Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Deformacje stóp i palców
Które nogi piękniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Deformacje stóp i palców

Podologic.org
Data publikacji: 2011-01-11

Tagi: bóle stóp, choroby stóp, deformacje stóp, dobór obuwia, dolegliwości stóp, obuwie Zdrowa forma

Galeria artykułu

98% ludzi przychodzi na świat ze zdrowymi stopami, ale już w wieku 35 – 40 lat jedynie ok.40% może twierdzić, że ich stopy są zdrowe.

Większość z nich (na ogół kobiety) uskarżają się na dolegliwości stóp. W mojej praktyce podologicznej analiza prowadząca do postawienia diagnozy i wykonania zabiegu podologicznego lub zaplanowania terapii zaczyna się od obserwacji pacjenta wchodzącego do gabinetu i jego obuwia.  Pierwsza ocena stanu stóp, to ocena sposobu poruszania się pacjenta: jego ruchy zdradzają ból schowany w butach.

Złe obuwie wywołuje następstwa chorobowe: deformacje palców, bolesne zmiany w stawach, bóle mięśni i ścięgni oraz skrócenie mięśni stopy. Bóle stóp natomiast mogą wpływać na zmianę w sposobie poruszania się. Zmiana poruszania się ciała prowadzi do przeciążeń układu ruchu. Przeciążenia te natomiast wcześniej czy później prowadzą do bóli kolan, bioder i całego kręgosłupa oraz typowe objawy przedwczesnego zużycia materiału: artretyzm. Coraz częściej przedwczesne zużycie stawów diagnozowane jest u dzieci i młodzieży: ok.30% młodocianych pomiedzy 13 a 16 rokiem życia skarżyło się na bóle kręgosłupa i stóp. (Dane ze źródeł niem. FUSS INFO Gruppe NRW z roku 2003.)

 Właściwie nasze problemy z bólami stóp zaczęły się od momentu, kiedy człowiek zaczął nosić obuwie nie w celu ochrony stóp, ale w celu prezentacji różnych pomysłów przystrajania ciała.

Ponoć już w czasach epoki kamienia ludzie ochraniali stopy. Tamto obuwie nie miało wiele wspólnego z dzisiejszymi, ale spełniało podstawowe zadanie butów: chroniło stopy przed zimnem, gorącem, wilgocią lub skaleczeniami. Skóry i futra, które nasi praszczurzy owijali za pomocą rzemieni wokół stóp spełniały swoje zadania. Wiele czasu później na podstawie pewnie tamtych onucy powstały sandały, jako pierwsze okrycie stóp. U starożytnych Egipcjan sandały były symbolem statusu. W tym ciepłym kraju bowiem obuwie nie było koniecznie potrzebne, ale uważane było za symbol bogactwa i ten, kto mógł sobie na nie pozwolić kazał służącemu te starannie wykonane sandały nosić z tyłu za sobą. Przemiana, jakiej dokonały wówczas buty stając się z obiektów ochronnych obiektami prestiżowymi ciągnie się przez całą historię obuwia. Do dziś przecież obuwie spełniające ściśle określone funkcje nie musi wyróżniać się żadnym wymyślnym design: buty do wędrowania, kalosze, botki zimowe. Wystarczy wszak, że spełniają swoje funkcje: skutecznie chronią przed zimnem, deszczem, podtrzymują kostkę. Na większych galach, polskich ulicach na co dzień widujemy jednak kobiety w butach przestylizowanych, których konstrukcja, wygląd i materiał, z jakiego są wykonane sugeruje, iż są one niepraktyczne i tak niewygodne, że lżej by było zarówno dla stóp, jak i dla portfela chodzić bez nich. Te buty mają w rzeczywistości jedno zadanie: być symbolami statusu, bogactwa i ekstrawagancji dokładnie tak, jak sandały dawnych Egipcjan.

Po wrodzonych skłonnościach do pewnych deformacji stóp, to właśnie buty winne są całemu szeregowi dolegliwości: od odcisku na małym palcu do bóli kręgosłupa i owrzodzenia cukrzycowego. Szacunkowo (powołuję się tu na niemieckie źródła!) aż 98% problemów ze stopami spowodowanych jest fatalnym obuwiem lub obuwiem nieprawidłowo dobranym do zadań, jakie ma ono wykonywać:
-    obuwie sportowe przeznaczone jest, jak sama nazwa wskazuje do uprawiania sportu, a nie do całodziennego chodzenia.
-    podobnie rzecz się ma z klapkami pod prysznic, które noszone są permanentnie nawet przez  zawodowych kierowców (o zgrozo!!!).
-    kalosze lub śniegowce już pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane mają ściśle ograniczone zadanie i nie należy nosić ich z powodu dyktatu mody

Rodzaje obuwia i problemy, które mogą dzięki nim lub przy ich współudziale powstawać:
- Klapki – najbardziej szkodliwe ze wszystkich, gdyż to właśnie w ich wypadku dochodzi do zamiany ról: to stopy służą klapkom do przemieszczania się, a nie klapki stopom.
Problemy: głównie rozchodzenie się kości śródstopia przesuwanie się ich główek ku dołowi i bokom.
Rezultat:  modzele, odciski, palce krogulcze i młotkowate, pieczenie i bóle śródstopia.

 - Buty sportowe noszone przez cały dzień-problem szczególnie częsty u młodych chłopaków, ale nie tylko. Materiał, z jakiego są zbudowane to głównie guma, często tworzywa sztuczne. Największym grzechem przeciwko kręgosłupowi jest noszenie butów niezawiązanych: przyjżyjcie się sylwetkom tych młodych ludzi, a sami przyznacie mi rację!
Problemy: nadpotliwość skóry, grzybica skóry stóp i paznokci, brodawki, wirusowe, wrastające paznokcie.

- Kalosze, śniegowce – żeby nie wiem jak wspaniały design, ich przeznaczenie ściśle określone: mają chronić stopy przed wilgocią. Robienie z nich objektu modnego stroju jest występkiem przeciwko zdrowiu człowieka.
 Problemy: nadpotliwość, nadmierne rogowacenie naskórka, maceracje rozmiękczonej skóry, powstawanie mikrouszkodzeń naskórka, a za nimi infekcji grzybiczych, wirusowych, egzemy kontaktowej.

- Buty pozbawione wyprofilowanej podeszwy: kapcie domowe, balerina. Zależnie od deformacji wrodzonych i intensywności obciążenia: brak podtrzymania pięty i sklepienia podłużnego pogarsza niestabilność słabego stawu skokowego.
Problemy: koślawość wewnętrzna, płaskostopie, Hallux rigidus, Hallux Valgus, rozchodzenie się kości śródstopia, bóle śródstopia, ostrogi piętowe, problemy ze ścięgnem Achillesa

- Szpilki – im cieńszy obcas tym mniejsza stabilność ciała; im wyższy – tym większe obciążenie na śródstopie.
Problemy: zakryte palce, buty zwężające się – Hallux valgus, Hallux rigidus, palce krogulcze, młotkowate, jeździeckie, paznokcie wrastające, wkręcające się, choroby śródstopia, modzele, odciski. Palce odkryte – jak wyżej, ewentualnie bez młotkowatych i krogulczych, czy jeździeckich.

- Wysokie obcasy + koturny – wszystkie powyższe problemy oraz permanentny brak równowagi ciała, gdyż stopa izolowana grubą warstwą podeszwy traci kontakt z podłożem i nie może przekazywać do mózgu informacji o lokalizacji.

Decydujące dla chorób stóp i układu ruchu są zawsze: słabości wrodzone oraz intensywność obciążenia (waga ciała, podłoże oraz czas trwania). Z powyższego tekstu wynika, że to głównie kobiety narażają się na deformacje stóp i palców.

1 osób dodało "Deformacje stó…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Ilona Vollmer

Ilona

Warszawa

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które nogi piękniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl