Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Chroń skórę przed słońcem w zgodzie z naturą
Której lepiej w miniówce? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Chroń skórę przed słońcem w zgodzie z naturą

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-06-26

Tagi: krem z fitrem, ochrona przeciw promieniom uv, uva, uvb Zdrowa forma

Galeria artykułu

Krem ochronny to najważniejszy i najczęstszy kosmetyk kupowany latem. Nikogo już chyba nie trzeba przekonywać o szkodliwych działaniach promieni słonecznych. Wiadomo, że postarzają i mogą prowadzić do raka skóry. Dlatego stosujemy kremy z filtrem mylnie myśląc, że to już wystarczy. Jednak nawet w przypadku tzw. blokerów do skóry i tak docierają niewielki ilości promieniowania. Biorąc pod uwagę ilość godzin spędzonych na słońcu, okazuje się to szkodliwe.

Drugą stroną medalu jest fakt, iż większość plażowiczów po posmarowaniu się kremem z filtrem SPF wchodzi zaraz do morza, rzeki, czy jeziora. W łatwy sposób pozostałości mleczka, olejku, kremu dostają się w ten sposób do morza. Są one bardzo szkodliwe dla wodnej fauny. Samce wielu ryb i ptaków przestają się rozmnażać ze względu na zaburzenia hormonalne wywołane środkami chemicznymi.

Znacznie lepsze dla skóry i przyrody są filtry mineralne, czyli tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu.  Skutecznie hamują one zarówno parzące promienie UVB, jak i te odpowiedzialne za starzenie UVA. Działają jak lustro, odbijając promienie słoneczne. Doskonale się uzupełniają, ponieważ tlenek cynku hamuje długie promienie UVA, a dwutlenek tytanu UVB i krótkie UVA. Były one stosowane w pierwszych kosmetykach do opalania, ale ze względu na to, że zostawiały biały osad na skórze zamieniono je innymi chemicznymi środkami. Całe szczęście teraz zostały one tak spreparowane, że nie zostawiają  już białej warstwy na skórze.

Jaki rodzaj filtru dla kogo

Filtry mineralne są to filtry przeznaczone dla osób, które stosują się do zaleceń dermatologów i nie opalają się w godzinach najbardziej natężonego słońca, czyli od 11:00 do 15:00, wolą raczej cień i nie rozstaja się z kapeluszem. Są to filtry proekologiczne, nie są szkodliwe dla środowiska. Zalecane również alergikom, uczulonym na filtry chemiczne.

Filtry mineralne połączone z chemicznymi może stosować każdy prócz alergików i wiernych ekologów. Zalecane przez dermatologów, jako kompromis między skutecznością ochrony przed ultrafioletem, a wytrzymałością naszej skóry. Zminimalizowanie ilości filtrów chemicznych obniża ryzyko podrażnień i alergii. Warto stosować substancje zwiększające skuteczność filtrów. Szukaj preparatów z składnikami takimi jak Tinosob M, mikrokapsułkami Eurosolex UV- Pearl.

Ubrania z filtrem

Zwłaszcza osoby, które żeglują, spędzają całe dnie na słońcu, uprawiają regularnie jakiś sport na świeżym powietrzu, czy to jazdę na rowerze czy piesze wędrówki, powinny sięgnąć po ubrania z filtrem chroniącym przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Bawełniane koszulki nawet z długim rękawem nie są wystarczająca ochroną. Najlepiej przed ultrafioletem chroni odzież gęsto tkana w ciemnych lub intensywnych kolorach. Jeśli chcesz uchronić swoją skórę, zapomnij o białej koszuli podkreślającej opaleniznę. W sklepach sportowych można już kupić odzież wykonaną z gęsto tkanego poliestru, którego włókna zawierają dwutlenek tytanu, chroniący przed ultrafioletem.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Której lepiej w miniówce? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl