Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Turystyka »
» Ekstremalna wyprawa do "jądra ciemności"
Który przystojniejszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Ekstremalna wyprawa do "jądra ciemności"

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2011-12-21

Tagi: ameryka południowa, darien, dżungla, panama, survival Turystyka

Najbardziej dzika i nieokiełznana strefa Ameryki Południowej – przesmyk Darien. Dziewicza dżungla jak przed milionami lat, pionierskie pogranicze niczym z dzikiego zachodu, tradycyjnie żyjący Indianie Embera i Wonuaan.

Galeria artykułu

Jeden z ostatnich bastionów niepokonanej przyrody i co za tym idzie – prawdziwej przygody. Oto Darien, miejsce w którym jeśli się zgubisz, jesteś skończony. Gdzie zapuszczają się tylko Indianie, kolumbijscy rebelianci i najtwardsi poszukiwacze przygód. Dotrzemy jako ekspedycja do „jądra ciemności" w stylu pierwszych konkwistadorów.

Darien to największa i jednocześnie najmniej zaludniona prowincja Panamy. Miejsce to łączy Amerykę Północną i Południową, ale nie przechodzi przez nie żadna droga. Podróżnicy omijają Darien szerokim łukiem, wybierając najczęściej przelot samolotem albo podróż morską do Kolumbii. Granica obecnie jest zamknięta ze względu na działalność nielegalnych grup zbrojnych oraz przemytników w strefie przygranicznej.

Prowincja Darien liczy 53 tysiące mieszkańców na obszarze 16.5 tys. km kwadratowych. Otoczona jest przez dwa oceany, i składa się niemal wyłącznie z pasm górskich (serranias) pokrytych gęstą roślinnością lasu deszczowego, liczne mokradła oraz rzeki – stanowiące najlepsze i najczęściej wykorzystywane szlaki komunikacyjne. Podroż rzekami to jedyna alternatywa dla przedzierania się przez dżunglę (na większości obszaru dżunglę, w której nie stanęła nigdy stopa ludzka).

Jedziemy do miejsca, z którego wielu nigdy nie wróciło. Ci, którym się to udało, mogli mówić tylko o Darien i jego tajemnicach, największej przygodzie ich życia. Zdobycie Darienu to dla przygodowych podróżników i awanturników trofeum na miarę dotarcia na szczyt Everestu dla wspinaczy. To jeden z ostatnich dzikich tropikalnych rejonów planety, w którym nieujarzmiona przyroda i grupy indiańskie żyją od tysięcy lat.

Trasa: Przesmyk Darien. Przebijamy się przez pierwotną puszczę (zarośnięte gęstą dżunglą góry, bagna, strumienie) aż do źródeł innej dużej rzeki rejonu – Rio Balsas. Wędrówka będzie ekstremalnie ciężka, będzie trzeba nieść ekwipunek, przedzierać się przy użyciu maczet.

Po dotarciu nad Rio Balsas budujemy improwizowane tratwy. Później spławiamy się na nich w dół rzeki, wracając do cywilizacji. Powrót do Panama City awionetką lub jeśli możliwość pozwoli, główną drogą z Yavizy, zależy to od czasu, jaki zużyjemy w dżungli.

Uczestniczy: Łukasz Czeszumski, Tomasz Zakrzewski, Michał Zieliński

Więcej na: http://darien.pl

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który przystojniejszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl