Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
Jak zacząć
» Chodzenie z kijkami
Który lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Chodzenie z kijkami

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2011-08-10

Tagi: chodzenie z kijkami, kijki do nordic walking, nordic walking, trening nordic walking

Chodzenie z kijkami, czyli nordic walking, to bardzo popularna forma aktywności fizycznej. Wystarczy zaopatrzyć się w kije do nordic walking i dowiedzieć się, jakie są prawidłowe techniki nordic walking. Chodzenie z kijkami to dyscyplina, którą mogą uprawiać niemal wszyscy. Trening nordic walking nie obciąża stawów tak jak bieganie, a niezbyt forsowny, długotrwały wysiłek poprawia kondycję. Aktywny wypoczynek ma wiele zalet, dlatego warto kupić kijki do nordic walking i zacząć spacerować.

Galeria artykułu

Na czym polega nordic walking?
Chodzenie z kijkami nie jest szczególnie skomplikowane, ale, wbrew pozorom, nie wystarczy wziąć kije do rąk i co jakiś czas się nimi podpierać. W nordic walking bardzo ważna jest odpowiednia technika. Nieskoordynowane ruchy nie przyniosą pożądanych efektów, dlatego warto dowiedzieć się od profesjonalnego trenera, jak poruszać się z kijkami. Właściwa postawa podczas nordic walking to wyprostowane plecy. Ważna jest praca miednicy i bioder, a kolana powinny być elastyczne.

Kije do nordic walking spełniają ważną funkcję – pomagają odciążyć kręgosłup, stawy i kolana, dlatego ta dyscyplina jest wręcz stworzona dla osób w starszym wieku. Poza tym sprzęt do nordic walking pomaga zachować równowagę i nie upaść w trakcie treningu, na przykład na skutek poślizgnięcia. W czasie chodzenia w zależności od potrzeb mięśnie i kości napinają się i rozluźniają. Tempo treningu powinno być dostosowane do możliwości ćwiczącego. Im szybszy jest marsz, tym lepsze jego efekty. W ciągu godziny nordic walking można spalić średnio 400 kcal. Chodzenie z kijkami jest świetnym pomysłem na aktywny wypoczynek w towarzystwie przyjaciół. Ćwicząc w parze lub w grupie warto dostosować tempo w taki sposób, aby możliwa była rozmowa przy jednoczesnym braku zadyszki.

Jak zacząć trening nordic walking?
Wiele osób zastanawia się, od czego zacząć swoją przygodę z chodzeniem z kijkami. Jakie kije do nordic walking wybrać? Gdzie znaleźć dobrego instruktora? Warto porozmawiać ze znajomymi, którzy uprawiają tę dyscyplinę, z pewnością doradzą w wielu istotnych kwestiach. Jednak techniki nordic walking dobrze jest poznać przy pomocy profesjonalisty. Kilka lekcji pod okiem instruktora to dobra inwestycja. Ceny zajęć indywidualnych wynoszą około 25 złotych za godzinę nauki. Trener pokaże, jak osiągnąć optymalne efekty treningu.

Po przyswojeniu sobie podstaw, w niektórych szkołach nordic walking można uczestniczyć w zajęciach grupowych przeznaczonych dla różnych grup dobranych nie tylko pod kątem wieku, ale i kondycji oraz umiejętności. Taki trening polega na spacerze trasami odpowiednimi dla poszczególnych grup. Osoby, które są w dobrej kondycji i chcą jak najszybciej zauważyć u siebie efekty wysiłku fizycznego, powinny wybrać zajęcia bazujące na szybkim marszu na długich trasach. Taki trening można urozmaicić dodatkowymi ćwiczeniami. Godzina zajęć grupowych kosztuje około 15 złotych, przy czym można skorzystać z klubowych kijków za dodatkową opłatą. Osoby, które poznały już tajniki chodzenia z kijkami i chcą samodzielnie uprawiać tę dyscyplinę, mogą pokusić się o kupno własnych kijków. Ich ceny są dość zróżnicowane. Dobry sprzęt można kupić w cenie 100-300 złotych.

Nordic walking ma coraz więcej zwolenników. Jest to nieco bardziej wymagająca forma marszu, którą można uprawiać rekreacyjnie, w wolnym tempie, lub wyczynowo, starając się optymalizować wysiłek włożony w szybki marsz. Kije do nordic walking i kilka godzin nauki technik chodzenia z kijkami wystarczą, by móc efektywnie ćwiczyć zgodnie ze swoimi możliwościami i upodobaniami.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Andrzej Szymański

Andrzej

Kędzierzyn

2011-08-10 16:07

Widzę, że jest już cały przemysł wpierający ludziom, że bez indywidualnego trenera, specjalistycznego sprzętu i stroju nie potrafią się ruszać rekreacyjnie. Co jest zatem z biegaczami nigeryjskimi, którzy ćwiczyli boso bez trenera, koszulek, gaci, butów? Może po prostu trzeba się zacząć ruszać bez poruszenia portfela? A może działka?

jędker

2011-08-11 10:38

idziemy z duchem czasów, kiedyś nie było też samochodów więc może powinniśmy z Warszawy do Krakowa przebiec się jak ci nigeryjscy biegacze?

Robbie Zimin

Robbie

Kraków

2011-08-17 13:23

Nie wiem, może to tylko autosugestia, ale jak dla mnie chodzenie z kijkami przykładowo po górach jest o wiele przyjemniejsze, niż bez. Niektórzy ludzie się z tego sportu śmieją, ale to raczej ci, którzy tego po prostu jeszcze nie spróbowali... Jak tylko kupi się odpowiedni kije (ja osobiście preferuję z Hi-Teca) i zna się te techniki chodzenia, to wtedy jest super.

Norbert

2011-09-07 22:22

@Andrzej z Kędzierzyna Popieram... ja nauczyłem się z filmów instruktażowych z netu. Instruktor? Potrzebny na początek, by dobrze przyswoić techniki i poprawnie ćwiczyć przed, w trakcie i po spaceru

AnkA

2011-10-06 12:03

http://www.menopauza.pl/welln… kto się wybiera?

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl