Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Czy można masować bez przeszkolenia?
Która gorzej ubrana? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał
Pytanie do eksperta:

Czy można masować bez przeszkolenia?

Nasz ekspert: Centrum Daring

Centrum Daring sięga korzeniami 1989 roku, wtedy to pan Zbyszek Dąbrowski założył Ośrodek odnowy bi…

Ekspert radzi:

Galeria artykułu

Czy pozwoliłbym żeby kuchenkę gazową naprawiał stolarz? Oczywiście - NIE. Tak samo nie zamówiłbym mebli u gazownika. Jeśli zdecydowałem się na masaż za który miałbym zapłacić, to oczywiście chciałbym żeby był wykonany profesjonalnie czyli przez osobę do tego przeszkoloną.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie jeśli  żona „pomasuje" swojego męża, kiedy wraca zmęczony po dniu ciężkiej pracy, a nieprzeszkolony mąż zrewanżuje się żonie i wmasuje w obolałe  nogi jej ulubiony krem.

Współczesny masaż wywodzi się z pierwotnych, naturalnych ludzkich odruchów. Płaczące dziecko matka uspokajała głaszcząc je po główce i miliony matek robi to do dzisiaj. W sposób naturalny, wręcz automatyczny wykonujemy masaż bolącego brzucha lub energicznie rozcieramy bolące miejsce kiedy się o coś uderzymy.

W pradawnych czasach myśliwi wracali zmęczeni po trudach polowania, a pozostali  członkowie rodziny zajmowali się przywracaniem sił i sprawności ich obolałym członkom.

W końcu w tej plemiennej grupie znalazł się ktoś o wyjątkowych zdolnościach. Wszyscy zaczęli zwracać się do niego o pomoc. Musiał mieć on również swoich pomocników- uczniów, którym przekazywał swoją wiedzę i doświadczenie. Tak narodziła się specjalizacja. Przeszkolona osoba była namaszczana przez swojego nauczyciela - mistrza i dalej mogła  już samodzielnie wykonywać wyuczone czynności.
Jestem zdania, żeby profesjonalne masaże wykonywane były przez osoby przeszkolone o potwierdzonych kwalifikacjach. W masażu leczniczym nie wyobrażam sobie jakiejkolwiek amatorszczyzny i polecałbym wysoko wykwalifikowanych specjalistów z dużą wiedzą i doświadczeniem. Ostatecznie przecież chodzi o nasze zdrowie, które jest naszym największym skarbem.

 

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Aktywne Pojedynki
Która gorzej ubrana? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl