Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Crossfit – przełom w treningu fitness
Który sport mniej męczy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Crossfit – przełom w treningu fitness

Twoj-Trening.pl
Data publikacji: 2012-02-29

Tagi: crossfit, fitness, kettlebells, odchudzanie, plan treningowy, rodzaje fitness, siłownia

Fitness ciągle ewoluuje, pokazując coraz to nowe odsłony. Czasami prawdziwą sztuką staje się odróżnienie która forma treningowa jest tylko kolorowo opakowanym chwytem marketingowym, a która skutecznym narzędziem w osiąganiu Twoich celów.

Galeria artykułu

Natomiast raz na jakiś czas pojawia się kierunek fitness, który zmienia Twój sposób postrzegania aktywności ruchowej, której poświęcasz czas. Ta zmiana nie jest tylko rozwinięciem dotychczasowych trendów, ale stanowi całkowitą zmianę paradygmatu fitness.  Zaczynasz postrzegać fitness w zupełnie nowej odsłonie, a nawet więcej, zaczynasz w końcu go rozumieć. Świadomość Twoich celów i Twojego ciała rośnie. Jakość Twojego treningu jest nieporównywalnie lepsza, a czas treningu wykorzystany jest optymalnie. Przede wszystkim jednak efekty – efekty które są wyraźne, mierzalne, trwałe i zaskakująco szybko widoczne. Niezależnie czy chcesz wymodelować świetne ciało czy zbudować wysoką sprawność. Schudnąć, wyrzeźbić się, rozwinąć siłę, dynamikę czy wytrzymałość. 

Pewnego dnia uświadamiasz sobie w końcu, że Crossfit jest Twoją nową filozofią fitness, bo daje Ci wszystko czego potrzebujesz. Trening na stałe gości w Twoim grafiku, przez co cieszysz się z trwałych efektów i możesz spokojnie powiedzieć, że fitness to Twój sport. I taka jest właśnie definicja Crossfit – nurtu treningowego który powstał w USA ponad 10 lat temu, a teraz staje się tam epidemią fitness. W Polsce jeszcze tylko nieliczni wiedzą czym jest Crossfit, a jeszcze mniej osób posiada wiedzę i umiejętności, żeby go nauczać. Jednak pewnym jest, że Crossfit zawojuje polski rynek fitness i to już niedługo.

Trochę historii

CrossFit wywodzi się z programów treningowych akademii policyjnych, elitarnych formacji wojskowych, jednostek antyterrorystycznych, medalistów i mistrzów sztuk walk, oraz setek innych profesjonalnych sportowców.

CrossFit dostarcza fitness, który ma szerokie zastosowanie w osiąganiu różnych celów treningowych, jest wszechstronny i uniwersalny. Przede wszystkim jednak Crossfit zajmuje się indywidualnie każdym uczestnikiem zajęć, szkoląc go w technikach sportowych, do których zwykli śmiertelnicy nie mieli do tej pory dostępu. Teraz Twój fitness może zawierać olimpijskie techniki pracy ze sztangą, trening kettlebell, gimnastykę sportową czy lekką atletykę. Nigdy jeszcze do tej pory nie miałeś dostępu do tak szerokiego spektrum zabawek za tak niewielką cenę. A ceną jest tutaj zaangażowanie, bo trening zaczyna się w głowie. Crossfit ma do tego bardzo dobrze rozwinięta metodykę nauczania, dlatego każdy zaczyna swoja przygodę na własnym indywidualnym poziomie.

Crossfit wdraża do swojego systemu tylko funkcjonalne ruchy, optymalne dla ludzkiej biomechaniki i anatomii. Treningi dla różnych osób różnią się intensywnością a nie rodzajem ćwiczeń. Oznacza to, że i Ty i Twoja babcia będziecie czerpać korzyści z tego samego treningu, jednak Ty zrobisz przysiad ze sztangą nad głową z 40 kg obciążeniem a Twoja poczciwa, ale twarda babcia zrobi dokładnie to samo z plastikową rurką.

Dlatego każdy może trenować Crossfit  – i dzieci, i dorośli, i osoby starsze, mężczyźni i kobiety, silni i słabsi. Specjaliści CrossFit używają tych samych systemów treningowych dla ludzi z chorobami serca i sportowców. Pamiętaj – ludzkie ciała działają w ten sam sposób i potrzebują takiego samego optymalnego dla naszej budowy ruchu. Ludzkie ciała różni jedynie poziom sprawności i zdrowia.

Oficjalne założenia i statut organizacji podkreślają cechy szczególne Crossfit:

„Treningi CrossFit żonglują obciążeniem i intensywnością. Jednak rdzenny program treningowy pozostaje niezmieniony. Główne cechy tego treningu to funkcjonalność i wszechstronność, aby cieszyć się pełną sprawnością i zdrowiem na co dzień. Potrzeby olimpijskiego sportowca i osób starszych różnią się stopniem intensywności, a nie rodzajem ruchu. Sportowcy, gospodynie domowe i antyterroryści znaleźli najlepszy dla nich fitness w tych samych ćwiczeniach.” 

Jeszcze jedna ważna sprawa. Crossfit to zabawa, radość ruchu i nauki ciągle nowych elementów,  sportowe wyzwania i przełamywanie barier. Crossfit to również, a może i przede wszystkim, nieanonimowa autentyczna społeczność, która razem trenuje, wspiera się i motywuje, dzieli wrażeniami i cieszy ze wspólnych efektów. Jednym słowem, jeśli trenujesz Crossfit, grono Twoich znajomych powiększa się.

Jedno słowo o rywalizacji w Crossfit. Rywalizacja z czasem, z samym sobą, jest istotnym elementem tego treningu. Dlaczego? Ponieważ czas pozwala Ci zdyscyplinować trening, obserwować i mierzyć efekty Twojej pracy oraz mobilizuje Cię do tego, aby za każdym razem angażować się w Twój trening. Nota bene – zaangażowanie jest podstawą osiągania celów na treningu, niezależnie czy chcesz schudnąć czy zbudować silne ciało.

Bez zaangażowania Twój Trening nie ma z resztą sensu, bo nie osiągniesz zamierzonych celów. No chyba, że celem uprawiania fitness jest sama chęć przebywania w klubie fitness ze względów towarzyskich. W takim wypadku wszystko jest ok – zaangażowania nie potrzeba, a pobyt w klubie i tak ma sens.

Statut Crossfit w kwestii Twojego zaangażowania na treningu jest jasny:

„To co łatwe przestaje być tym, co jest pożądane. CrossFit chce od Ciebie zaangażowania, charakteru i siły woli, aby trenować w prawdziwy sposób z prawdziwymi efektami. Zapomnij o godzinnym marszu na bieżni i maszynach na siłowni. Postaw wyzwanie sobie i swojemu ciału, a szybko zrozumiesz czym naprawdę jest fitness.”

Jak oswoić element rywalizacji w Crossfit? Część adeptów fitness po prostu pokocha trening na czas, z powodów wyżej podanych, jak i z powodu smaku adrenaliny oraz elementów zawodów sportowych. Po takiej treningowej pozytywnej walce z czasem zawsze czujesz się jak zwycięzca, bo znowu dałeś z siebie wszystko i wygrałeś kolejne starcie z samym sobą. Jeśli jednak nie lubisz rywalizacji i zadań na czas, to potraktuj ten element treningowy jako czynnik wysoce poprawiający organizację, jakość i efektywność Twojego treningu. Jest to też czynnik, który powoduje, że trening staje się wciągającą zabawą, w której ścigasz się z czasem – raz wygrywając, a raz śmiejąc się z tego, że nie zawsze możesz ten czas złapać i mu dokopać. Do zobaczenia na treningu Crossfit!

Lucyna Kiszczak, instruktor Crossfit Level1

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Kate

2012-02-29 18:33

świetny,artykuł mam nadzieję,że Crossfit będzie bardziej popularny w Polsce, mieszkając w Stanach już kilka lat temu było to bardzo popularne i mogłam trenować w kilku siłowniach do wyboru, a obecnie w swoim mieście w PL nie mam chociażby jednego!!! Mam nadzieję, że jakiś przełom nastąpi bo żaden trening nie dał mi lepszych efektów.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sport mniej męczy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl