Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Dieta w sporcie
Który piłkarz brzydszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Dieta w sporcie

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2012-10-03

Tagi: aktywność, dieta, odżywianie, sport Zdrowa forma

Aktywność fizyczna a specjalna dieta. Czy wzmożony wysiłek fizyczny wyklucza stosowanie konkretnej diety? Słyszy się często, że człowiek uprawiający regularnie sport musi dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Można jednak spotkać się z myśleniem, że jeśli już podejmuję trud i zamęczam się na ciężkich treningach, to dlaczego zaprzepaścić efekty normalnym sposobem odżywiania.

Galeria artykułu

Dieta cud

Przechodząc na zdrowy styl życia, pragnąc zrzucić zbędne kilogramy, można wybierać w bogatej ofercie pojawiających się co jakiś czas diet. Każda z nich kusi obiecywanymi, bardzo szybkimi rezultatami. Trzeba jednak pamiętać, że większość opiera się praktycznie na dostarczaniu organizmowi w dużych ilościach, jednego, wybranego składnika odżywczego, np. białka, jak ma to miejsce w bardzo popularnej, ale również kontrowersyjnej diecie Dukana.  I tu pojawiają się głosy przeciwników, którzy twierdzą, że zdrowy sposób odżywiania nie powinien bazować  tylko na jednym komponencie, ponieważ może się to przyczynić do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Eksperci podkreślają, że aktywność fizyczna wymaga prawidłowego sposobu odżywiania i kładą nacisk na fakt, że nie można pominąć żadnego składnika odżywczego. Jaka zatem dieta dla uprawiających sport?

Dieta dla aktywnych

Gdy podejmiemy decyzję o rozpoczęciu wzmożonej aktywności fizycznej, nie możemy zapomnieć o naszym codziennym menu. Musimy pamiętać, że w czasie ruchu organizm wykonuje pracę, która jest zupełnie inna od tej, którą spełnia w normalnych warunkach. Trzeba zatem świadomie i z głową planować swój dzienny posiłek i nie zapominać, że każdy składnik odżywczy ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Istotną i niezastąpioną rolę w sposobie odżywiania ludzi aktywnych powinny stanowić, bardzo nielubiane przez osoby będące na ciągłej diecie, węglowodany. Można pokusić się o stwierdzenie, że są one najważniejszym składnikiem osób uprawiających sport. Stanowią one główne źródło energii dla mięśni. Ponadto węglowodany przyczyniają się  do pobudzenia wydzielania insuliny, czyli hormonu ułatwiającego wnikanie cukru do komórek włókien mięśniowych oraz przyczyniają się do zwiększenia wychwytywania kreatyny przez tkankę mięśniową. Dieta bogata w węglowodany może spowodować zwiększenia wydolności organizmu. Polecana jest w szczególności osobom uprawiającym dyscypliny wytrzymałościowe.

Kolejnym ważnym składnikiem pokarmowym są tłuszcze.  Zalecane są zwłaszcza te pochodzenia roślinnego oraz zawarte w  rybach. Oprócz tego, że dostarczają energię, są również nośnikami witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach.

Inny, ważny składnik odżywczy to białko. Jest ono głównym elementem przyczyniającym się do budowy tkanki mięśniowej. Trzeba również pamiętać, by dostarczać organizmowi białka zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego.

Witaminy, składniki mineralne, czy odpowiednie napoje to także niezbędne elementy przyczyniające się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Trzeba pamiętać o ich prawidłowym doborze , ponieważ mają one duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Dieta, a aktywność fizyczna. Często człowiek decyduje się na jedną z tych opcji. Chcąc połączyć jedno z drugim, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach, a w wypadku wątpliwości skontaktować się z ekspertem, który pomoże dopasować odpowiednią i racjonalną dietę. 

 

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który piłkarz brzydszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl