Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Drużynowe »
» Ćwiczenia doskonalące blok siatkarski
Która ładniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Ćwiczenia doskonalące blok siatkarski

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-06-26

Tagi: blok siatkarski, blok w siatkówce, wyskok

Galeria artykułu

W siatkówce jedną z  form obrony jest blok. Jest to akcja zawodników linii ataku, znajdujących się w pobliżu siatki, którzy mają za zadanie sięgnąć powyżej górnej krawędzi siatki w celu zatrzymania  piłki przechodzącej z pola przeciwnika.  To właśnie ustawienie bloku i współdziałanie z drugą linią obrony  warunkuje skuteczną obronę ataku przeciwnika. Podstawową funkcją bloku jest zdobycie punktu, zatrzymanie ataku, ochrona pewnych obszarów boiska i wmuszenie innego kierunku ataku przeciwnika,  przejęcie piłki w celu kontrataku.

Blok w teorii
Jest to bardzo trudny element gry ze względu na deficyt czasowy. Średnio przy szybkim ataku przeciwnika zawodnicy ustawiający blok mają około 0,14 s na reakcję. Blok jest spełniony kiedy piłka została dotknięta przez zawodnika, kiedy brak jest kontaktu z piłką nazywamy to – próbą bloku.  Dotknięcie piłki przez blokujących nie jest liczone jako odbicie, więc zaraz potem zespół może wykonać swoje trzy odbicia. W chwili blokowania zawodnik może przekładać ręce nad siatką pod warunkiem, że czynność ta nie wpłynie na wykonanie akcji przez przeciwnika. Priorytetem ustawienia bloku jest w pierwszej kolejności blokowanie atakującego znajdującego się bezpośrednio po drugiej stronie siatki, a potem  pomoc w bloku na innej pozycji.

Rodzaje bloku


Blok pozytywny inaczej punktowy, po jego zakończeniu drużyna blokująca zdobywa punkt. W tym przypadku ręce blokującego powinny być przełożone na drugą stronę siatki.
Blok pasywny ma za zadanie osłabić siłę ataku przeciwnika, tak by można było obronić piłkę. Często stosowany kiedy atakujący skacze wysoko i wysoko uderza piłkę lub kiedy mamy przypadek ataku kombinacyjnego lub ze skrzydła. Ręce blokującego zostają po naszej stronie siatki. Powinny być lekko odchylone do tyłu.
Blok taktyczny ma zmusić przeciwników do zmiany kierunku ataku, by móc przygotować w tym obszarze boiska obronę. Ręce w tym przypadku również powinny być przełożone na drugą stronę siatki.

Czytanie bloku
Zawodnik robi wyskok do bloku lub przemieszcza się na inną pozycję po tym jak zrozumie, będzie wstanie przewidzieć, gdzie rozgrywający drużyny przeciwnej ma zamiar zagrać, posłać piłkę. To przewidywanie nazywamy czytaniem bloku. Zawodnik środkowy bloku robi wyskok do piłki krótkiej, gdy wie że będzie ona tam wystawiona. W przeciwnym razie przemieszcza się i ustawia do bloku podwójnego na skrzydle lub skacze do ataku kombinacyjnego. Zawodnicy skrzydłowi pomagają w blokowaniu piłki krótkiej lub biorą udział w ataku kombinacyjnym, oczywiście po zrozumieniu gdzie rozgrywający strony przeciwnej zagra piłkę.

Ćwiczenia
Blok powinno trenować się razem z obroną. Podstawowe elementy na które należy zwrócić uwagę podczas treningu to: miejsce bloku i moment wyskoku, ułożenie rąk, sposób przemieszczania się do bloku, pozycja przed wyskokiem.

Ćwiczenie nr 1
Para zawodników ustawia się po przeciwnych stronach siatki. Jedna osoba stojąca w odległości około 3 metrów od siatki, wyrzuca płasko piłkę oburącz zza pleców. Druga osoba zwracając uwagę na wybór odpowiedniego momentu do wyskoku i ułożenie rąk próbuje zatrzymać piłkę. Ważna w tym ćwiczeniu jest pozycja wyjściowa, czyli nogi ugięte lekko w kolanach, ręce przy siatce trzymane na wysokości głowy lub wyżej. Ćwiczenie można modyfikować, np. wprowadzając symulację rzutu. Zawodnik powinien zignorować symulację i skoczyć do bloku. Przemieszczanie się rzucającego i konsekwentnie blokującego podczas ćwiczenia także jest dodatkową trudnością.

Ćwiczenie 2
Po jednej stronie siatki ustawiamy blok podwójny na pozycji 2 i 4 oraz na linii 3 m rozgrywającego. Po drugiej stronie w dwóch kolumnach po dwóch atakujących na pozycji 2 i 4. Rozgrywający ma za zadanie wystawić piłkę do pierwszego atakującego w kolumnie na pozycji 2 lub 4. Blok ustawia się i skacze obserwując jedynie atakującego.

1 osób dodało "Ćwiczenia dosk…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Milena Gołębiewska

Milena

Nowe Miasto Lubawskie

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która ładniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl