Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Co to jest wellness?
Który trener lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Co to jest wellness?

Autor: Magda Kadłubowska  Data publikacji: 2009-05-28

Tagi: body wellnes, harmonia, spa, wellness program Zdrowa forma

Galeria artykułu

Pojęcie „wellness" jest tak szerokie, że nie łatwo je zdefiniować. Mówiąc najprościej, wellness to filozofia życia, głosząca ideę harmonijnego rozwoju człowieka na poziomie ciała, duszy i umysłu.

Początki ruchu wellness sięgają przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku i wiążą się z osobą Halberta Dunna, amerykańskiego lekarza, który poświęcił się promocji idei rozwoju dobrego samopoczucia (ang. well -zdrowo, dobrze).

Podejście holistyczne

W dobie wysoko rozwiniętej medycyny wiele osób czując ból po prostu sięga po aspirynę czy antybiotyk i tak kuruje się póki ból nie zniknie. Jednak fizyczna choroba to tylko wierzchołek góry lodowej - infekcje pojawiają się, bo nasz organizm już wcześniej był osłabiony, a na jego stan wpływ wywarły również czynniki psychiczne i środowiskowe - ciało oddziałuje na duszę, a dusza na ciało, jesteśmy częścią środowiska, w którym żyjemy. Choć czasem nie sposób uniknąć leków, praktykując wellness pracujemy nad wszystkimi czynnikami wywierającymi wpływ na nasze zdrowie: począwszy od regularnych ćwiczeń i odpowiedniej, opartej o naturalne produkty diety, przez relaksację i dbałość o konstruktywne wyrażanie swoich emocji, aż po polepszanie więzi z innymi ludźmi i poczucie sensowności naszej egzystencji. Dobre samopoczucie to coś znacznie więcej niż nie chorowanie.

Odpowiedzialność za własne samopoczucie

Zdaniem zwolenników wellness nasze nastawienie, decyzje i działania, które podejmujemy mają większy wpływ na nasze samopoczucie niż okoliczności zewnętrzne. Praktykując wellness decydujemy się świadomie pracować nad polepszeniem naszego stanu. Pierwszym krokiem jest zdanie sobie sprawy z tego, jak wygląda nasza sytuacja. Jedną z metod jest uzupełnienie schematu promienistego koła: każdy promień symbolizuje jedną ze sfer naszego życia. Przykładowa lista sfer to: kondycja fizyczna, dieta, stan otoczenia, w którym żyjemy, zadowolenie ze związku, poczucie własnej wartości, poziom stresu, finanse, działalność twórcza, rozrywka, duchowość. Dłuższy promień symbolizuje większe zadowolenie. Potem przyglądamy się przede wszystkim krótkim promieniom i zdobywamy wiedzę na temat tego, jak moglibyśmy poprawić sytuację w danej sferze (np. w przypadku krótkiego promienia kondycji - jak polepszyć sprawność naszego organizmu) i stopniowo wprowadzamy tę wiedzę w życie. Nie wszystko na raz - być może dziś nie jesteś w stanie rzucić palenia, ale możesz zacząć chodzić na basen.

Stały rozwój

Biorąc pod uwagę to, jak szerokie jest podejście wellness, trudno się spodziewać, by ktokolwiek kiedykolwiek osiągnął doskonałość we wszystkich sferach, które program ten obejmuje. Częścią idei wellness jest jednak wiara w możliwość stałego rozwoju. Czasem kierunek działania, który obieramy jest ważniejszy niż to, w którym punkcie aktualnie jesteśmy. Wellness to nie tylko świadome życie i odnalezienie wewnętrznej harmonii, to również dbałość o nasze otoczenie i o bliskich nam ludzi. Zadnie może wydawać się przytłaczające, nie wolno nam jednak zapomnieć o kolejnym wellnessowym haśle: dobre samopoczucie to sprawa zbyt ważna, by traktować ją poważnie. Do siebie samego trzeba podchodzić z akceptacją, a do wellness z humorem!

 

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który trener lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl