Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Czy można uprawiać sport mając kręgozmyk I stopnia?
Które wydarzenie ważniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał
Pytanie do eksperta:

Czy można uprawiać sport mając kręgozmyk I stopnia?

Tagi: ból, krzyżowy, kręgosłup, kręgozmyk, lędźwiowo, mięśnie, sport Zdrowa forma

Nasz ekspert: Centrum Daring

Centrum Daring sięga korzeniami 1989 roku, wtedy to pan Zbyszek Dąbrowski założył Ośrodek odnowy bi…

Ekspert radzi:

Galeria artykułu

W swojej wieloletniej praktyce spotkałem się z przypadkami, które wymykały się ogólnie przyjętym normom i zasadom medycznym. Wielu z moich pacjentów uprawiających sport nie było świadomych swoich problemów. Tak zapewne jest wśród całej rzeszy uprawiających sport czy to zawodowo czy tylko amatorsko do dzisiaj. Osoby, z którymi miałem bezpośrednio do czynienia osiągnęli wysoki poziom sportowy, a niektórzy z nich byli nawet mistrzami Polski w swoich dyscyplinach.

Jeśli kręgozmyk powstał w wyniku jakiegoś urazu lub choroby we wczesnym okresie dzieciństwa to organizm skompensował sobie ten układ i w późniejszym okresie może on nie dawać żadnych wyraźnych objawów. Jeśli jednak do kręgozmyku dochodzi podczas jakiegoś niefortunnego zdarzenia lub podczas uprawiania sportu w dojrzałym wieku, mamy wówczas do czynienia ze świeżą sprawą i wszelkimi jej konsekwencjami. Typowymi objawami jakie pojawiają się najczęściej jest silny ból w segmencie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, silne zesztywnienie mięśni  oraz ograniczenie ruchomości. W przypadku uciśnięcia na korzenie nerwowe może pojawić się bardzo ostry ból promieniujący do pośladków, a nawet wzdłuż całej nogi. Taki stan rzeczy nie pozwoli na kontynuowanie działalności sportowej i trzeba poddać się intensywnej rehabilitacji. Jest to jednak proces długotrwały i wymaga od osoby konsekwencji i zdyscyplinowania. Właściwie ustawione i przeprowadzone zabiegi po okresie od 3 do 6 miesięcy powinny zakończyć się sukcesem. Czy po tym czasie znów można powrócić do uprawiania sportu? Zapewne tak. Jednak nasza świadomość będzie skażona informacją o słabym ogniwie, które w każdej chwili w sposób nieprzyjemny może dać znać o sobie.

W sposób szczególny powinniśmy zadbać o swoje ciało narażone na przeciążenia w wyniku intensywnych ćwiczeń. Zabiegi z odnowy biologicznej, a w szczególności masaż powinny być stałym elementem osób aktywnie uprawiających jakąkolwiek dyscyplinę sportu. Dzięki temu zapewnić sobie można komfort i bezpieczeństwo, i w dalszym ciągu czerpać radość i satysfakcję z uprawiania sportu.

Oby jak najdłużej.

 

 

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Aktywne Pojedynki
Które wydarzenie ważniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl