Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
Wszystkie
» Dziesięciobój lekkoatletyczny
Która biegaczka narciarska lepsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Dziesięciobój lekkoatletyczny

Autor: Oskar Rosa  Data publikacji: 2008-09-11

Tagi: dziesięciobój, historia, konkurencje, lekkoatletyka, zasady, zawody

Galeria artykułu

To konkurencja stanowiąca wszechstronną próbę kombinacji umiejętności sportowych z odpornością na długotrwały i zróżnicowany wysiłek. Rozgrywany jest głównie przez mężczyzn na otwartym stadionie (także przez kobiety, jednak nie jest on w programie startów w konkurencjach kobiet).

 

W skład decathlonu (gr. deca - dziesięć + athlon - zawody)  wchodzi dziesięć konkurencji, które rozgrywa się kolejno w ciągu dwóch dni. Wyniki osiągnięte w poszczególnych konkurencjach przeliczane są na punkty, zgodnie z tabelami IAAF. Rekord świata w dziesięcioboju należy do Czecha Romana Sebrle  i wynosi 9026 punktów.

Historia
Pierwowzorem współczesnego dziesięcioboju był pentatlon. Rozgrywany na starożytnych igrzyskach był kombinacja pięciu konkurencji. U plemion germańskich stosowano formę trójboju, a w średniowieczu rozgrywano tzw. wielobój rycerski. Wszystkie te rodzaje służyły ukazaniu wszechstronnej sprawności fizycznej. W igrzyskach nowożytnych dziesięciobój lekkoatletyczny zadebiutował w 1912 roku. Układ konkurencji, który do dziś obowiązuje, nie został od tego czasu zmieniony. Okazał się być idealnie rozłożonym pod względem wysiłku i doborem konkurencji.

Zawody
Rozpoczynają się przeważnie rano. Start poprzedzony jest rozgrzewką. Jej charakter i czas trwania jest sprawą indywidualnych upodobań i uwarunkowań fizycznych (od godziny do dwóch przed startem). Większość wieloboistów stosuje jedną ogólną rozgrzewkę przed startem, a w trakcie trwania zawodów tzw. „dogrzewki" lub pobudzenia, wykonywane przed daną konkurencją.
Pierwszego dnia rozgrywany jest kolejno: bieg na 100 m, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż i bieg na 400 m. Drugiego bieg na 110 m ppł, rzut dyskiem, skok o tyczce, rzut oszczepem i bieg na 1500 m.

Opis poszczególnym konkurencji

Bieg na 100 metrów
Jest to bieg sprinterski na najkrótszym dystansie rozgrywanym na otwartym stadionie. Zawodnicy startują z bloków startowych. Tory, po których biegają, przydziela się przez losowanie lub według miejsc zajętych w biegach eliminacyjnych. O kolejności na finiszu decyduje przecięcie linii mety przez pierś zawodnika. W starożytnej Grecji bieg krótki, tzw. „dromos" uprawiany był na dystansie jednego stadionu, czyli 192, 27 m. Znaczną różnicą między zasadami zwykłego biegu na 100 m, a tego w dziesięcioboju to to, że każdy zawodnik ma prawo do jednego przedwczesnego startu (falstart).

Skok w dal - konkurencja, w której zawodnik bierze rozbieg, odbija się z jednej nogi od belki i ląduje obiema nogami na piaszczystej skoczni. Skok mierzy się od linii między listwą z plasteliny, znajdującą się na krawędzi belki, a belką, do ostatniego śladu pozostawionego w piasku pod kątem prostym. Skok jest nieważny, jeśli zawodnik zostawi ślad w listwie z plasteliną. Sport ten był uprawiany już w starożytnej Grecji, gdzie sportowcy dla uzyskania lepszych wyników skakali z ciężarkami w obu rękach. W ten sposób skakano jeszcze w XIX wieku, w zawodach sportowych w Wielkiej Brytanii. Dziesięcioboiści wykonują trzy próby -oznacza to, że nie ma finału.

Pchnięcie kulą - konkurencja, w której zawodnik znajdując się w kole o średnicy 2,135 m ma za zadanie wypchnąć kulę jedną ręką tak, by spadła w obszar wyznaczony przez promienie koła tworzące ze sobą kąt 40 stopni. Przed wypchnięciem kula musi mieć kontakt z szyją zawodnika. Kule mają różną wagę w zależności od płci i wieku zawodnika - seniorzy używają kuli ważącej 7,26 kg, a kobiety i młodzicy - 4 kg. Zawodnicy wykonują trzy próby.

Skok wzwyż - konkurencja, w której zawodnik bierze rozbieg, wybija się z jednej nogi, przenosi ciało nad poziomą poprzeczką zawieszoną na danej wysokości i ląduje na materacu. Technika skoku bywała stale udoskonalana i modyfikowana od naturalnej, tzw. kucznej, lecz mało efektywnej, do obecnie uważanej za najskuteczniejszą, zwanej flopem, wymyślonej ponoć przez przypadek. Technika ta polega na przechodzeniu nad poprzeczką głową naprzód, twarzą do góry i wylądowaniu na plecach. Wyniki osiągane od połowy XIX stulecia, kiedy to na Wyspach Brytyjskich powstawało wiele dzisiejszych konkurencji lekkoatletycznych, w tym skok wzwyż, do tych osiąganych na najnowszych igrzyskach, poszły w górę od 1,80 m. do obecnego rekordu świata.

Bieg na 400 metrów - najdłuższy bieg sprinterski. Na otwartym stadionie jest to jedno okrążenie po wewnętrznym torze, a na hali dwa okrążenia. Zasady w tej konkurencji są takie, jak w biegu na 100 metrów. Na starożytnych igrzyskach także odbywały się biegi na trzy różne dystanse. Tzw. „diaulos", bieg podwójny polegał na dwukrotnym przebiegnięciu stadionu o długości 192,27 m.

Bieg na 110 metrów przez płotki - konkurencja, w której zawodnicy mają za zadnie pokonać w jak najkrótszym czasie 10 płotków o wysokości 106,7 cm na dystansie 110 metrów (kobiety biegają na dystansie 100 metrów). Konkurencja ta pojawiła się dopiero na pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich w Atenach w 1896 roku. Wówczas osiągnięty został wynik 17,6 s.

Rzut dyskiem - zawodnik znajdujący się w kole o średnicy 2,5 m otoczonym siatką ochronną pozostawiającą z przodu 6-metrowy wylot, ma za zadanie wyrzucić dysk jedną ręką na jak największą odległość w taki sposób, by spadł w obszar wyznaczony przez promienie koła tworzące ze sobą kąt 40 stopni. Należy stać tyłem do kierunku rzutu i wykonać obrót trzymając dysk w wyprostowanej w łokciu ręce. Podczas wyrzutu nie można nadepnąć metalowej obręczy koła. Mężczyźni używają dysku ważącego 2 kg, a kobiety - 1 kg. Wynik mierzy się taśmą od środka koła do śladu dysku. Osoby uprawiające rzut dyskiem nazywa się dyskobolami. Dyscyplina to uprawiana była już w antycznej Grecji, w której zawodnicy na początku używali kamieni, a później dysków z brązu o wadze 2-6 kg, te wyrzucane były z miejsca, zamiast z obrotem.

Skok o tyczce - konkurencja, w której zawodnik ma za zadanie pokonać wysoko zawieszoną poziomo poprzeczkę używając do tego tyczki. Dyscyplina ta była uprawiana przez starożytnych Greków, którzy używali tyczek do przeskakiwania przez byki. Natomiast Celtowie skakali o tyczce na odległość. Na wysokość zaczęto skakać o tyczce w Niemczech na zawodach gimnastycznych. W pierwszych zawodach w skoku o tyczce wykorzystywano ciężkie i sztywne tyczki, stosowano technikę kuczną, którą zmieniono w 1889 roku na techniką nóg wzniesionych ku górze, z twarzą zwróconą do poprzeczki. Obecnie używa się elastycznych tyczek, wykonanych z wysokiej jakości tworzyw sztucznych.

Rzut oszczepem -  zawodnik bierze rozbieg i wyrzuca oszczep jak najdalej w taki sposób, by wylądował w polu wyznaczonym przez promienie koła tworzące kąt ok. 29 stopni. Zawodnik nie możne przekroczyć linii wyznaczającej koniec rozbiegu. Można powiedzieć, że ta dyscyplina ma swoje początki już w paleolicie, kiedy oszczep był używany jako broń myśliwska oraz narzędzie wojenne. Natomiast w starożytnej Grecji konkurencja ta była rozgrywana już na pierwszych igrzyskach w 708 roku p.n.e.

Bieg na 1500 metrów - zalicza się do biegów średnich. Na otwartym stadionie zawodnicy biegną najpierw 300 m odcinek, a później trzy pełne okrążenia stadionu. W tej dyscyplinie zawodnicy startują z pozycji stojącej z linii startu zaznaczonej na początku przeciwległej prostej. Po wystartowaniu, biegacze mogą zająć pozycje na wewnętrznym torze. Konkurencja ta sprawdza między innymi zdolność organizmu do wykonywania długotrwałej pracy o umiarkowanej intensywności. W starożytnej Grecji najdłuższy dystans z trzech konkurencji biegowych wynosił 24 stadiony o długości 192,27 metrów, tzw. „dolichos".

Oskar Rosa

1 osób dodało "Dziesięciobój …" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Ania Jerzyniak

Ania

Pięczkowo

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która biegaczka narciarska lepsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl