Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Dlaczego tak trudno osiągnąć cel?
Która dziennikarka sportowa piękniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Dlaczego tak trudno osiągnąć cel?

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2013-01-07

Tagi: ciało, dieta, zdrowa forma, żywienie Zdrowa forma

W pełni optymizmu przygotowujemy listę noworocznych postanowień. Co robić, aby z czasem nie okazała się ona tylko litanią niespełnionych życzeń? Co robić, aby po raz kolejny nie tylko obiecać sobie: "muszę w końcu coś zmienić w swoim życiu", ale rzeczywiście odczuć i dostrzec zmianę? Wiemy, że zdecydowanie łatwiej jest powiedzieć, a trudniej zrealizować. I w zasadzie nie ma się co dziwić, bo wytrwanie w postanowieniach i osiągnięcie celu nie zawsze jest proste.

Galeria artykułu

Zmieniać możemy w swoim życiu bardzo wiele; zmiany mogą dotyczyć różnych dziedzin: stosunki rodzinne, nauka, praca, zdrowie, finanse. 

Wytrwałość w dążeniu do celu jest szczególnie istotna, gdy ważą się losy naszego zdrowia. Istotna, kiedy zrezygnowanie z pewnych przyzwyczajeń jest konieczne, bo wiemy, że w znaczący sposób mogą nam one zaszkodzić (wnoszą ryzyko choroby, przyczyniają się do złego samopoczucia fizycznego czy psychicznego). Nie mamy gwarancji, że od razu się nam uda, niemniej trzeba próbować i nie poddawać się zbyt szybko. -mówi ekspert z portalu PoProstuZdrowo.pl

Cóż zatem nam pozostaje? Zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami, z którymi będzie zdecydowanie łatwiej realizować postawiony cel. 

Warto starannie przygotować się do zmian i wybrać najlepszą strategię działania, nie zapominając też o najistotniejszych cechach, jakie powinien posiadać określany przez nas cel. 

Zgodnie z popularną koncepcją definiowania celów (S.M.A.R.T), która doskonale sprawdza się również w życiu codziennym, należy pamiętać, aby cel był:

 

1. Szczegółowy - cel musi zawierać konkretny przekaz.  Nie bez znaczenia jest odpowiednie określenie, zdefiniowane tego co zamierzasz zrobić. Powiedzenie sobie: „muszę lepiej wyglądać", „jutro zacznę się uczyć do egzaminu" lub stwierdzenie: „będę systematycznie uprawiać sport" nie są dobrymi sformułowaniami, z tego względu, że tak naprawdę trudno będzie ocenić jego realizację, nie jest również łatwo określić, kiedy należy badać jego wyniki. 
Cel nie powinien pozostawiać kwestii niedomówień, domysłów i pozostawiać luk do dowolnej, luźnej interpretacji.
2. Mierzalny - zmierzenie celu najprościej wykonać przez ujęcie w sposób liczbowy jego realizacji. Odpowiednie zatem będzie określenie: „chcę w ciągu 1 miesiąca schudnąć 2 kilogramy", bo po okresie czterech tygodni możesz wejść na wagę i zweryfikować czy waga twoja rzeczywiście się zmieniła i wskazuje teraz dwa kilogramy mniej.
3. Atrakcyjny - atrakcyjność jest ściśle związana z motywacją. Jeżeli cel będzie nudny i nie będzie tak naprawdę wzbudzać Twojej ciekawości i będzie przykładowo wymuszony przez innych, nie będziesz mieć siły i chęci do działania. Atrakcyjność nie oznacza od razu wymyślania rzeczy niezwykłych, określanie atrakcyjnego celu, to raczej stawianie sobie wyzwania o średnim poziomie trudności. Dobrze, gdy będzie stanowić  konkretną wartość, wtedy Twój umysł zaangażuje się emocjonalnie w jego realizację. 

4. Realny - cel, jaki sobie wyznaczasz, do czego chcesz dojść, powinien sprawić, że będziesz wierzyć w możliwość jego osiągnięcia. Nierealność może spowodować, że zniechęcisz się lub szybko poddasz (np. określenie: „nigdy nie będę jeść czekolady" niesie ze sobą spore ryzyko, bo czy rzeczywiście będziesz w stanie zachować taką zasadę przed dłuższy czas?). 
Nasz umysł po prostu nie będzie chciał angażować się w coś, co jest według niego nierealne. Ważne też, aby mieć kontrolę nad określonym przez siebie celem. Dobrze też zapisać sobie postanowienie na kartce, zgodnie z powiedzeniem: Cele, które nie są zapisane, są tylko życzeniami
5. Terminowy - ważne, aby cel był określony w czasie (wyznaczony czas osiągnięcia celu bardziej mobilizuje) i co nie mniej istotne - możliwy do zrealizowania w takim okresie (np. trudno jest założyć, że nauczysz się doskonale pływać w ciągu 2 tygodni, szczególnie, gdy odczuwasz paniczny lęk przed wodą). 
Jeżeli zauważasz, że nie dajesz rady z realizacją postanowień, zawsze możesz zmodyfikować sposób dojścia do celu, obniżając nieco poprzeczkę. 
Unikaj natomiast stwierdzeń typu „za pół roku opanuję język angielski", bo za każdym razem przy przypominaniu sobie celu będzie istnieć ryzyko, że niezależnie od tego, ile dni od podjęcia postanowienia upłynęło, Twój umysł będzie sobie dodawać jeszcze pół roku (i możesz się uchylać podświadomie od realizacji celu, myśląc: „po co się spieszyć, przecież mam jeszcze czas"). Lepiej zdefiniować datę i czuć presję nadchodzącego dnia.

Dodatkowo, podczas realizacji zamierzenia możesz wspomóc się

6. Partnerem - może znasz kogoś zaufanego, z kim łatwiej Ci będzie realizować swój plan życiowych zmian? Powiedz mu o swoich zamierzeniach. Twój partner lub partnerka (może to być przyjaciółka lub znajomy) będzie Cię wspierać, szczególnie kiedy przyjdą chwile kryzysu i zwątpienia. Twoją grupą wsparcia może być też rodzina. 
7. Planem - dobrze, jeżeli wraz z określeniem celu wprowadzisz do swojego kalendarza odpowiednie informacje dotyczące planu realizacji zadań. Dzięki szczegółowemu rozpisaniu planu działania jesteś w stanie lepiej kontrolować postępy i zdecydowanie łatwiej będzie Ci osiągnąć zamierzenie. 
8. Prezentem - nagradzanie się za zrealizowanie postawionego celu nie będzie w takim przypadku wyrazem egoizmu, ale raczej naturalnym zachowaniem. Jeżeli zdecydujesz się na coś, co sprawi Ci przyjemność (np. wyjście do teatru na dobry spektakl czy do restauracji na wykwintny obiad czy też zakup jakiegoś przedmiotu) zmotywujesz się do dalszych starań i wyznaczania kolejnych celów.

Życzymy Wam wytrwałości i sukcesu w realizacji przyjętych zamierzeń, a przy okazji przypominamy, że...wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć.

Źródło: poprostuzdrowo.pl

1 osób dodało "Dlaczego tak t…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Dorota Turek

Dorota

Leszno

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która dziennikarka sportowa piękniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl