Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
Wszystkie
» Dziecięca lekkoatletyka
Które nogi lepsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Dziecięca lekkoatletyka

Autor: Janusz Kac  Data publikacji: 2008-09-10

Tagi: biegi, dzieci, lekkoatletyka, przygotowanie, sport, trening

Galeria artykułu

Dlaczego lekkoatletyka? Co sprawia, że dziecko może wybrać tę dyscyplinę sportu, a nie na przykład jedną z wielu gier zespołowych?

 

Największa zaleta królowej sportu -  nie można jej oszukać. W sporcie zespołowym gdy zawodnik ma słabszy dzień może liczyć na kolegów z drużyny. W lekkoatletyce każdy musi być odpowiedzialny za siebie, a pomiar czasu czy uzyskanej odległości jest bezwzględny. Nie znaczy to, że jest to sport pozbawiony emocji zespołowych, bo przecież biegi sztafetowe 4x100 oraz 4x400 metrów elektryzują publiczność przed telewizorami oraz na stadionach na całym świecie. Niezaprzeczalnie aby osiągnąć dobre wyniki w tzw. biegach rozstawnych zwłaszcza na krótszym dystansie należy stworzyć doskonale rozumiejący się zespół i pracować nad rezultatem jak drużyna. Jednak w pozostałych konkurencjach większość odpowiedzialności za wynik końcowy zawodnik ponosi sam. To, że nie patrząc na wyniki innych można od razu stwierdzić czy ktoś się poprawia, czy robi spore postępy sprawia, że spośród najpopularniejszych dyscyplin jest to sport jedyny w swoim rodzaju. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej jak mniej więcej wygląda droga najmłodszych zawodników do dorosłego sportu.
Lekkoatletyka jest sportem, w którym każdy może znaleźć cos dla siebie. Wymaga ogólnej sprawności, więc zapewnia ogólny rozwój organizmu, to jedna z najlepszych dróg, jakie można wybrać dla dziecka w sporcie. Młodzież utalentowana szybkościowo z przyjemnością będzie się ścigać na krótkich dystansach, wytrzymałościowo rywalizować będzie na dłuższych. Skok w dal i wzwyż oraz konkurencje techniczne pozwalają każdemu zajmować się tym, w czym czuje się pewny, a to przekłada się na dobrą zabawę i wiele radości z uprawiania sportu, a jednocześnie na doskonałą szkołę charakteru. Jeśli ktoś polubi skoki, to z pewnością spodoba mu się trening skoczka zawierający dużo elementów skoczności, dzięki temu nie tylko zawody, ale i trening stają się przyjemnością. A przecież o to właśnie chodzi.
Kategorie wiekowe
Jak wiele innych dyscyplin sportowych, tak i w lekkoatletyce organizowane są zawody dla różnych grup wiekowych. Młodzi lekkoatleci mają dzięki temu szansę sprawdzenia się między sobą bez potrzeby rywalizowania z zawodnikami starszymi, często dużo bardziej doświadczonymi i wytrenowanymi. Do określania wieku bierze się pod uwagę jedynie rok urodzenia. Na przykład w tym roku zarówno osoba urodzona 1 stycznia jak i 31 grudnia 1990 roku ma po prostu 18 lat. Najmłodszą grupę tworzą zawodnicy i zawodniczki w wieku do 13 lat włącznie, są to „dzieci". Jest to pora na zapoznanie się z różnymi konkurencjami jakie lekkoatletyka ma do zaoferowania, często w wydaniu uproszczonym jak na przykład rzut piłeczką palantową, który zostaje później zastąpiony rzutem oszczepem. Zawodnicy startując sprawdzają swoje możliwości i poprawiają rekordy życiowe. Stosunkowo duża część zawodników zaczyna swoją przygodę ze sportem mniej więcej w tym wieku, często od spotkań na popularnych czwartkach lekkoatletycznych.
Nieco starsi sportowcy, w wieku 14-15 lat startują na zawodach „,młodzików", zawody są organizowane na „dorosłych" stadionach, jednak konkurencje również odbiegają nieco od lekkoatletyki jaką znamy z telewizji. Przykładowo biegi na 400 metrów i na 400 metrów przez płotki zastąpione są nieco krótszymi dystansami, czyli 300 i 300 metrów przez płotki, zamiast na 800 metrów rywalizacja odbywa się na 600 metrów, zamiast 1500 metrów młodzicy biegają ich 1000. W tej kategorii rozgrywane są oficjalne mistrzostwa Polski podczas tzw. małego memoriału im. Janusza Kusocińskiego, podczas którego najlepsi sportowcy walczą o medale.
Kolejne kategorie to już dorosłe dyscypliny i poważne zawody, zarówno w kraju jak i o zasięgu międzynarodowym. Lekkoatleci w wieku 16-17 lat to juniorzy młodsi, 18-19 lat juniorzy. Rozgrywane są zarówno mistrzostwa Polski (Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży oraz Mistrzostwa Polski Juniorów) jak i mistrzostwa Europy czy świata.

Janusz Kac

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które nogi lepsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl