Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Gdy boli kręgosłup, a leki przeciwbólowe nie pomagają
Który trener najlepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Gdy boli kręgosłup, a leki przeciwbólowe nie pomagają

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2011-04-20

Tagi: ból kręgosłupa, dolegliwości kręgosłupa, kręgosłup, leki przeciwbólowe, schorzenia kręgosłupa Zdrowa forma

Ból jest fizjologiczną reakcją na patologiczne zmiany w naszym organizmie. Sam w sobie nie jest więc czymś nieprawidłowym. Nie oznacza to jednak, że jest zjawiskiem pożądanym. Człowiek od dawna zwalcza ból różnymi sposobami. Gdy zaczynają się problemy z bólem kręgosłupa, często pierwszą reakcją jest sięgnięcie po leki przeciwbólowe. Czy można je bezkarnie przyjmować długi czas? Co robić, gdy duże dawki silnych leków już nie pomagają?

Galeria artykułu

Na początek warto zastanowić się, jak naprawdę działają leki. Zmniejszając lub całkowicie znosząc odczuwanie bólu, sprawiają, że często zapominamy o problemie, który tkwi w kręgosłupie. Dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą świadczyć o poważnym problemie, wynikającym ze schorzeń kręgosłupa (takich jak dyskopatia, kręgozmyk, zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne) lub jego okolic (przeciążenia mięśni, nieprawidłowe biomechanicznie rozkłady sił działające na struktury okołokręgosłupowe).

Nie czując bólu zapominamy o prawidłowym schylaniu się, prawidłowym dźwiganiu ciężarów, prawidłowym wstawaniu z łóżka czy o odpowiednich ćwiczeniach. Problem narasta, nasilają się już istniejące zmiany. Nie odczuwając bólu bagatelizujemy także konieczność konsultacji ze specjalistą.

Co, gdy leki przeciwbólowe przestają pomagać? Czy wtedy jest już „za późno” na próbę wyleczenia dolegliwości kręgosłupa? Czy jesteśmy skazani na wieczne odczuwanie dyskomfortu? Może się okazać, że czas, jaki straciliśmy na przyjmowanie leków i „unikanie” problemu pozbawił nas szansy na szybką pomoc. Gdybyśmy, od razu po pojawieniu się bólu, zwrócili się do specjalisty, prawdopodobnie udałoby się szybko i skutecznie zaradzić dolegliwościom kręgosłupa. Przy dłuższym czasie trwania dolegliwości, powrót do pełni sił zajmuje jednak więcej czasu.

Specjalista (ortopeda czy fizjoterapeuta) może, przede wszystkim, ustalić przyczynę bólu (diagnoza) i spróbować skutecznie leczyć, nie tylko objawowo. Właściwe leczenie zależy od tego, z jakim problemem mamy do czynienia. Zabiegi fizykalne zmniejszają ból, stan zapalny, poprawiają metabolizm tkanek, wpływając na przewodnictwo nerwowe. Wyciągi, masaże i terapia manualna działają głównie na poziomie tkanek miękkich, ułatwiają i przyspieszają okres rehabilitacji. Odpowiednio i indywidualnie dobrane ćwiczenia są niezbędne, jeśli chcemy, aby efekt poprawy był trwały. Należy pamiętać, że rehabilitacja działa miejscowo, na miejsce bólu, natomiast leki przeciwbólowe działają na cały organizm – także (a może przede wszystkim) na układ pokarmowy.

Leki przeciwbólowe działają doraźnie. Nie gwarantują, że dolegliwości nie powrócą i nie staną się intensywniejsze niż poprzednim razem. Kompleksowa rehabilitacja, prowadzona indywidualnie, z odpowiednio dobraną serią zabiegów, daje szansę na zwalczenie przyczyny dolegliwości. Wyrobienie prawidłowych nawyków, regularne, systematyczne, ale bezpieczne ćwiczenia mogą przyczynić się do wyleczenia, a nie jedynie odroczenia problemu.

Brak działania leków przeciwbólowych jest już ostatnim sygnałem, jaki nasz organizm wysyła nam, aby zacząć prawidłowe leczenie. Gdyby reakcją na ból kręgosłupa była konsultacja ze specjalistą, a nie sięganie po leki, czas powrotu do pełnego komfortu życia byłby krótszy.

Autor:mgr fizjoterapii Anna Ogrodniczak
Klinika Rehabilitacji Nowy Dwór

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Karolina

2012-08-20 09:48

ja zaczęłam używać na takie bóle rezonatora biofotonowego i jak ręką odjął wszystko w przeciągu 3 miesięcy wróciło do normy więc nie warto truć się lekami

emilka

2015-10-30 09:30

A ja wreszcie znalazłam lek, który pomaga mi na moje bóle krzyża. To stara dobra pyralgina. Skuteczna jest nawet wtedy, kiedy ból jest bardzo silny i przynosi ulgę na długi czas.

luppa

2016-07-15 16:31

Próbowałam wielu leków przeciwbólowych, bo od dawna dokuczają mi bardzo silne bóle szyi. Jedne pomagały mniej, inne bardziej, aż wreszcie trafiłam na swój lek idealny, czyli pyralginę. Biorę wersję rozpuszczalną sprint, żeby niepotrzebnie obciążać żołądka i wreszcie jestem w stanie skutecznie i szybko uśmierzyć ból

mrusik

2017-03-16 23:13

Mnie już nic nie pomaga teraz czekam na wyniki i biorę Relanium żeby przespać ból tego nie idzie opisać.Zwolnienie mi się kończy i będzie powtórka z rozrywki.

monika9

2017-07-16 23:47

Poleciłabym jednak sięgnąc po dokładnie taki lek http://www.nurofen.pl/ulotki-… Zadziała na pewno znacznie szybciej a przez to i skuteczniej.

Marek

2018-02-22 20:19

Ja też borykałem się latami z różnego rodzaju bólami - niekończące się wizyty w gabinetach, rehabilitacje,akupunktury,leki przeciwbólowe i nic - w końcu pomogł mi, moim bliskim cudowny i szybko działający produkt z nośnikiem Nano-Efektu.Chętnie pomogę cierpiącym i podzielę się informacją, jestem z W-wy lis6@op.pl

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który trener najlepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl