Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Sporty walki »
Wszystkie
» Dojo - Stara Wieś
Które usta ładniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Dojo - Stara Wieś

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2009-10-12

Tagi: , dojo stara wieś, karate tradycyjne Sporty walki | Turystyka

Galeria artykułu

Spełniło się marzenie Senseia Włodzimierza Kwiecińskiego. Otwarto Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo - Stara Wieś”. „Dojo - Stara Wieś” to kompleks sportowo-noclegowy, unikalny w skali europejskiej i światowej, zbudowany na wzorach architektury japońskiej.

W Starej Wsi koło Przedborza (województwo łódzkie) w sobotę 10 października br. otwarto Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo - Stara Wieś”.  Patronat nad otwarciem „Dojo -  Stara Wieś” sprawował były prezydent RP Lech Wałęsa, legenda Solidarności, laureat pokojowej Nagrody Nobla. I to on przy użyciu samurajskiego miecza w obecności m.in. ambasadora Japonii w Polsce Yuichi Kusumoto, prezydenta Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego(ITKF) Richarda Jorgensena, dyrektor  Biura ITKF w Los Angeles Pani Nami Nishiyama, prezesa Polskiego Związku Karate Tradycyjnego Tradycyjnego Włodzimierza Kwiecińskiego, przedstawicieli władz rządowych, samorządowych oraz licznych gości i zawodników dokonał otwarcia tego niezwykłego ośrodka, który zyskał miano „Małej Japonii w Polsce”.

- Kiedyś, gdy w drugim dniu strajku sierpniowego dziennikarze zapytali mnie, co my tu  robimy, odpowiedziałem, że chcę budować w Polsce drugą Japonię. Dojo w Starej Wsi jest przykładem tego, iż ta idea doskonale się realizuje – powiedział m.in. w Starej Wsi Lech Wałęsa. Zasadził także jedno z ośmiu drzew i zdeklarował powrót do Starej Wsi na wypoczynek.

Uroczystości otwarcia Dojo w Starej Wsi połączone były z centralnymi obchodami 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Obecny na otwarciu Dojo w Starej Wsi Ambasador Japonii w Polsce Yuichi Kusumoto powiedział m.in.:
- To wielki zaszczyt być tu i widzieć tę  wielką pracę. Wielkość tego Ośrodka wzbudza zachwyt nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Dzisiejsza ceremonia otwarcia połączona z obchodami 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią jest symbolem dobrej woli i wielkiej sympatii pomiędzy naszymi narodami. Jestem bardzo dumny, że mój kraj mógł uczestniczyć w przeniesieniu ducha Japonii do Polski.

Podczas gali karate w „Dojo - Stara Wieś” słów uznania za wykonane dzieło - zbudowanie Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki, nie szczędził prezydent ITKF Richard Jorgensen:
- Spotykając się w wielu miejscach świata, rozmawialiśmy o tej wizji Włodzimierza Kwiecińskiego. Wtedy przytakiwaliśmy, mówiąc jedynie z podziwem i niedowierzaniem „Oss”(zgoda). Również nasz nieodżałowany mistrz Sensei Hidetaka Nishiyama powiedział „Oss”(zgoda) dla tego projektu. Dzisiaj z podziwem i dumą mogę powiedzieć, że piękny sen Senseia Włodzimierza Kwiecińskiego, o którym myśleliśmy z niedowierzaniem, spełnił się.

Dzięki temu właśnie w sobotę 10 października br., w nowo otwartym obiekcie „Dojo - Stara Wieś” rozegrano finał V edycji Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym 2009, w którym rywalizowało 8 zawodników i 8 zawodniczek z Brazylii, Kanady, Macedonii, USA, Ukrainy, Litwy, Rumunii, Argentyny i Polski. Zawodnicy wyłonieni zostali przez mającą swoją siedzibę w Los Angeles Międzynarodową Federację Karate Tradycyjnego (ITKF). Przed finałową rywalizacją prezydent ITKF Richard Jorgensen uhonorował Lecha Wałęsę Honorowym Czarnym Pasem - najwyższym wyróżnieniem Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego.

- Zdobycie Pucharu Świata w tym niezwykłym obiekcie jakim jest „Dojo – Stara Wieś” to wyjątkowe przeżycie. Do tego magicznego miejsca będę z radością wracał, by doskonalić swoje umiejętności i sztukę walki karate – powiedział tuż po zakończeniu zawodów Łukasz Wójcik, zdobywca Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym 2009.
Powrót do Dojo w Starej Wsi zdeklarowali wszyscy, którzy uczestniczyli w ceremonii jego otwarcia i V edycji Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym. Budowa Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo - Stara Wieś” w Starej Wsi (w gminie Przedbórz, w województwie łódzkim) rozpoczęta została w 2003 roku. Ośrodek powstał głównie z funduszy Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z zasobów finansowych Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Ideę budowy finansowo wsparł także dwukrotnie Rząd Japonii.
Powstanie tego niezwykłego miejsca wspierał zmarły w listopadzie 2008 roku Sensei Hidetaka Nishiyama, największy autorytet karate tradycyjnego na świecie, wieloletni prezydent ITKF, któremu podczas V Pucharu Świata w Starej Wsi Międzynarodowa Federacja Karate Tradycyjnego pośmiertnie nadała 10 Dan, wręczając certyfikat na ręce córki Nami Nishiyama.

„Dojo - Stara Wieś” to kompleks sportowo-noclegowy, unikalny w skali europejskiej i światowej, zbudowany na wzorach architektury japońskiej. Jest przystosowany zarówno do prowadzenia treningów sportowych, jak i do zajęć przybliżających inne formy kultury japońskiej m.in. poezję haiku, kaligrafię, origami, ikebanę, bonsai. Jest tu także miejsce na galerię fotografii i malarstwa. „Dojo - Stara Wieś” jest drugim obiektem japońskim w Polsce obok Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” jakie z dużym powodzeniem funkcjonuje w Krakowie.

- To wielki dzień dla japońskich sztuk walki i karate tradycyjnego w Polsce. „Dojo - Stara Wieś” staje się miejscem spotkań dla wszystkich, którzy poprzez doskonalenie umiejętności karate oraz innych form kultury japońskiej będą dążyć do rozwoju duchowego i kształtowania swoich charakterów. A samodoskonalenie i samodyscyplina jest gwarantem sukcesów nie tylko w sporcie, ale także w różnych dziedzinach życia. Ogromnym wyróżnieniem dla naszej pracy i zrealizowanego projektu jest to, że patronat nad otwarciem Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki w Starej Wsi objął legendarny przywódca Solidarności  Lech Wałęsa, były prezydent RP, to dla nas wielki honor – mówił Włodzimierz Kwieciński, prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, twórca ruchu karate tradycyjnego w Polsce.

2 osób dodało "Dojo - Stara W…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Anna Polanska

Anna

Warszawa

Andrzej Gosek

Andrzej

Warszawa

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które usta ładniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl