Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Elementy treningu CrossFit – The Workout Of The Day „WOD”
Czyje oczy piękniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Elementy treningu CrossFit – The Workout Of The Day „WOD”

Twoj-Trening.pl
Data publikacji: 2012-03-29

Tagi: crossfit, fitness, kettlebells, odchudzanie, plan treningowy, rodzaje fitness, siłownia

System treningowy CrossFit szturmem zdobywa sympatię wśród osób, które szukają dla siebie profesjonalnego treningu prozdrowotnego.

Galeria artykułu

CrossFit wyznaczył nareszcie naukowe, uporządkowane podejście do zagadnienia profilaktyki zdrowia poprzez aktywność fizyczną i świadome odżywianie. Zmienił też zupełnie trendy w treningu fitness. Rezultaty treningowe mają być mierzalne i ściśle wskazujące na poziom rozwoju wszystkich aspektów sprawności fizycznej.

Tym celom służy szczególne narzędzie CrossFit o nazwie WOD – Workout Of The Day. Każdy trening CrossFit składa się z rozgrzewki, nauki techniki oraz WOD. 

WOD to zadanie treningowe, które należy wykonać podczas danego treningu. Główną cechą WOD jest to, że uczestnicy nie wiedzą, aż do czasu treningu, jakie to zadanie będzie i co ich tak naprawdę czeka. WOD zawsze zawiera natomiast kombinację lub samodzielne elementy treningowe CrossFit, tj.: praca z ciężarami i kettlebells, gimnastyka sportowa oraz trening kondycyjny - interwałowy lub wytrzymałościowy. 

Ważnym elementem WOD jest zawsze czas. Każdy WOD jest niezobowiązującym testem naszej sprawności fizycznej danego dnia. Główne formuły WOD to: wykonanie w podanym czasie jak największej ilości rund zadania lub wykonanie zadania w jak najkrótszym czasie. 

WOD nie należy się bać. Niektóre zadania wydają się dla nas niemożliwe do wykonania, szczególnie kiedy dopiero zaczynamy przygodę z CrossFit, ale pamiętajmy że do każdego WOD poprowadzi nas ścieżka progresji w różnych ćwiczeniach, tzn. na początku dany WOD będziemy wykonywać z takim obciążeniem i w takiej formie trudności ćwiczenia, w jakiej jesteśmy w stanie dany WOD wykonać. Doskonałość przyjdzie z czasem.

WOD służy do tego, aby efekty naszego treningu były mierzalne i ściśle określone. Powtarzając dany WOD za jakiś czas będziemy dokładnie wiedzieć, czy poprawiliśmy wynik lub nie. Czas jest nieubłaganym sędzią i jasno wskazuje, czy przykładaliśmy się w międzyczasie do naszego treningu czy raczej się obijaliśmy. 

W treningu CrossFit nie stosujemy stałych planów treningowych i periodyzacji treningowej takiej jak w treningu kulturystycznym. Oznacza to że dany WOD powtarzamy w czasie losowo, tzn. nie wiemy kiedy go znów powtórzymy i jakie treningi będziemy wykonywać w międzyczasie.  

Co jednak jest ciekawe i ważne, niezależnie od losowości treningu i czasu, który upłynął pomiędzy powtórzeniem danego zadania WOD zauważymy, że nasz czas lub wynik dla danego WOD polepszył się! Dzieje się tak, ponieważ najważniejszym komponentem, który decyduje o efektach i progresie w treningu CrossFit jest po prostu systematyczność i ciągłe podejmowanie nowych wyzwań treningowych.

Organizm rozumie, że musi być gotowy na niespodziewane i nieprzewidywalne zadania na każdym treningu i dlatego staje się coraz mocniejszy w każdym aspekcie sprawności fizycznej. Ponadto trening na czas to świetna zabawa a nieprzewidywalność zadań powoduje, że każdy trening jest swoistą przygodą. 

Jak zawsze zaznaczam, szczupła zdrowa wysportowana sylwetka jest tutaj efektem ubocznym treningu, ponieważ CrossFit nie jest formą sztuki dla sztuki. To najskuteczniejszy trening funkcjonalny, jaki do tej pory stworzono.

CrossFit rozbudował już długą listę WOD. Najstarsze mają imiona kobiet – tak jak huragany – żeby podkreślić dynamikę tych zadań. WOD noszą też imiona bohaterów wojennych USA. Istnieje tez dużo WOD tworzonych przez kluby CrossFit na całym świecie – te nie mają nazw lecz numery. 

Każdy adept CrossFit ma swoje najbardziej ulubione i znienawidzone treningi WOD. W tym sporcie nie chodzi jednak o stosunek emocjonalny do treningu, lecz o umiejętność i gotowość podołania każdemu stawianemu nam zadaniu. I dlatego CrossFit jest prawdziwym treningiem funkcjonalnym. 

Przykłady WOD

Typowy WOD z nazwą „oddziewczęcą”

Cindy

Formuła AMRAP (As many rounds as possible – tyle rund ile możliwe) – w 20 minut:

5 podciągnięć na drążku

10 pompek

15 przysiadów

Przykłady WOD o nazwach bohaterów armii USA – ten rodzaj WOD ma szczególne znaczenie dla adeptów CrossFit z USA. Im większe zaangażowanie trenujący wkłada w zadanie, tym większy szacunek oddaje poległemu żołnierzowi USA.

Ryan 

Historia: nazwa pochodzi od inicjałów imienia strażaka z Missouri, USA Ryana Hummerta, który zginął w pożarze w lipcu 2008 roku

Protokół treningowy:

5 rund na czas:

7 wymyków na kółkach gimnastycznych

21 burpee (wyskok w górę, zejście do pozycji do pompki i wyrzut nóg do tyłu)

DT 

Historia: nazwa pochodzi od inicjałów imienia sierżanta armii USA Timothy P. Davis’a, który zginął podczas akcji w lutym 2009 roku

Protokół treningowy:

5 rund na czas:

Martwy ciąg 70kg, 12 powtórzeń

Zarzut 70kg, 9 powtórzeń

Wypchnięcie sztangi nad głowę 70kg, 6 powtórzeń

Griff

Historia: nazwa pochodzi od inicjałów imienia sierżanta armii USA Travis L. Griffina, który zginął 3 kwietnia 2008 roku na akcji w Bagdadzie 

Protokół treningowy:

Na czas:

Bieg na 800m

Bieg na 400m tyłem

Bieg na 800m

Bieg na 400m tyłem

Do zobaczenia na treningu!

Tekst: Lucyna Kiszczak, Instruktor Crossfit 

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Anna

2015-05-25 17:27

WOD... jeszcze o tym nie słyszałam choć zaczęłam swoją przygodę z crossfitem, na to wyglada ze to nastepny etap :) jkaby ktos chciał zaczac od crossfitu tu podaje przykładowy plan terningowy http://bonavita.pl/crossfit-d… dla początkujących oczywiście, a czy warto zaczynać, taaaak :) na pewno warto to cudowny trening zarówno dla ciała jak i charakteru. polecam wszystkim, a ja zatem zacznę z WOD-em :)

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Czyje oczy piękniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl