Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
» Czy szachy będą obowiązkowe?
Która ładniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Czy szachy będą obowiązkowe?

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-01-12

Tagi: nauka, sejm, szachy

Galeria artykułu

Szachy to cos więcej niż rozrywka - to nauka koncentracji, strategii, planowania i logicznego myślenia. Gra w szachy stanowi doskonałe przygotowanie do rozwiązywania zadań matematycznych (od niedawna obowiązkowych na maturze) i rozwija zdolności intelektualne. Czy jest to wystarczający powód, by uczynić naukę gry w szachy obowiązkową?

Taki pomysł ma Maciej Karasiński - szachista i doświadczony nauczyciel tej gry. To on wpadł w październiku 2009 na pomysł zaproponowania, by Sejm wprowadził do podstawówek nowy obowiązkowy przedmiot: szachy. Aby cała sprawa doszła do skutku, do połowy stycznia pod projektem trzeba zebrać jeszcze 50 tysięcy podpisów. Czasu zostało bardzo niewiele....

Projekt zakłada, że szachy stałyby się przedmiotem obowiązkowym w klasach I-III. Inicjator całego przedsięwzięcia twierdzi, że jest to sposób na przygotowanie uczniów do radzenia sobie z zadaniami matematycznymi, które obecnie sprawiają dzieciom spore problemy. Pomysł podchwycił poseł Dariusz Lipiński z PO. Wystosował on do ministra edukacji interpelację. Odpowiedź na interpelację można interpretować jako oznakę przychylności ministra - stwierdza ona mianowicie, że nauka gry w szachy "wydaje się jak najbardziej uzasadniona w dydaktyce szkolnej". Trzeba wiedzieć, że Dariusz Lipiński należy do Parlamentarnego Zespołu Szachowego.

Już teraz w wielu szkołach istnieją kółka szachowe - pomysł nie wziął się zatem z nikąd. Jednak ma on również swoich przeciwników. Ci zauważają, że dzieci i tak są już przeciążone i nie należy już dokładać im obowiązków.

Dla zainteresowanych podajemy link do strony Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej - "Szachy do szkół" - http://www.mkarasinski.pl

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Natalia Ble

Natalia

Szczawno

2010-03-11 21:37

nie

hans

2012-04-12 18:53

oczywiscie że tak. Armenia już i tak jest z ta decyzja pare lat do przodu

wdadasds231

2013-02-01 21:48

fajnie by było gdyby szachy były obowiązkowe moje marzenie.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która ładniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl