Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Czekolada - pyszna sprawa!
Który prezent lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Czekolada - pyszna sprawa!

Autor: Asia Staniszewska  Data publikacji: 2009-03-31

Tagi: czekolada, smakołyki, słodycze Zdrowa forma

Galeria artykułu

Istnieje ogólne przeświadczenie, iż czekolada szkodliwie wpływa na organizm. Nic bardziej mylnego! Naukowcy udowodnili, że ten smakołyk spożywany umiarkowanie, niesie ze sobą same korzyści. Jedynie nadmierne spożywanie czekolady wywołuje negatywne skutki.

Lecznicze właściwości czekolady
Pierwsze lecznicze walory czekolady odkryli Majowie już w IV wieku. Przypisywali wówczas czekoladzie właściwości pobudzające i stosowali ją jako antidotum na zmęczenie i słabość. Współczesne badania amerykańskich ośrodków medycznych potwierdzają teorię naszych przodków. Badacze twierdzą, iż czekolada zawiera alkaloidy (substancje organiczne występujące w roślinach), które silnie oddziałują na organizm. Głównym alkaloidem czekolady jest teobromina, która działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy, wywołując efekty podobne jak kofeina.

Badania amerykańskich ośrodków medycznych podkreślają także bogactwo składników mineralnych, występujących w czekoladzie:
Magnez - ważny składnik komórek, odgrywa istotną rolę w uwalnianiu energii z pożywienia.
Żelazo - niezbędny składnik w produkcji czerwonych krwinek oraz  rozprowadzaniu tlenu w organizmie.
Cynk - „pierwiastek piękna", odznacza się właściwościami pielęgnacyjnym - poprawia stan skóry.
Wyniki badań wykazują również, że po zjedzeniu lub wypiciu czekolady, słabnie aktywność płytek krwi, co oznacza zapobieganie zakrzepom oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału serca! Co więcej, spożywanie tego smakołyku zwiększa poziom przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed powstającymi podczas przemiany materii - wolnymi rodnikami. Tym samym zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory.

Czarna czy biała?
Czekolada czarna (naturalna), w kręgu producentów, uważana jest  za „najzdrowszą". Zawiera, bowiem, znaczny procent kakao, które bogate jest w flawonoidy - związki chemiczne ograniczające napięcie mięśni wokół tętnic. Powyższą tezę potwierdzają również specjaliści Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologii, którzy zbadali wpływ czarnej i białej czekolady na osoby mające wysokie ciśnienie krwi. Badane osoby podzielono na dwie grupy. Jedna z nich przez piętnaście dni spożywała czarną czekoladę, druga białą. Następnie role się odwróciły. Okazało się, że dzięki czarnej czekoladzie ciśnienie u badanych osób spadało, po spożyciu białej - nie zauważono żadnych zmian. Naukowcy twierdzą, że jest to wpływ flawonoidów, które właśnie występują w kakao.

Czekoladowe szczęśćie
Badania psychologów wykazują, że spożywanie czekoladowych słodkości poprawia nastrój, a także powoduje uczucie zadowolenia!  Cynk i selen (zawarte w czekoladzie) zwiększają wydzielenie endorfin - tzw. hormonów  szczęścia, dzięki czemu nasze samopoczucie znacznie się poprawia.
Odrzućmy zatem mit o szkodliwości czekolady i z uśmiechem na twarzy delektujmy się chwilą czekoladowej rozkoszy!

Na poniższym filmie zobaczycie jak powstaje czekolada - od pozyskania kakao z plantacji po produkcję  tabliczki czekolady.

1 osób dodało "Czekolada - py…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Marek Kwietniewski

Marek

Warszawa

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który prezent lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl