przedziale 45-90 m.

Boisko powinno być oznaczone według wzoru liniami o szerokości do 12 cm. Linie na długości boiska to linie boczne, a na szerokości - bramkowe. W każdym z narożników umieszcza się chorągiewkę o wysokości minimum 1,5 m. Z punktu jej umieszczenia wyznacza się na boisku łuk o promieniu 1 m - jest to tak zwane pole rożne. Linia środkowa boiska piłkarskiego ma być równoległa do linii bramkowych. Punkt środkowy boiska musi być wyraźnie oznaczony i być środkiem okręgu o promieniu 9,15 m.

                               


Na środku linii bramkowych ustawia się bramki. Składają się one z dwóch pionowych słupków i prostopadłej do nich poprzeczki umieszczonej na wysokości 2,44 m. Odległość między słupkami wynosi 7,32 m. Grubość i szerokość elementów bramki nie może przekraczać 12 cm. Bramka powinna być wkopana w ziemię, a jej elementy połączone tak, by nie ograniczać ruchów bramkarza.

Na liniach bramkowych, w odległości 5,5 m od słupków, w stronę narożników boiska, wyznacza się dwie, prostopadłe do lini bramkowej, linie długości 5,5 m, których końce łączy się linią równoległą do bramkowej. Tak utworzony obszar nazywa się polem bramkowym.

Na liniach bramkowych w odległości 16,5 m od słupków, w kierunku narożników, wyznacza się dwie linie prostopadłe do bramkowej. Następnie linie te łączy się, w odległości 16,5 m od linii bramkowej, przy pomocy linii równoległej do bramkowej. W ten sposób powstaje pole karne. W odległości 11 m od środka linii bramkowej wyznacza się punkt karny. Z punktu tego, na zewnątrz pola karnego wykreśla się łuk o promieniu 9,15 m.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

musti

2012-07-16 11:43

ze wszystkim zgoda ale trochę dziwnie to wygląda że półokrąg przy polu karnym mający taki sam promień jak okrąg na środku jest o wiele mniejszy. W rzeczywistości jest to część okręgu o tym samym promieniu przylegająca do pola karnego

myślący

2013-08-10 12:39

Oj, oj musti ! Brak spostrzegawczości ! Na środku jest średnica a przy polu karnym jest narysowana lub widoczna cięciwa. Wszystko jest w najlepszym porządku.

wrednastara

2014-04-02 22:22

Jak nazywa się pole półokrągłe przy polu karnym?

tajfun

julek1967

2014-12-30 17:23

chciałbym dowiedzieć się o strefie bezposrednio poza boiskiem ,często mówi się o tzw strefie bezpieczeństwa. Najczęściej jest to bieżnia lekkoatletyczna żużlowa lub tartanowa. Czy może to być bieżnia betonowa ? jeśli nie to czy podczas zawodów można obłożyć taką bieżnię materacami dla większego bezpieczeństwa upadających ? czy są jakieś przepisy na ten temat ?

mertik

2015-10-17 18:53

Boisko piłkarskie nowe po 2008 roku ma mieć wymiar 105m na 68m. Takie jest zarządzenie FIFA .

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Czyje oczy piękniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl