Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Drużynowe »
» Frekwencja na stadionach
Który lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Frekwencja na stadionach

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-01-06

Tagi: finanse, frekwencja, marketing, piłka nożna, stadiony

Galeria artykułu

Magazyn Futebol Finance opublikował zestawienie frekwencji na meczach piłki nożnej w największych ligach europejskich w pierwszej połowie sezonu 2009/10. Przyjrzyjmy się wynikom.

Pomimo że w badaniu pominięto liczbę meczów, która jest różna w poszczególnych ligach, liczba widzów i procent zajętych miejsc są dobrym indykatorem kondycji ligi piłkarskiej. Kibice przychodzący oglądać spotkanie wpływają na finanse klubu na wiele sposobów. Od wydatków na bilety, przez składki członkowskie, po zakup pamiątek (najwyższe przychody sklepy klubowe osiągają w dniu meczu).

W niektórych ligach różnica między wielkimi i małymi klubami jest nieznaczna. Wskazuje to na wysoki poziom równowagi konkurencyjnej i ekonomicznej. W innych średnia frekwencja jest podbijana przez główne, największe kluby. Obrazuje to przepaść między dużymi, a małymi klubami i nierównowagę ligi.
W celu walki z takim stanem rzeczy, niektóre federacje i organizacje ligowe wprowadziły zestaw zasad, głównie ekonomicznych, mających doprowadzić do zredukowania nierówności. Zwiększane są możliwości finansowe mniejszych klubów, co daje im zdolność do przyciągania nowych fanów.

W poniższym zestawieniu na uwagę zasługują przede wszystkim wysokie miejsca lig angielskich. Poza oczywistą dominacją Premier League, pozycje w piętnastce europejskiej należą też do drugiej - Championship i trzeciej ligi – League One. Chociaż trzeba wziąć pod uwagę, że obraz ten jest trochę mylny ze względu na obecność w tych ligach klubów, które nie poradziły sobie z wyzwaniami w ekstraklasie. Ciekawy jest też rozwój niemieckiej Bundesligi, która dzięki coraz lepszym działaniom marketingowym urasta do miana jednej z najchętniej oglądanych lig. Sytuacja w Hiszpanii, we Włoszech i do pewnego stopnia też we Francji jest związana z zawyżaniem średniej przez czołowe kluby.

W Polsce średnia frekwencja na meczach wynosi niewiele ponad 4500 osób.

1 osób dodało "Frekwencja na …" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
p c

p

Warszawa

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl