Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Co oznacza skrót GDA na etykiecie?
Który sport jest ciekawszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Co oznacza skrót GDA na etykiecie?

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-12-14

Tagi: etykiety, gda, odżywianie, składniki odżywcze, zalecanne dzienne spozycie Zdrowa forma

Galeria artykułu

Coraz częściej czytamy etykiety, interesujemy się przede wszystkim składem produktów i zawartością poszczególnych składników odżywczych. Niektóre oznaczenia i skróty mogą być jednak dla nas niezrozumiałe. Jednym z nich jest skrót GDA, co oznacza i do czego może nam służyć?

GDA to z ang. Guideline Daily Amounts, czyli wskazane dziennie spożycie. Jest to oznakowanie żywności dobrowolnie stosowane przez producentów. Na ten moment nie ma nakazu pokazywania GDA na opakowaniu. Pomimo tego wielu wytwórców żywności przystępuje do programu jej znakowania zgodnie z jego polityką. Zwiększa to nie tylko wiedzę konsumentów na temat zaleceń żywieniowych, ale także zaufanie do producentów.

Wybór ma znaczenie

Cała koncepcja znakowania żywności przez GDA ma pomagać konsumentom w racjonalnym odżywaniu. Przykładowo nie wiedząc, które spośród płatków wybrać wystarczy spojrzeć na wartości GDA na porównywanych produktach. Tam uzyskasz informację, w którym produkcie jest danego składnika więcej lub mniej. Chcąc wybrać zdrowe płatki śniadaniowe porównaj np.: zawartość w nich błonnika pokarmowego. W tych płatkach, w których pokrycie dziennego zapotrzebowania jest wyższe, te są dla zdrowia lepsze. Natomiast osoby, które chcą ograniczać spożycie soli mogą porównywać GDA na tych produktach z tego samego asortymentu pod względem zawartości soli. Tam gdzie będzie jej mniej, ten produkt należy wybrać.
 
GDA ułatwia konsumentowi żywieniowe wybory w ramach porównywania produktów spośród tego samego asortymentu. Czy ten system sprawdzi się w powszechnie dokonywanych wyborach żywieniowych i wpłynie na poprawę świadomości, to dopiero się okaże.
 
4 składniki ważne dla zdrowia

Aby móc porównywać między sobą produkty i prawidłowo interpretować oznakowaną GDA  żywność, warto na początek zrozumieć istotę tych oznaczeń. Przyjmuje się, że informację o GDA podaje się dla 4 składników, które mają znaczący wpływ na rozwój chorób dietozależnych, a są nimi:
·Energia
·Tłuszcz, w tym także tłuszcze nasycone
·Cukry proste
·Sód
 
Dodatkowo może zostać zamieszczona informacja o białku, błonniku pokarmowym i witaminach. O tym jednak uznaniowo decydują już sami producenci.
 
Porównanie zawartości wspomnianych składników odbywa się dla przeciętnego zalecanego dziennego spożycia osoby dorosłej. Ze względu na to, że zapotrzebowania na składniki są różne dla obu płci oraz wielkości aktywności fizycznej jako punkt odniesienia wybrano wartości dla kobiety o niskiej aktywności fizycznej. Wybierając takie wartości uznano, że będzie miało to wpływ na zmniejszenie przejadania się konsumentów.
 
Na produktach przeznaczonych dla dzieci GDA podaje się porównując wskazane przeciętne zalecane dzienne spożycie w tej grupie.
 
Funkcja informacyjna

GDA pełni rolę informacyjną i nie stanowi szczegółowych zaleceń dla danej osoby. Dane na opakowaniu należy więc traktować jako punkt odniesienia. Jest to także możliwość uzmysłowienia sobie jaki przewiduje się udział poszczególnych składników w codziennym odżywianiu oraz jak ma się to do naszego odżywiania.

Źródło: vitalia.pl

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sport jest ciekawszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl