Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Sporty walki »
Wszystkie
» Dziecięce judo
Który tenisista przystojniejszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Dziecięce judo

Autor: Łukasz Kocyk  Data publikacji: 2008-09-10

Tagi: aktywność, dzieci, judo, kiedy zacząć, korzyści, sport, trening Sporty walki

Galeria artykułu

W judo jak i w większości sportów walki ustanowiony został podział zawodników/zawodniczek na kategorie wiekowe oraz wagowe. Wyróżnia się sześć kategorii wiekowych zaczynając od dzieci poprzez młodzików, juniorów młodszych, juniorów oraz młodzieżowców na seniorach kończąc.

Każda kategoria wiekowa oprócz tego, że różni się od siebie podziałem na kategorie wagowe, różni się również czasem trwania walki. Walka w najmłodszej kategorii, czyli dzieci trwa nie dłużej niż 3 minuty czasu ciągłego, natomiast czas trwania walki seniorskiej to już 5 minut czasu przerywanego (w przerwach czas jest zatrzymywany). W przypadku równej liczby punktów zdobytych w walce przez obydwu walczących zawodników stosuje się rozstrzygnięcie remisowej walki poprzez wprowadzenie zasady „złotego punktu". Polega ona na wyłonieniu zwycięzcy po uzyskaniu przewagi punktowej przez któregokolwiek z walczących w powtórzonej natychmiast walce. Czas dodatkowej walki kończy się z chwilą uzyskania punktu. W przypadku, kiedy żaden z zawodników nie zdobędzie punktów w walce dodatkowej zwycięzcę typują sędziowie przez decyzję „Hantei"(każdy z sędziów wskazuje po przez uniesienie białej lub niebieskiej chorągiewki zawodnika, który jego zdaniem był w walce aktywniejszy i, który tym samym zasłużył na zwycięstwo).Podczas walki zawodnik zdobywa punkty bądź kończy walkę przed czasem stosując takie techniki jak rzuty, trzymania, dźwignie i duszenia. U dzieci jednak dźwignie i duszenia są zabronione ze względów bezpieczeństwa. W judo sędziowie posługują się czterostopniową skalą punktacji zastosowanej techniki: koka = 3 pkt., yuko = 5 pkt., wazari = 7 pkt.(dwie techniki ocenione na wazari dają w sumie, ippon i kończą walkę przed czasem), ippon = 10 pkt. (kończy walkę przed czasem).

Wiek, w którym najlepiej rozpocząć trening judo
Gdy Paweł Nastula (mistrz olimpijski w judo z Atlanty) chciał po raz pierwszy w wieku 8 lat zapisać się na judo powiedziano mu w dojo (sala ćwiczeń), że jest za mały i za młody, ale nie dał za wygraną. Dziś młodzi adepci tej dyscypliny zaczynają swoja przygodę z judo już w wieku 4-6 lat. Jest to tak zwane Funny Judo. Z początku ich trening nie jest podporządkowany walce sportowej. Najpierw maluchy poddane są wszechstronnemu treningowi ogólnorozwojowemu, oczywiście dostosowanemu do ich możliwości i poziomu sprawności, poznają elementy akrobatyki oraz opanowują podstawową w judo umiejętność, jaką jest umiejętność poprawnego padania. W treningu dominują elementy gier i zabaw sportowych doskonalące m.in. równowagę, koncentrację, odwagę, wytrwałość, zwinność i opanowanie. Ciężko jest jednoznacznie określić optymalny wiek do rozpoczęcia treningu, ale zazwyczaj w grupach naborowych przeważają 7-8-latki, co nie znaczy, że dla starszych dzieci jest już za późno. Tak naprawdę nie ma reguły, wśród medalistów olimpijskich są zarówno osoby, które zaczęły trenować bardzo wcześnie i takie, które pierwszy raz na tatami pojawiły się  w wieku 11-12 lat.   

Warunki fizyczne predysponujące do uprawiania judo
W judo istnieje podział na kategorie wagowe, dlatego warunki fizyczne zawodników są bardzo zróżnicowane. Różnice w masie ciała wśród dwóch skrajnych kategoriach wagowych u seniorów mogą dochodzić do 100 kilogramów! Nie można powiedzieć, że wyższa osoba ma przewagę nad niższą, albo na odwrót. Mnogość technik w judo pozwala na dobór technik dostosowanych do swoich warunków fizycznych i ich efektywnego wykonywania. Dzięki temu każdy zawodnik tworzy swój styl walki, w którym stara się wykorzystać najlepiej jak potrafi swoje warunki fizyczne i inne predyspozycję.

Badania, które należy przejść, aby uczestniczyć w życiu sportowym
Na zajęciach i zawodach najważniejsze jest bezpieczeństwo ćwiczących, szczególnie, jeżeli chodzi o dzieci i młodzież, dlatego obowiązkową rzeczą każdego zawodnika jest posiadanie książeczki sportowo-lekarskiej z aktualnymi badaniami. Badania takie ważne są przez 6 miesięcy i można je zrobić w przychodni sportowo-lekarskiej bądź innej upoważnionej do tego placówce. W skład badania powinien wchodzić wywiad i badanie internisty, ortopedy, laryngologa, stomatologa, oprócz tego raz na rok wykowane powinny być: EKG serca, badanie i analiza moczu i krwi oraz prześwietlenie szyjnego odcinka kręgosłupa. Nie we wszystkich placówkach badania takie są przeprowadzane, a ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie małych zawodników radziłbym zwrócić na takie badania szczególną uwagę.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który tenisista przystojniejszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl