Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Czekolada chroni przed udarem
Która lepiej ubrana? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Czekolada chroni przed udarem

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2012-08-30

Tagi: czekolada, flawonoidy, udar mózgu Zdrowa forma

Czekolada nie ma dobroczynnego wpływu na naszą talię, ale może chronić przed udarem. Dowiedli tego naukowcy ze Szwecji, którzy przebadali w tym celu ponad 37 tysięcy osób.

Galeria artykułu

Naukowcy przez dekadę obserwowali nawyki żywieniowe uczestników badania. Zostali oni podzieleni na cztery grupy zależnie od częstotliwości spożywania czekolady. Od tych, którzy nie raczą się słodkościami co tydzień, aż po tych którzy zjadają 62 gramy. Okazało się, że osoby jedzące najwięcej czekolady były o 17% mniej narażone na udar mózgu.

Jeden z naukowców, prof. Susanna Larsson stwierdziła, że może mieć to związek z flawonoidami zawartymi w czekoladzie. Wydaje się, że chronią one układ krążenia dzięki zawartości przeciwutleniaczy oraz właściwościom przeciwzapalnym i zapobiegającym krzepnięciu. Jest także możliwe, że zmniejszają one stężenie złego cholesterolu i obniżają ciśnienie krwi.

Warto zauważyć, że do tej pory mówiło się o dobrym wpływie gorzkiej czekolady, ale podczas badań przeprowadzanych w Szwecji uczestnicy spożywali przede wszystkim czekoladę mleczną. Dr. Clare Waltan tłumaczy, że wcześniej udowodniono, że gorzka czekolada może w pewnym stopniu zmniejszać ryzyku udaru mózgu, jeżeli jest spożywana jako część zdrowej, zbilansowanej diety. Konieczne są jeszcze szczegółowe badania, a słodkośc nie powinno traktować się jako alternatywy dla ćwiczeń i zdrowej diety. Naukowcy przypominają też o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru w czekoladzie.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która lepiej ubrana? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl