Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
Jak zacząć
» Chwyć za kijki podczas spaceru
Który brzuch lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Chwyć za kijki podczas spaceru

Autor: Michał Miłkowski  Data publikacji: 2008-09-10

Tagi: kijki, nordic walking, rekreacja, spacery, zalety, zdrowie Turystyka

Galeria artykułu

Jeśli maszerowanie z kijkami wywołuje zdziwienie, niezrozumienie, a może nawet śmiech, warto zapoznać się z motywami ludzi, którzy praktykują ten rodzaj rekreacji. Kilka prawd w mgnieniu oka rozwieje wszelkie wątpliwości, a niekwestionowane zalety tej formy rekreacji sprawią, że kijki już niedługo staną się nieodzownym elementem naszych spacerów.

Nordic walking - bo tak nazywa się ten rodzaj rekrecaji - wywodzi się z Finlandii lat 20. minionego stulecia. Początkowo stanowił letnią formę treningu dla tamtejszych narciarzy. Prawdziwy przełom nastąpił w roku 1997, kiedy to fińska firma Exel, produkująca kijki narciarskie, przy współpracy ze sportowcami i ekspertami medycyny sportowej, stworzyła specjalne kijki Nordic Walker®. Umożliwiły one stosowanie obecnej techniki maszerowania. Od produktu firmy Exel przyjęła się również nazwa co raz bardziej popularnej rekreacji. Z pozasezonowego treningu narciarzy nordic walking stał się bowiem uprawiany przez rzeszę amatorów.

Idealny dla każdego
Nordic walking, poprzez użycie specjalnych kijków, wzbogaca naturalną formę aktywności, jaką jest marsz, o uruchomienie obręczy barkowej. Tak szybki podbój serc kolejnych entuzjastów zawdzięcza swojej uniwersalności. Jedynym potrzebnym sprzętem są odpowiednie kijki. Zaleca się takie, o długości równej ok. 70% wzrostu użytkownika, co zapewnia ugięcie łokci pod kątem prostym. Sport ten może uprawiać każdy bez względu na wiek. Ponadto jest on dostosowany do wszelkiego rodzaju powierzchni - asfaltu, lasu, łąki, piachu a także terenów górskich.

Same zalety
Nordic walking stanowi wspaniałą formę aktywności, która jest łatwo dostępna. Poza tą zaletą istnieje jeszcze wiele faktów, które przemawiają za zaangażowaniem się we wzrastający w siłę ruch ludzi maszerujących z kijkami:
- podczas nordic walking spalamy 20% więcej kalorii niż w trakcie zwykłego marszu
- dzięki uruchomieniu obręczy barkowej w trakcie marszu z kijkami aktywnych jest ponad 90% mięśni całego ciała, a nie tylko jego dolnych partii
- nordic walking odciąża stawy kolanowe, a także kręgosłup
- godzinny marsz nordic walking doprowadza do spalenia nawet 400 kalorii - zwykły chód ok. 280
- kijki dają stabilność i poczucie bezpieczeństwa w terenie górskim, ośnieżonym lub oblodzonym, co jest godne polecenia zwłaszcza osobom starszym i  kobietom w ciąży
- nordic walking jest zalecany osobom z wadami postawy
- treningi prowadzą do wszechstronnego wzmocnienia mięśni ciała
- znacząco poprawia się kondycja
- istotnie usprawnia się praca układu krwionośnego
- zmniejsza się podwyższone ciśnienie krwi i redukuje cholesterol
- rozluźniają się mięśnie obręczy barkowej, pleców i szyi, przez co nordic walking pomaga zwalczać bóle w tych miejscach

Początki
Choć jest to sport prosty, pierwsze kroki najlepiej postawić pod okiem instruktora. Nauczy on podczas krótkiego szkolenia podstawowych technik nordic walking, które maksymalizują jego pozytywny wpływ na organizm. Ważna jest też jego pomoc w dopasowaniu odpowiednich kijków.
Biorąc pod uwagę bogactwo zalet rekreacyjnych, a przede wszystkim zdrowotnych, a także łatwość rozpoczęcia treningów nordic walking, chyba już każdy zrozumie, dlaczego jest to zjawisko coraz powszechniejsze. Wielu natomiast z pewnością sięgnie po kijki i włoży swój wkład w jego rozwój.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

marek

2012-05-11 17:18

Plecam dobre kije do nordic walkling www.nartybiegowe.biz.pl
NARTY BIEGOWE NORDIC WALKING TREKKING

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który brzuch lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl