Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Dieta dla trenujących pływanie
Który sport jest ciekawszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Dieta dla trenujących pływanie

Mojakontuzja.pl
Data publikacji: 2011-10-14

Tagi: przemiana materii, pływanie, zakwaszenie organizmu, zapotrzebowanie energetyczne Zdrowa forma

Oddychanie w wodzie wymaga zdecydowanie więcej wysiłku niż oddychanie na lądzie, z tego powodu pływacy zużywają znacznie większe ilości tlenu niż sportowcy uprawiający inne dyscypliny.

Galeria artykułu

Przemiana materii w wodzie

W wodzie następuje dużo szybsza utrata ciepła niż na lądzie, ponieważ woda bardzo dobrze przewodzi ciepło – dużo lepiej niż powietrze. Podwyższona utrata ciepła z organizmu pływaka może powodować obniżenie temperatury ciała.

Powyższe różnice sprawiają, że tempo przemiany materii po zanurzeniu w wodzie wzrasta o 50%, natomiast w trakcie utrzymywania się na powierzchni przemiana materii rośnie nawet 5-krotnie. Trzeba to uwzględnić przy planowaniu diety – podaż energii powinna być odpowiednio wyższa.

    * Krótkie dystanse (100 – 200 m) to wysiłek o intensywności submaksymalnej
    * Średnie dystanse to wysiłek o umiarkowanej intensywności

Duże ryzyko zakwaszenia organizmu

Na krótkich dystansach zwiększa się znacznie zawartość kwasu mlekowego we krwi i spada rezerwa alkaliczna o 45% (zasób zasad) – dlatego bardzo ważne jest, aby w diecie znalazło się dużo produktów zasadotwórczych, ograniczyć też należy produkty zakwaszające organizm.

Wraz z ubytkiem rezerwy alkalicznej zwiększa się dług tlenowy – proces ten jest najintensywniejszy w przypadku dystansu 400 m. Po treningu pływackim stwierdza się w moczu zawodnika znaczną ilość kwasu mlekowego, co jest spowodowane tym, że w wodzie pływacy nie mogą wydzielać potu.

Co istotne w diecie?

Oprócz tego, że powinno się w niej znaleźć dużo produktów zasadotwórczych, takich jak warzywa czy owoce oraz orzechy i bakalie, to dopuszcza się również większe ilości tłuszczu niż w przypadku innych dyscyplin. Jest to związane z narażeniem na utratę ciepła,  któremu zapobiega podskórna tkanka tłuszczowa.

W przypadku długich dystansów bardzo ważne jest spożywanie odpowiednich ilości węglowodanów oraz stosowanie dożywiania na trasie – jednak tutaj dopuszczalne są tylko płynne bądź półpłynne odżywki wzbogacone w witaminy i minerały.

Przeciętny wydatek energetyczny pływaka krótkodystansowego to ok. 4700 – 5100 kcal, przy czym blisko połowa tej energii powinna pochodzić z węglowodanów. Stosunek białka do tłuszczu natomiast powinien wynosić  1:1 lub 1:1,2.

Stosunek głównych składników pokarmowych: białka: tłuszcz: węglowodany -> 1:1:4.

Jagoda Podkowska – dietetyk, specjalista ds. suplementacji

1 osób dodało "Dieta dla tren…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Barbara Wójcik

Barbara

Warszawa

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sport jest ciekawszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl