Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Turystyka »
» Czas na kolonię. Jak działać? cz.II
Który piłkarz brzydszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Czas na kolonię. Jak działać? cz.II

KOGIS.PL
Data publikacji: 2015-05-22

Tagi: kolonia, oferta, sport, turystyka, wyjazdy Turystyka

Wysłanie dziecka na kolonię, zwłaszcza pierwszą, to szereg szczegółów do przemyślenia przed zapisem i dużo rzeczy do sprawdzenia. Już większość rodziców wie, jak sprawdzić czy kolonia jest legalna i o co pytać organizatora. Jednak czy wystarczającą wagę przywiązujemy do czytania kolonijnych dokumentów? Czy wiemy, jakie dokumenty musi dostarczyć nam organizator?

Galeria artykułu

Oferta
Podstawowe miejsce informacji o kupowanej usłudze. W ofercie musi być program obozu, miejsce, cena, wiek uczestników, informacja co zawiera cena, informacje o możliwości dokupienia dodatkowych atrakcji, pakietów czy dojazdów. Oferta powinna być jak najbardziej szczegółowa, im więcej informacji zawiera, tym lepiej. Unikajmy ofert, gdzie program jest zdawkowo opisany w kilku zdaniach - wtedy w sumie nie wiemy, co tak naprawdę przez większość czasu będzie robiło nasze dziecko i czy nie będzie to tak zwany "czas wolny". Unikajmy ofert, gdzie nie będzie adresu ośrodka, wieku dzieci czy w inny sposób pozostawią nas niedoinformowanych. Zwróćmy uwagę, czy cena zawiera wstępy, wycieczki, a przy obozach narciarskich np. karnety na wyciągi. Warto zwrócić uwagę, czy w cenie są napoje dla dzieci w nieograniczonej ilości - to latem jest bardzo ważne. 


Inne dokumenty

Na wybranych obozach mogą być dodatkowe dokumenty. Mogą to być obowiązkowe druki - jak np. na obozach nurkowych zaświadczenie od lekarza o braku przeciwskazań do uprawiania danego sportu czy zgoda rodziców na udział w danych zajęciach (jak uczestnictwo w chodzeniu po parku linowym). 

Są też druki dodatkowe, jak ankiety, testy językowe czy zgody rodzica na różne rzeczy (np. na sprawdzanie czystości głowy). Jeśli nie chcemy jakiegoś dokumentu podpisywać, możemy uzgodnić z organizatorem czy dany druk jest konieczny czy tylko do dobrowolnego wypełnienia.
Jeśli dziecko jedzie za granicę, konieczny będzie paszport (lub dowód osobisty w przypadku wielu krajów UE). Jeżeli dziecko będzie zdawało na obozie egzaminy np. na patent żeglarza jachtowego - będą potrzebne zdjęcia legitymacyjne.

Dokumenty wystawiane przez rodzica

Takim podstawowym i obowiązkowym dokumentem jest karta kwalifikacyjna - jest to dokument, w którym rodzic opisuje zdrowie dziecka i zobowiązuje się do zapłaty za kolonię dziecka, a organizator zatwierdza i przyjmuje dziecko na obóz. Oryginał karty kwalifikacyjnej należy przywieźć na zbiórkę i jest on podstawą przyjęcia dziecka na obóz. Często już przy zapisie organizator wymaga przesłania karty w celu sprawdzenia czy dziecko kwalifikuje się na kolonię (są bowiem choroby lub okoliczności, które uniemożliwiają udział w koloniach).
Rodzic może organizatorowi przedstawiać swoje prośby, upoważnienia czy zgodę lub brak zgody na różne rzeczy. Taki dokument należy przedstawić od razu przy zapisie, aby organizator mógł się ustosunkować do danej prośby i aby było jasne, czy zastosuje dane żądanie. Przykładowe oświadczenia rodziców to np. oświadczenie o odbiorze dziecka z kolonii przez osobę inną niż opiekun prawny, czy oświadczenie o niewyrażeniu zgody na udział w danych zajęciach (np. z powodów zdrowotnych).

Obozy zagraniczne

W ofercie obozów zagranicznych zwróćmy uwagę na szczegóły zawarte w cenie - czasem jest mnóstwo opłat, które dziecko na miejscu będzie musiało zapłacić - za wstępy, za leżaki na plaży, za wejście na plażę, za klimatyzację w pokoju, kaucję za ewentualne zniszczenia, posiłki podczas transportu na obóz oraz napoje, które w hotelach kurortów mogą być naprawdę drogie. Warto więc wybrać taką ofertę, która zawierać będzie te wszystkie rzeczy w cenie. Dodatkowe opłaty trzeba podliczyć, bo czasem kwota w euro do dopłacania na miejscu może okazać się bardzo duża.

Legitymacja szkolna

W Polsce jest podstawowym dokumentem dziecka i zawsze warto, by dziecko przyzwyczaiło się do jej używania. Jeśli dziecko nie posiada legitymacji - nic nie szkodzi, może jechać na obóz. W praktyce legitymacja nie jest do niczego konieczna już na samej kolonii. Jednak w wielu obozach jest wymagania podczas dojazdów kolonijnych - jej brak należy wtedy wcześniej zgłosić organizatorowi i zapytać o ewentualne dopłaty do transportów. Jeśli dojazdy są realizowane np. koleją lub innymi publicznymi środkami transportu, to zawsze grupa ma wykupione bilety zniżkowe i dzieci bez legitymacji po prostu dopłacają daną kwotę do pełnego biletu.

Autorem artykułu jest KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl - organizator kolonii, obozów, wycieczek szkolnych, internetowa baza atrakcji turystycznych.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który piłkarz brzydszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl