Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Turystyka »
Wszystkie
» Dolina Kościeliska - poznaj magię miejsca
Nalepszy sport zimowy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Dolina Kościeliska - poznaj magię miejsca

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2013-06-03

Tagi: góry, turystyka, wycieczki Turystyka

Wielu uważa, że przez Dolinę Kościeliską przebiegają najpiękniejsze szlaki w Tatrach. Rzeczywiście okolica nad wyraz malownicza - wystarczy wspomnieć choćby rwący Kościeliski Potok, tajemnicze groty i ciekawe formacje skalne.

Galeria artykułu

Z miasta Zakopane do Doliny Kościeliskiej nie jest zbyt daleko. Z centrum dojazd busem kosztuje 5 zł. Wysiadamy w Kirach, które leżą przy wylocie doliny. Ten przysiółek wsi Kościelisko złożony jest z dwóch polan: Kira Leśnicka i Niżnia Kira Miętusia.

Uściślając, Dolina Kościeliska rozciąga się od Kir do Małej Polany Ornaczańskiej. Jest to zatem teren dość duży. Dokładna powierzchnia doliny wynosi 35 km2. Od Kir turyści wędrują początkowo prościutkim i szerokim zielonym szlakiem. W słoneczne dni zawsze są tutaj tłumy. Na tym etapie można podziwiać intrygujące skaliste przewężenia - tzw. Bramę Kantaka, a ponadto w oddali Ciemniak.

Na Cudakowej Polanie krzyżuje się kilka znakowanych tras. Czarny szlak to Ścieżka nad Reglami, czerwonym dojdziemy na Czerwone Wierchy przez Upłaziańską Kopkę, zaś zielony zaprowadzi nas w głąb właściwej (a raczej jej centrum) Doliny Kościeliskiej. Odtąd już aż do schroniska na Hali Ornak będziemy iść nieopodal Potoku Kościeliskiego.

Za Cudakową Polaną zaczynają się największe atrakcje Doliny Kościeliskiej. Pomijając już wspaniale szumiący potok koło nas, napotykamy najpierw Kaplicę zbójnicką św. Barbary. Kolejna rzecz to Lodowe Źródło (Wywierzysko Lodowe). Jest to bardzo fascynujące zjawisko krasowe. Odwadnia Dolinę Małej Łąki, Dolinę Miętusią i dużą część masywu Czerwonych Wierchów. Wywierzyska są charakterystyczne dla wapieni, a właśnie z nich w większości zbudowane Tatry Zachodnie.

Nie odejdziemy zbyt daleko od Lodowego Źródła, a zaraz ujrzymy Bramę Kraszewskiego. Ponadto stajemy na kolejnym skrzyżowaniu szlaków. W prawo odchodzi niebieski na Halę Stoły, a w lewo czarny do Jaskini Mroźnej.

Średnio 25 minut potem osiąga się najbardziej strategiczne miejsce w Dolinie Kościeliskiej - wita nas Polana Pisana, od której odchodzi kilka znakowanych tras po jaskiniach. Możemy zwiedzić Jaskinię Obłazkową, Jaskinię Raptawicką, Jaskinię Mylną i Wąwóz Kraków. Właśnie żółty szlak przez Wąwóz Kraków wydaje się najbardziej interesujący - wędruje się specyficznym tunelem skalnym.

Potem widzimy jeszcze Krzyż Wincentego Pola i w końcu dochodzimy do schroniska na Hali Ornak. Stąd możemy ruszyć nad Smreczyński Staw - dojście bardzo łatwe i krótkie. Niedaleko za schroniskiem znajduje się właściwa granica Doliny Kościeliskiej - Mała Polana Ornaczańska.

Jeżeli jeszcze nie byłeś w Dolinie Kościeliskiej, znajdź sobie trochę czasu i odwiedź tę najpiękniejszą dolinę w polskich Tatrach! Jedź do Zakopanego nawet, jeżeli nigdzie indziej nie dasz rady pójść.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Nalepszy sport zimowy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl