Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Ćwiczenia przygotowujące do sezonu zimowego
Która ładniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Ćwiczenia przygotowujące do sezonu zimowego

Trening-Indywidualny.pl
Data publikacji: 2010-11-15

Tagi: sezon narciarski, sezon zimowy, trener osobisty, ćwiczenia przed sezonem zimowym, ćwiczenia przygotowujące

Galeria artykułu

Zimowy urlop na górskim stoku to od kilku lat bardzo modna forma spędzania wolnego czasu. Co raz więcej ludzi decyduje się na właśnie taki sposób wypoczynku po długich miesiącach spędzonych za biurkiem przed komputerem.

Niestety po zarezerwowaniu hotelu, kupieniu ciepłej kurtki i czapki oraz wypożyczeniu sprzętu, często zapominamy o najważniejszym, czyli odpowiednim przygotowaniu fizycznym do takiej formy aktywności i często wybieramy się na urlop po półrocznym całkowitym bezruchu. Efektem tego jest równie nagły wzrost kontuzji ‘narciarskich” jaki co roku zauważamy w trakcie i po zakończeniu sezonu, prawdziwą plagą są tu zerwane więzadła w kolanach, które wymagają interwencji chirurgicznej i długotrwałej rehabilitacji.

W trosce o swoje bezpieczeństwo i w celu czerpania maksymalnej przyjemności z zjazdy powinniśmy zadbać o naszą formę już teraz, ponieważ 6 tygodni to absolutne minimum kiedy możemy efektywnie wzmocnić nasze mięśnie, poprawić kondycję, czucie mięśniowe oraz wypracować odpowiednie nawyki ruchowe.

Aby właściwie poprowadzić proces przygotowań, musimy przeanalizować specyfikę wysiłku jaką jest jazda na nartach.

Zacznijmy od grup mięśniowych, które są najbardziej zaangażowane; na pewno wymienimy tu uda i pośladki, ponieważ to na nich opieramy cały ciężar ciała i one poprzez odpowiednie napięcie i ustawienie pozwalają nam kontrolować przebieg wydarzeń na stoku. Nie możemy również zapomnieć o mięśniach posturalnych w obrębie tułowia, które stabilizują nasz kręgosłup i trzymają go w odpowiednim, bezpiecznym ustawieniu.

Podczas jazdy na nartach przez kilka minut bez przerwy musimy utrzymać ugięte kolana i napięte mięśnie tułowia, w związku z tym w podobny sposób powinniśmy się przygotowywać na treningach. Ćwiczenia na maszynach, podczas których prostujemy i zginamy kolana, czy wypychamy coś na suwnicach w zasadzie nic nam nie dadzą ponieważ są zupełnie niefunkcjonalne i nie odzwierciedlają specyfiki ruchu w warunkach naturalnych.

Podstawą są ćwiczenia, w których stopy są oparte o podłoże i obciążone ciężarem naszego ciała (ćwiczenia w łańcuchach kinematycznych zamkniętych). Wskazane tu będą wszelkiego rodzaju przysiady, również z zatrzymaniem, wykroki, wypady czy wstępowania na podwyższenie.

Niezwykle skuteczne są również ćwiczenia na niestabilnym podłożu, od miękkiego materaca poczynając, poprzez ćwiczenia na poduszkach sensomotorycznych tzw. ”beretach”, deskorolkach na kombinacjach piłek i „beretów” kończąc. Efektywność tych ćwiczeń jest tak duża ponieważ angażują one o wiele więcej włókien mięśniowych niż te same ćwiczenia wykonane na podłożu stabilnym oraz co niezwykle istotne pobudzają układ nerwowy i receptory w stawach i mięśniach do adaptacji na niestabilne, nierówne podłoże, z jaki  mamy przecież do czynienia w warunkach jazdy po ośnieżonym czy oblodzonym stoku. Dodatkowo ćwiczenia na nierównym podłożu świetnie aktywują mięśnie stabilizujące kręgosłup ( mięsień wielodzielny, poprzeczny brzucha i mięśnie dna miednicy) stabilizacja ta jest kluczowa do uniknięcia bólu pleców przy długiej jeździe w ciężkich warunkach.

Jeśli odpowiedzialnie podejdziemy do przygotowań i zastosujemy się do powyższych wskazówek, jazda na nartach sprawi nam jeszcze większą frajdę i satysfakcję a ryzyko urazów i kontuzji zostanie zmniejszone do minimum.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Monika Krynicka

Monika

Żyrardów

2010-11-15 23:02

Trener osobisty Tomasz Gać
www.trening-indywidualny.pl

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która ładniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl