Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Skuteczne ćwiczenia na mięśnie brzucha
Który sportowy ojciec lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Skuteczne ćwiczenia na mięśnie brzucha

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-05-17

Tagi: brzuszki, kłoda, mięśnie brzucha, trening

Galeria artykułu

Brzuszki obciążają szyję, a wykonywane nieprecyzyjnie (o co nietrudno!) są po prostu nieskuteczne. Jak w takim razie ćwiczyć mięśnie brzucha?

Brzuszki, jakich uczymy się w szkole polegają na szybkim przechodzeniu od leżenia na plecach do siadu. Na gimnastyce panuje zazwyczaj zasada: im szybciej i im więcej tym lepiej. Nic więc dziwnego, że młodzi ludzie stawiają na jakość, a nie na ilość: angażują do ćwiczenia mięśnie nóg, przyciągają łokcie do uszu, przesuwają biodra. Udaje im się w ten sposób uniknąć krytyki ze strony nauczyciela (w końcu zrobili odpowiednią ilość serii), ale niekoniecznie - wzmocnić mięsnie brzucha.

Kiedy po kilku, a czasem kilkunastu latach ci sami ludzie - już jako osoby dorosłe - rozważają podjęcie treningu mięśni brzucha już nie pod przymusem, ale dla własnego dobra, przypominają sobie o brzuszkach. I co robią? Wpychają stopy pod tapczan, napinają mięsnie nóg, przyciągają łokcie do uszu i zaczynają w szalonym tempie podnosić się z leżenia do siadu, jeżdżąc biodrami po podłodze. Namęczą się bardzo, ale ich wysiłek w dużej części pójdzie na marne.

Skuteczność ich treningu brzucha byłaby znacznie wyższa gdyby postawili na jakość. Kobietom, którym zależy na zgrabnej sylwetce i płaskim brzuchu (a niekoniecznie na „kaloryferku") lepiej przysłużyłby się trening Pilates, zaś każdemu, kto chce wzmocnić mięśnie centrum przysłuży się różnorodność. Spróbuj na jakiś czas zastąpić brzuszki następującymi ćwiczeniami:

Wskazówka - klęknij na dywanie lub macie. Palce stóp oprzyj o podłoże, a w dłonie weź ciężarek (lub butelkę z wodą) i trzymaj go przy piersi. Z wydechem odchyl się w tył. Utrzymuj kręgosłup prosty (nie wyginaj go) - ruch występuje tylko w stawie kolanowym. Z wdechem wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 3 serie po 15 powtórzeń.

Składany stolik - Usiądź na dywanie lub macie. Nogi zegnij w kolanach, stopy rozstaw na szerokość bioder, a dłońmi podeprzyj się o podłoże (łokcie proste) i wypchnij biodra do góry, tak aby twój brzuch znalazł się w pozycji mniej lub bardziej równoległej, a kolana były zgięte pod kątem 90* (pozycja stolika). Weź wdech. Następnie przenieś biodra w dół ido tyłu, za nadgarstki - pozycja wygląda tak, jakbyś siedział w siadzie prostym, z tym że twoje pośladki nie dotykają do podłoża - ciężar ciała oparty jest na dłoniach i piętach. Nie garb kręgosłupa. Utrzymaj tę pozycję na jeden oddech, po czym wróć do pozycji stolika. Powtórz 12 razy. Wykonaj 3 serie

Kłoda bokiem - Połóż się na prawym boku (z nogami prostymi) i oprzyj się na łokciu (ciało musi być wyprostowane i oparte na łokciu). Lewą rękę przenieś za głowę. Z wydechem podpierając się na łokciu unieś biodra, tak by twój tułów znalazł się prostopadle do ziemi. Weź wdech, a z wydechem nie opuszczając bioder skręć się w talii pochylając lewy łokieć do prawej dłoni. Z wdechem wróć do kłody. Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń.

Podnoszenie nogi nad ziemią - Połóż się na plecach na macie, w dłonie weź ciężarek i przenieś go za głowę. Trzymaj łokcie proste, a ciężarek - minimalnie nad podłogą. Stopy oprzyj na ławce lub łóżku (około 25 cm nad ziemią). Opierając się na górnym odcinku pleców unieś biodra do góry tak, by twoje ciało tworzyło linię prostą. Z wdechem podnieś do sufitu trzymany w dłoniach ciężarek oraz prostą prawą nogę. Z wydechem powoli opuść je z powrotem i zrób to samo z lewą nogą. Wykonaj dwie serie po 15 powtórzeń na każdą nogę.

8 osób dodało "Skuteczne ćwic…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Jessica Fones

Jessica

Warszawa

Monika Ogaza

Monika

Niezdrowice

Roksana B.

Roksana

Kraków

Tomasz Walkowiak

Tomasz

Poznań

Damian King

Damian

Legnica

Bartosz Orłowski

Bartosz

Koszalin

Agnieszka Żeromińska

Agnieszka

Radom

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Mariola Wentlandt

Mariola

Lublin

2010-05-17 23:27

Jako instruktor również polecam te ćwiczenia.Kobiety lubią urozmaicać swoje treningi zwłaszcza gdy widzą efekty swojej pracy i wysiłek jednocześnie sprawia im przyjemność.

Magda Kadłubowska

Magda

Warszawa

2010-05-21 18:17

Dla mnie brzuszki nigdy nie były przyjemne. Polecam trening Pilatesowy!

Tomasz Gać

Tomasz

Warszawa

2011-03-19 16:53

Zdecydowanie zgadzam się, że "brzuszki" to słaby pomysł na bezpieczne wzmacnianie i modelowanie mięśni brzucha.
www.trening-indywidualny.pl

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sportowy ojciec lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl