Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
» Dzienniczek biegacza
Które nogi lepsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Dzienniczek biegacza

Autor: Julita Kotecka  Data publikacji: 2008-11-12

Tagi: bieganie, biegi, dla początkujących, statystyka

Galeria artykułu

Dla niektórych dzienniczek biegacza może być czymś zupełnie nowym, nieznanym, niespotkanym. Warto jednak zapoznać się z tym, co w takim dzienniczku powinno sie znaleźć i oczywiście jaki jest jego cel.

Otóż każdy kto chce osiągać dobre wyniki, chce widzieć postępy, pragnie się rozwijać, powinien kontrolować przebieg swojego planu treningowego. Taki dzienniczek zawiera wiadomości na temat rodzaju treningu, tempa, zamierzonych i wykonanych czasów, dystansu oraz wskazany jest zapis informacji na temat samopoczucia, a nawet pogody, od której także wiele zależy. Prowadzenie dzienniczka wymaga systematyczności, ale pozwala nam później na zanalizowanie naszych postępów. Przecież nikt nie jest w stanie zapamiętać wszystkich czasów, więc w ten sposób możemy sami sobie ułatwić życie i wprowadzić porządek w analizę naszych wielkich kroków, które, miejmy nadzieję, doprowadzą nas na sam szczyt.

Taki dzienniczek można nabyć np. w klubach sportowych, ale można także samemu założyć - potrzebny jest tylko zeszyt w kratkę, chęci i cierpliwość do wykonania tabelki oraz ponumerowania dni.
Aby dzienniczek wyglądał profesjonalnie, ale przede wszystkim aby łatwo było w nim odszukiwać potrzebne informacje, wprowadzono skróty.

TR - trucht. Tempo truchtu jest to taka prędkość biegu, podczas której możesz swobodnie rozmawiać lub oddychać przez nos (kwestia przyzwyczajenia, wprawy i zaawansowania). Nie szybciej! Jeżeli zaczynasz dyszeć, łapać oddech, to najprawdopodobniej nie truchtasz już, a biegniesz w pierwszym zakresie.
OWB lub BC z odpowiednią cyfrą - ogólna wytrzymałość biegowa lub bieg ciągły. Są to zakresy biegu; im mniejsza cyfra tym bieg spokojniejszy. Z reguły stosuje się rozszerzenia od 1 do 3. Zamiast OWB4 lub BC4 spotyka się oznaczenie T (tempo). Amatorzy z reguły nie wychodzą poza OWB2.
WT - wytrzymałość tempowa, bardzo podobna do OWB4 i T.
WSz - wytrzymałość szybkościowa, krótki, morderczy trening, przypominający ekstremalną formę interwału intensywnego.
DZB, MZB, ZB - duża zabawa biegowa, mała zabawa biegowa, zabawa biegowa.
KR lub CR - cross, ewentualnie kros, bieg przełajowy, może także występować w kilku zakresach i wtedy przy skrócie pojawia się odpowiednia cyfra np. CR1.
RTM - odcinki rytmu, z reguły wykonywane w seriach, np.: 10 x 100 m.
Int lub I - interwał, przypomina rytm z tym, że wykonywany jest przy braku pełnego odpoczynku i przy braku nacisku na technikę biegu. Grupowany w serie i powtórzenia, np.: 2 x 5 x 400 m. Najważniejszymi parametrami jest długość odcinka, ilość powtórzeń i co jest bardzo ważne czas trwania przerw. Niektórzy trenerzy wyróżniają i stosują interwały ekstensywne oraz intensywne, wtedy zapis wygląda np. Iint, Iext.
BNP - bieg z narastającą prędkością. Jest to bieg ciągły, którego intensywność systematycznie wzrasta.
SB - siła biegowa, są to różnego rodzaju skipy, wieloskoki, skoki obunóż, przeskoki przez przeszkody, podbiegi pod górę i inne ćwiczenia wzmacniające siłę mięśni nóg i usprawniające aparat stawowo-ścięgnisty.
Spr - sprawność, różnego rodzaju ćwiczenia gimnastyczne poprawiające ruchomość stawów, a także ogólną muskulaturę, mogą być wykonywane z przyborami i na przyrządach, w minimalnym zakresie występują podczas każdej rozgrzewki. Czasami Spr jest zastępowana oznaczeniem G - gimnastyka. Rozróżnia się wtedy GS - gimnastykę siłową i GR - gimnastykę rozciągającą.

Opis przerw (np. przy interwale):
p=X; przerwa między powtórzeniami wynosi X
s=X, przerwa miedzy seriami wynosi X

5 osób dodało "Dzienniczek bi…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Aleskandra S

Aleskandra

Kraków

Magdalena G

Magdalena

Kraków

Artur Gurak

Artur

Kraków

Remigiusz Stachelek

Remigiusz

Ostrołęka

Zbigniew Skrzypczyński

Zbigniew

Warszawa

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

maciek

2012-07-04 11:03

Moja przygoda z bieganiem zaczeła się jeszcze w liceum teraz to już 6 rok tak regularnie biegam :-) Daje mi to dużo radości no i niezłą sylwetkę :) Polecam przy okazji ceikawą stronę http://trenujmadrze.pl/

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które nogi lepsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl