Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Pozostałe
» Czym jest terapia manualna?
Które usta ładniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał
Pytanie do eksperta:

Czym jest terapia manualna?

Tagi: , bóle kręgosłupa, masaż, ruchomość, stawy, terapia manualna

Nasz ekspert: Centrum Daring

Centrum Daring sięga korzeniami 1989 roku, wtedy to pan Zbyszek Dąbrowski założył Ośrodek odnowy bi…

Ekspert radzi:

Galeria artykułu

Celem terapii manualnej jest przywrócenie pełnego zakresu ruchomości w stawach, w przypadkach ograniczeń tej ruchomości pochodzenia czynnościowego ( w tzw.„zablokowaniach”)

Termin ten obejmuje rodzaj leczenia biernego, do którego zaliczamy:

- manipulacje - bardzo szybki rękoczyn, polegający na pchnięciu jednego odcinka ciała, podczas gdy drugi jest ustabilizowany. Towarzyszy mu często  trzask, a efektem jest natychmiastowa poprawa ruchomości i ustąpienie odruchowego napięcia mięśniowego.

- mobilizacje - przesuwanie powierzchni stawowych za pomocą ślizgu, bez przekraczania fizjologicznego zakresu ruchu. Odmianą mobilizacji jest praca w obrębie tkanek miękkich tj. więzadła, punkty spustowe, nerwy obwodowe i opona twarda

- trakcje - polega na odciąganiu powierzchni stawowych co może być przygotowaniem do mobilizacji i manipulacji lub samodzielnym zabiegiem, zwłaszcza w sytuacjach, gdzie dominującym objawem są dolegliwości bólowe wynikające z kompresji stawu.

 

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

agnieszkafeifer

2015-08-28 18:49

Jak napisano powyżej, terapia manualna „obejmuje rodzaj leczenia biernego”. Oznacza to tym samym, iż terapeuta wykonuje odpowiednie ruchy powierzchni stawowych względem siebie, dzięki czemu można osiągnąć zamierzony efekt przeciwbólowy czy też rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, które w efekcie również daje zniesienie bólu. Już nawet samo odpowiednie ułożenie pacjenta może przynieść swego rodzaju ulgę. Dodajmy również, iż sam zabieg należy do takich, który nie przynosi nasilenia bólu, bowiem do jego użycia terapeuta wkłada niewielką siłę. Co więcej, odpowiednie jej spożytkowanie, może skutecznie zminimalizować uciążliwe bodźce, które dotąd pacjent odczuwał. Nieznaczne nasilenie dolegliwości może trwać dzień lub dwa po wykonaniu zabiegu. Na przykład oddalanie powierzchni stawowych, zwane trakcją, wykonywane u pacjenta ze zwiększonym napięciem mięśniowym, może sprawiać trudność zarówno terapeucie, jak i dawać nieprzyjemne odczucia pacjentowi. W takim przypadku nasilenie dolegliwości po zabiegu może być większe. Jednakże dodajmy, iż prawdziwi specjaliści, tacy jak choćby fizjoterapeuci Centrum Terapii Falą Uderzeniową GAMED zadziałają najpierw rozluźniająco na napięte mięśnie, a potem zastosują trakcję. Prawdziwych specjalistów nie warto więc się bać, ale należy oddać swoje dolegliwości w ich ręce i poddać się ich mistrzowskim umiejętnościom.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Aktywne Pojedynki
Które usta ładniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl