Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Dieta Wegetariańska
Które wydarzenie ważniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Dieta Wegetariańska

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2009-12-10

Tagi: b12, dieta biezmięsna, dieta wegetariańska, wegetarianizm, źródła białka Zdrowa forma

Galeria artykułu

Szacuje się, że w Polsce obecnie jest około 2 milionów wegetarian i liczba ta stale rośnie. Większość z nich zrezygnowała z jedzenia mięsa z przyczyn natury moralnej, niektórzy -  zdrowotnej lub religijnej.

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad warunkami, w jakich chowane są zwierzęta na ubój i nad bólem, jaki towarzyszy ich tuczeniu i śmierci. Także ci, którzy przemyśleli ten problem, wcale niekoniecznie decydują się na jakiekolwiek zmiany we własnym postępowaniu. Niektórych jednak rozważania takie doprowadziły do przejścia na dietę bezmięsną. Co ciekawe - liczba wegetarian stale rośnie, są wśród nich osoby w różnym wieku, również - rodziny z dziećmi. Obecnie naukowcy są niemal jednomyślni, że dobrze zbilansowana dieta bezmięsna jest zdrowa.

Współczucie dla zwierząt nie jest wcale jedynym powodem do przejścia na wegetarianizm. Inne uzasadnienie, jakie jest podawane, to panujący na świecie głód - mówi się, że gdyby zamiast produkować paszę skupiono się na uprawie jadanych przez ludzi roślin, rozwiązałoby to problem niedożywienia, tak boleśnie dotykający niektórych obszarów naszej planety. Niektórzy rezygnują z jedzenia mięsa, ponieważ przekonani są, że warunki jego produkcji sprawiają, iż jest ono szkodliwe dla naszego zdrowia.

Statystyki przeprowadzane w USA i w Niemczech wskazują, że wegetarianie żyją dłużej i rzadziej cierpią z powodu nadwagi, nadciśnienia, miażdżycy, czy zawałów serca. Trzeba jednak przyznać, że podobne wyniki osiągają osoby, które od czasu do czasu jedzą mięso - w niewielkich ilościach.

Istnieje kilka odmian wegetarianizmu:

Laktoowowegetarianie - rezygnują z jedzenia misa (w tym ryb), ale nie z jajek, nabiału czy miodu.

Laktowegetarianie - nie jedzą mięsa ani jajek.

Owowegetarianie - rezygnują z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak mleko, sery, miód, ale z wyłączeniem jajek.

Weganie - wykluczają ze swojej diety wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego.

Frutarianie - zaostrzają weganizm przez niejedzenie pokarmów, które wiążą się ze śmiercią rośliny - żywią się owocami, które spadły z drzew.

Co powinien jeść wegetarianin?

Osoby, które rezygnują z jedzenia mięsa powinny komponować swoją dietę bardzo uważnie, by upewnić się, że dostarczają swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Biorąc pod uwagę tradycje kulinarne Europy, szczególną uwagę należy zwrócić na produkty zawierające witaminę B12 (odpowiedzialną za budowę czerwonych ciałek krwi) oraz kwasy tłuszczowe.

Źródła witaminy B12: jaja, produkty mleczne, tofu, wzbogacone mleko sojowe.

Źródła kwasów tłuszczowych: soja, orzechy, pestki z dyni, olej rzepakowy.

Źródła białka: rośliny strączkowe - groch, soczewica, soja; tofu (tofu wytwarzane jest z mleka sojowego); kasze, orzechy i nasiona, razowe pieczywo i makaron; produkty mleczne i jajka.

Źródła żelaza: sałata i inne zielone warzywa liściaste, soczewica, soja i tofu, fasola, orzechy, pestki z dyni i słonecznika, rodzynki; Aby wspomóc przyswajanie żelaza produkty te należy łączyć pokarmami zawierającymi witaminę C, jak cytrusy, kapusta, pomidory czy brokuły.

Źródła wapnia: mleko i produkty mleczne, tofu; szpinak, brokuły, kalafior, pomidory; migdały, sezam; rośliny strączkowe;

Źródła cynku: pieczarki, soczewica, brązowy ryż, sezam, chleb pełnoziarnisty, dynia;

Źródła witaminy D: mleko i przetwory mleczne, pełnoziarniste pieczywo.

Na koniec ciekawostka: wegetarian nie brakowało nigdy także wśród sław. Bezmięsnej diety przestrzegali Lord Byron i Lew Tołstoj, a w nowszych czasach: John Coltrane, Paul McCartney, Natalie Portman i Paris Hilton.

2 osób dodało "Dieta Wegetari…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Agnieszka Bartniczak

Agnieszka

Jarocin

Jessica Fones

Jessica

Warszawa

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Michał Szmyt

Michał

Wieliszew

2010-04-09 18:38

Dieta wegetariańska nie przeszkadza w bieganiu :) . Trzeba tylko odpowiednio ją zbilansować.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które wydarzenie ważniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl