Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zimowe »
» Ferie zimowe – dla zdrowia Twojej pociechy! cz.II
Które nogi lepsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Ferie zimowe – dla zdrowia Twojej pociechy! cz.II

KOGIS.PL
Data publikacji: 2014-12-12

Tagi: ferie, kogis, obozy, wyjazdy zimowe, zdrowie Zdrowa forma

Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekają na dni wolne od nauki. Do prawidłowego rozwoju, zdrowia, zdobywania umiejętności społecznych potrzebują nie tylko mądrości z podręczników szkolnych, lecz także uprawiania sportów, częstego przebywania na powietrzu, radosnej atmosfery zabaw z rówieśnikami i dzielenia z nimi pasji.

Galeria artykułu

Zadbaj o zdrowy wysiłek fizyczny

Bez względu na wiek dziecka, w czasie wolnym od przedszkola i szkoły, musicie zaplanować w czasie ferii częsty pobyt na dworze, najlepiej codzienny. Wielogodzinne przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach powoduje u człowieka wysuszanie błon śluzowych i zwiększa ich podatność na wirusy i bakterie. Ponadto organizm mając do czynienia ciągle z tą samą temperaturą, rozleniwia się i później przeziębia podczas pierwszego dłuższego pobytu na dworze. Dziecięce kręgosłupy po kilku miesiącach codziennych wielu godzin w ławkach szkolnych, bardzo potrzebują ruchu! Im słabsze mięśnie u dziecka, tym większe prawdopodobieństwo wykrzywienia kośćca. Im mniej przebywania na dworze, tym mniej przyswajania witaminy D3, która odgrywa istotną rolę w budowaniu odporności fizycznej i układu nerwowego, a także przyswajanie wapna.

Przebywanie w ruchu na dworze w warunkach zimowych to najprostszy sposób hartowania dzieci. Przy tym pamiętajcie (zwłaszcza oddając dziecko pod opiekę babci), że nie jest najważniejsze, aby było opatulone w kilka warstw odzieży i nic nie mówiło na mrozie - najgroźniejsze jest spocenie się i bycie na zimnie w mokrej odzieży.

Zaplanujcie więc szalone zabawy na śniegu, na górkach, sankach, zaproponujcie wypad na łyżwy, zbudowanie bałwana w parku razem z dzieckiem. Wystarczy zadbać o nieprzemakalne ubranie i nic złego się dziecku nie stanie.

Zalety wyjazdu zimowego

Dobrym sposobem na ferie zimowe jest też wysłanie dziecka w wieku szkolnym na zorganizowany wypoczynek. Właśnie teraz, w listopadzie i grudniu, znajdziecie największy wybór zimowisk. Wyjazd łączy się z kosztami, dlatego wiele rodzin stawia raczej na obowiązkowe kolonie letnie niż zimowe. Jednak pobyt dziecka na zimowisku czy obozie sportowym niesie ze sobą bardzo wiele wymiernych korzyści. Są to przede wszystkim: zmiana miejsca pobytu i wypoczynek w czystym środowisku, bezpieczeństwo podczas zimowych zabaw, w przypadku wyjazdu w góry zagwarantowanie zajęć na śniegu (choćby to miały być zabawy na sztucznie naśnieżonym stoku), wesoła, integrująca atmosfera, możliwość spróbowania swoich sił w narciarstwie lub snowboardzie bez konieczności kupowania sprzętu przez rodzica, zapewnienie codziennego kilkugodzinnego pobytu na dworze przy takich atrakcjach jak snowtubing, zjazdy na ślizgach, na „byle czym", bitwa na śnieżki, budowanie igloo, wyjście do aquaparku, kuligi, zawody... - organizatorzy prześcigają się w pomysłach na program. Nie zapewnicie dziecku samodzielnie tak urozmaiconego czasu.

Szczególne zalety mają zimowe pobyty w górach. Oczywiście popularne są narty i snowboard - na takim obozie Wasze dziecko będzie się szkoliło profesjonalnie i nie tylko z jazdy i używania sprzętu, ale także z zasad bezpieczeństwa. Jednak równie często zimą w górach odbywają się obozy tematyczne: muzyczne, fotograficzne, taneczne, poświęcone trendom modnym wśród dzieci np. określonemu serialowi czy postaci bajkowej, albo po prostu zimowiska aktywne, ale bez uprawiania sportów zimowych. Nawet jeśli w większości kraju nie wystąpi śnieżna zima, na terenach górskich śnieg utrzymuje się znacznie dłużej i częściej pada.

W zimowe ferie możecie także wyjechać całą rodziną. Polecamy kilkudniowe pobyty agroturystyczne, w niewielkich i kameralnych pensjonatach. Może to być wyjazd sportowy lub rekreacyjny, na którym dzieci będą miały opiekę przez część dnia. A może wspólnie będziecie stawiać pierwsze kroki w narciarstwie lub snowboardzie?

Radosne rodzinne chwile najcenniejszym wspomnieniem

Bez względu na to jaki wybierzecie sposób na zimowe ferie dziecka, pamiętajcie o byciu razem. Współcześni rodzice, którzy chcą być „dobrymi i odpowiedzialnymi" często wpadają w pułapkę zbytniego organizowania każdej chwili spędzonej z dzieckiem. Wydaje im się, że rodzic dbający o dziecko to oczywiście ktoś, kto spędza z nim dużo czasu, zabierając na różne atrakcje..., tylko że często spełniając przy tym swoje niezaspokojone oczekiwania z dzieciństwa. Wspólne wypady na łyżwy, sanki, budowanie zamków ze śniegu i bitwy na śnieżki mają szczególne znaczenie dla młodszych dzieci, mniej więcej do 10-12 lat. Młodsze i starsze nastolatki potrzebują także innej uwagi rodzica, zacieśniania więzi, rozmów o ich problemach, ich świecie, zwierzeń i chwil budujących najgłębszą bliskość. Nie zapominajcie o tym, tworząc plan ferii zimowych dla Waszego dziecka!

 

Autorem artykułu jest KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl - organizator zimowisk, kolonii, wycieczek szkolnych, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.  

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które nogi lepsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl