Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Wodne »
» Czy warto zainwestować w sprzęt pływacki?
Dla kogo "Złota Piłka"? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Czy warto zainwestować w sprzęt pływacki?

Pływacy.com
Data publikacji: 2011-11-28

Tagi: płetwy, pływanie, sprzęt pływacki, trening pływacki, łapki, łopatki

Płetwy, łapki (łopatki) czy ekspandery zwane po prostu gumami. Miłośnikom pływania na pewno są to dobrze znane przedmioty. Jednak zastanówmy się, do czego one służą?

Galeria artykułu

Zacznijmy od tych pierwszych. Do treningu możemy używać płetw długich lub krótkich. Sprzęt ten zdecydowanie zwiększa szybkość płynięcia, pomaga utrzymać wysoką pozycję na wodzie, co jest bardzo ważne w pływaniu sportowym. Zwłaszcza płetwy krótkie wymagają włożenia dużej siły w każdy ruch nogą, tak więc dzięki nim wzmacniają się mięśnie dolnych kończyn. W długich natomiast pływa się inaczej, ich duża powierzchnia jeszcze bardzie zwiększa prędkość płynięcia. Praca nogami w tym sprzęcie nie wymaga użycia aż tak dużej siły, jednak trzeba wykonać ją dobrze techniczne.

Płetwy mogą być wykorzystywane w nauce pływania jednak niezbyt często. Mogą one doprowadzić do problemów z przyswojeniem sobie właściwej techniki, a nawet zwiększają prawdopodobieństwo złapania kontuzji. Do tego nadmierne używanie płetw powoduje zanik czucia wody, czyli najważniejszego aspektu w pływaniu sportowym. Dobre czucie wody pozwala zawodnikowi optymalnie wykorzystać swą siłę w każdym ruchu.

Łapki mają różne kształty i wielkość. Są one wykorzystywane do zwiększenia siły mięśni ramion (zwłaszcza trójgłowych, które pracują w momencie odepchnięcia, czyli w najważniejszej chwili w czasie wykonywania ruchu). Podobnie jak płetwy, łopatki mogą doprowadzić do zaniku czucia wody. Jednak największym problemem jaki mogą przysporzyć, jest spowodowanie braków technicznych oraz kontuzji barków w stylu motylkowym. W tymże stylu by wykonać odepchnięcie w łapkach poprawnie technicznie, trzeba włożyć ogromną ilość siły. Mało kto potrafi wykonać ten element. Większość z nas zamiast wykonywać ruch rękami pod wodą na tzw. „wysokim łokciu", ciągnie je razemz łokciem, co jest łatwiejsze, wymaga użycia znacznie mniejszej siły, ale jest też dużo mniej efektywne. Dodatkowo, gdy zawodnik stara się płynąć dobrze technicznie delfinem w łapkach. często dostaje kontuzji barku, gdyż obciążenia stawu barkowego w tej czynności są bardzo duże (takiej kontuzji doznała m.in. Otylia Jędrzejczak). Podobnie jak płetwy łopatki nie są wskazane dla dzieci, powinny być wprowadzane do treningu stopniowo.

Płetwy i łopatki to bardzo przydatny i najważniejszy sprzęt treningowy (obok desek) w pływaniu. Przydatne okazać się również mogą ekspandery. Naciąganie tych gumowych lin służy do treningu "na sucho". Dzięki temu ćwiczeniu zwiększa się siła mięśni obręczy barkowej oraz grzbietu. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia na ekspanderach pozwalają ułatwić naukę pływania np. na „wysokim łokciu".

Warto zainwestujmy w sprzęt pływacki, bo ćwiczenia z nim są często przyjemne i bardzo pomagają w szlifowaniu formy.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Dla kogo "Złota Piłka"? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl