Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Brak satysfakcji z pracy gorszy niż jej brak
Która lepiej ubrana? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Brak satysfakcji z pracy gorszy niż jej brak

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2011-03-16

Tagi: depresja, praca, satysfakcja z pracy, zawód, zdrowie psychiczne Zdrowa forma

Warto szukać satysfakcjonującego zajęcia. Odpowiednie stanowisko może przynieść wiele korzyści naszemu zdrowiu psychicznemu, ale niewłaściwa praca może nam bardzo zaszkodzić.

Galeria artykułu

Powszechnie uważa się, że jakakolwiek praca jest lepsza niż żadna. Najnowsze badania pokazują, że jest inaczej. Australijscy uczeni sprawdzili status zawodowy i jakość pracy 7 tys. osób oraz ocenili ich zdrowie psychiczne. Pod uwagę wzięto takie czynniki, jak zakres sprawowanej kontroli, złożoność zadań, bezpieczeństwo, wynagrodzenie.

Wyniki były zaskakujące. W ogólnym rozrachunku bezrobotni byli w gorszej kondycji psychicznej, niż pracujący, ale ich zdrowie nie było gorsze, a bywało lepsze od osób, które miały niesatysfakcjonującą pracę. Zaobserwowano wyraźną zależność między negatywnymi czynnikami obecnymi w miejscu pracy takimi, jak słaba płaca czy niskie poczucie bezpieczeństwa, a szkodą dla psychicznego zdrowia.

Szukanie pracy na siłę nie jest dobre, twierdzą uczeni. O ile znalezienie właściwego stanowiska poprawiało kondycję psychiczną średnio o 3 punkty, to rozpoczęcie zajęcia niespełniającego oczekiwań powodowało spadek aż o 5,6 punktów.

Uczeni podkreślają, że praca daje człowiekowi poczucie celu, spełnienia społecznej roli, pomaga zorganizować czas, nawiązać przyjaźnie, ale kiedy dane stanowisko wiąże się z niedużą kontrolą tego, co się wokół dzieje, dużymi wymaganiami, małym wsparciem i niską płacą, przyjęcie go może wręcz zaszkodzić.

Źródło: PAP

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która lepiej ubrana? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl