Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Co to jest trening kardio?
Który skoczek lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Co to jest trening kardio?

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2009-07-20

Tagi: siłownia, trening kardio

Galeria artykułu

Wiele osób twierdzi, że im bardziej intensywny trening, im głośniejsza zadyszka i im bardziej mokra koszulka, tym efekty będą lepsze. Efekty w zmęczeniu na pewno, ale czy w spalaniu tłuszczyku? Okazuje się, że nie do końca... Jednym z najbardziej efektywnych w spalaniu tkanki tłuszczowej, a jednocześnie wzmocnieniu wydolności serca i wytrzymałości organizmu, jest trening kardio. Polega on na utrzymywaniu umiarkowanej intensywności ćwiczeń przez stosunkowo długi czas. Ważne jest w tym przypadku kontrolowanie poziomu pulsu.

Najłatwiejszym sposobem na kontrolowanie intensywności ćwiczeń jest pomiar tętna w trakcie treningu. Większość urządzeń do kardio jest wyposażonych w pulsometry, ale można też zaopatrzyć się w swój własny, który przyda się do ćwiczeń w plenerze. Ćwiczenia kardio powinno się wykonywać zachowując umiarkowane tętno, w zależności od tzw. maksymalnego tętna. Jak to zmierzyć? Od 220 odejmujemy swój wiek i wychodzi nam nasze przybliżone tętno maksymalne. Trening kardio wymaga utrzymania tętna na poziomie umiarkowanym, czyli nie przekraczającym 60-70% naszego tętna maksymalnego.

         


Poprzez taki rodzaj ćwiczeń możliwe jest kształtowanie wytrzymałości organizmu, ale także spalanie tkanki tłuszczowej i kalorii. Warto zapamiętać, że spalanie tłuszczu odbywa się tylko w środowisku tlenowym, czyli wtedy gdy nasz trening jest długi i umiarkowany. Gdy ktoś jednak uparcie twierdzi, że najlepsze efekty osiągnie trenując szybko i intensywnie, to jest w błędzie. Podczas bardzo intensywnego wysiłku, organizm nie jest w stanie pokryć naszego zapotrzebowania organizmu w tlen, włączają się wtedy procesy beztlenowe i ze spalania tkanki tłuszczowej nici...

Aby trening kardio przyniósł pożądane efekty, powinien być wykonywany minimum 3 razy w tygodniu powyżej 30 minut. Na jakich urządzeniach trenujemy kardio? Na dobrze nam już znanych rowerkach, orbitrekach, bieżniach. Oczywiście ćwiczymy w tempie umiarkowanym, by po osiągnięciu fazy spalania tłuszczu, móc ją utrzymywać przez cały trening.

Przykładowy trening kardio dla początkujących

Źródło: Fitbay

4 osób dodało "Co to jest tre…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Katarzyna Lewera

Katarzyna

Poznań

Dariusz Rybi

Dariusz

Górny Mokotów

Joanna Łozowska

Joanna

Warszawa

Jakub Wiśniewski

Jakub

Lublin

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

edi

2011-07-19 12:39

Co do tego spalania to nie byłbym tego taki pewny. Podczas np. interwałów (ja stosuję 5 serii po 30 sekund i 3 minuty odpoczynku) organizm czerpie energię z cukrów. Po wysiłku organizm odbudowuje glikogen z .. tłuszczów. Więc podczas interwałów szybciej tracimy tkankę tłuszczową, lecz niestety po przerwaniu biegania szybciej tracimy efekty niż po bieganiu na poziomie 60-70% HR.

Fitness4you_pl

2011-07-19 13:19

Moim zdaniem na to nie ma złotej metody. Każdy ma przecież inny metabolizm i inaczej spala tłuszcze. Dla jednego odpowiednie i najbardziej efektywne bedą dane ćwiczenia, a dla drugiej osoby zupełnie co innego.

it.

2011-07-28 18:57

każdy spala tłuszcze tak samo :):):). tylko u każdego inna intensywność wysiłku powoduje daną reakcję!

Tomasz Gać

Tomasz

Warszawa

2011-08-07 14:51

Pamietajmy, że te procesy się przenikają, nie ma w fizjologii sytuacji, wktórej jeden proces się wyłącz a drugi włącza, jest to zawsze płynne przejście jednego w drugi, czyli zarówno w trakcie interwałów energia jest czrpana z tłuszczy a przy wysiłku ciągłym średnio-intensywnym z cukrów. Jeśli chodzi o interwały to ich głównymi walorami jest kształtowanie wytrzymałości i podnoszenie poziomu metabolizmu spoczynkowego, co też ma wpływ na spalanie tłuszczu, przy metodzie ciągłej poprawiamy kondycję układ sercowo-oddechowego. Z doświadczenia proponuję łączyć te dwie metody ale akcent wysiłku wraz ze wzrostem poziomu wytrenowania przesówać w stronę interwałów.
Trener Osobisty-Tomasz Gać
www.trening-indywidualny.pl

Wiesiek Kamiński

Wiesiek

Słupsk

2011-08-12 18:24

nie zgadzam się..interwały robimy w okresie budowania formy...w czasie rozgrywek zawodów juz nie robimy interwałów co nie znaczy ,że nie ćwiczymy intensywnie ale juz w inny sposób zależy jaką dyscypline trenujemy...amatorsko można wszystko tylko z głową.....http://www.youtube.com/watch?v=Tj3mAEwZUUA&NR=1

haghek

2014-10-26 14:15

czy trening mogą uprawiac osoby w wieku 13/1r lat czy to może zaburzyć np wzrost ?

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który skoczek lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl