Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Chondromalacja kolana - rozpoznanie i leczenie
Która ładniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Chondromalacja kolana - rozpoznanie i leczenie

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-12-10

Tagi: chondromalacja kolana, choroby sportowców, kontuzje, przeciążenia stawów, staw kolanowy Zdrowa forma

Galeria artykułu

Chondromalacja kolana to stosunkowo często występująca przypadłość, polegająca na stopniowym rozmiękaniu chrząstki stawowej. Niezwykle trudno leczyć tą jednostkę chorobową, dlatego przede wszystkim należy się skupić na profilaktyce.

Chrząstka stawowa pokrywa końce kości tworzących staw kolanowy. Jest ona odporna na tarcie a jej powierzchnia jest gładka i śliska, odznacza się także dużą wytrzymałością i sprężystością. Poza tym nie jest unerwiona i unaczyniona, co sprawia, że doskonale pełni swoją funkcję, jaką jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania stawów i ochrona kości przed tarciem i uciskiem. 

Objawy rozmiękania chrząstki stawowej

Choroba objawia się bólem pojawiającym się w spoczynku, przy zgięciu kolan, przy schodzeniu (ze schodów, z góry itp). Po dłuższej wycieczce, jeździe na nartach, w kolanie pojawia się wysięk, który jest początkiem choroby. Potem pojawia się obrzęk nogi i ból przy próbie wyprostowania kolana. Chory odczuwa też bolesność uciskową powierzchni stawowej rzepki. Dolegliwości te mogą się ciągnąć nawet przez wiele lat, z czasem ulegają nasileniu, aż do uniemożliwienia ćwiczeń, chodzenia, stania.

Regeneracja chrząstki niestety nie jest możliwa. Uszkodzona jedynie może się zabliźnić, jednak nigdy nie będzie ona już spełniać swojej funkcji tak, jak zdrowa, prawidłowo ukształtowana chrząstka. Konieczne jest zatem wdrożenie leczenia już w początkowych etapach rozwoju choroby, aby nie dopuścić do całkowitego zniszczenia chrząstki. 

Kto jest narażony? 

Przedwczesne niszczenie chrząstki niestety nie dotyczy tylko osób starszych i sportowców, coraz częściej bowiem dotyczy osób w młodym wieku. Główną przyczyną obniżania się wieku osób dotkniętych chorobą jest mało aktywny tryb życia, otyłość i z tym związane obciążenia serwowane stawom kolanowym oraz tzw. zrywy na sport (okazjonalne wykonywanie wysiłków znacznie przekraczających poziom wytrenowania). Przedwczesne zużywanie chrząstki występuje także w wyniku nieprawidłowości anatomicznych stawu kolanowego. Zaburzenie osi biomechanicznej kończyn powoduje nieprawidłowe rozłożenie obciążeń a stawy ulegają znacznie większemu zużyciu (np. w przypadku kolan szpotawych lub koślawych). 

Leczenie - najważniejsza szybka reakcja 

Leczenie chondromalacji, przede wszystkim stopnia III – IV jest bardzo trudne. Zazwyczaj konieczna jest operacja (może polegać na wypełnienie ubytków chrząstki), która powinna być połączona z wyeliminowanie pierwotnych przyczyn niszczenia chrząstki (korekcja osi stawu).

W stanach mniej zaawansowanych poleca się leczenie zachowawcze tj. rehabilitacja (wzmocnienia i rozciąganie odpowiednich mięśni) oraz stosowanie leków przeciwzapalnych i także korekcja osi kończyn. Właściwe postępowanie zachowawcze może znacznie zahamować rozwój choroby.

Źródło: vitalia.pl

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Olga

2013-06-19 10:58

Kolano jest jednym ze stawów, z którym mamy najwięcej kłopotów :( Przyczyniają się do tego nie tylko wypadki samochodowe, ale także śliska podłoga, chodniki czy wysokie schody. Poza tym praca wymagająca wykonywania obowiązków w przysiadzie lub na klęczkach również powoduje obciążenia stawów kolanowych. Co poradzicie na ból?

Olga

2013-06-19 11:01

Aha tutaj wyczytałam sporo praktycznych rad http://zadbajostawy.pl

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która ładniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl