Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Główne zasady treningowe w treningu siłowym i fitness
Która para piękniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Główne zasady treningowe w treningu siłowym i fitness

Trenerka.info
Data publikacji: 2012-07-31

Tagi: kulturystyka, metodyka treningu, siłownia, trening fitness, trening siłowy, zasady treningu

Czy wiesz jak zbudować zgrabną, wysportowaną sylwetkę? Poniżej prezentujemy dekalog treningu siłowego i fitness.

Galeria artykułu

1. Zasada treningu
Sylwetkę fit, zdrowie i kondycję utrzymamy do późnej starości, ale tylko wtedy gdy trenujemy. Nie wystarczy jedynie czytać o sporcie, ale należy mobilizować ciało do regularnego wysiłku.
2. Zasada ćwiczenia w seriach
W czasie treningu należy wykonywać 3 - 4 serii każdego ćwiczenia na daną grupę mięśniową, co lepiej pobudzi mięsień do pracy.
3. Zasada stopniowego przeciążania mięśni
Aby rozwijać mięśnie, a tym samym pozbywać się tkanki tłuszczowej i ujędrniać ciało, należy zwiększać ciężary na których ćwiczymy (nie można ćwiczyć przez całe życie na 2 kilogramowych sztangielkach), zwiększać liczbę wykonywanych serii i treningów.
4. Zasada zwiększania obciążeń
Mięśnie dość szybko przyzwyczajają się do obciążeń, na których ćwiczymy. A co za tym idzie, przestają się rozwijać. Nie chodzi o to, żeby wyglądać jak kulturysta, ale o to by mieć ładne, umięśnione ciało, na którym z niechęcią odkłada się cellulit. Warto zauważyć, że u fitnesek trudno wypatrzeć „pomarańczową skórkę". Zatem mięśnie należy zmuszać do zwiększającego się wysiłku.
5. Zasada zaskakiwania organizmu
Przy jednolitym, niezmienianym treningu, po pierwsze efekty szybko przestaną nas zadowalać, a po drugie nuda treningów będzie nas zniechęcać do ćwiczeń. Żeby do tego nie dopuścić, należy zaskakiwać organizm zmianami ćwiczeń, obciążeń, seriami, szybkością wykonywania powtórzeń, kolejnością wykonywania.
Wymyślaj nowe ćwiczenia lub po prostu przed treningiem skorzystaj z moich propozycji ćwiczeń.
6. Zasada treningu dzielonego
Następuje po metodzie obwodowej treningu dla początkujących. Polega na tym, że poszczególne partie mięśniowe są objęte treningiem w różnych dniach tygodnia. Trening zostaje podzielony na jednostki, w trakcie której ćwiczy się poszczególne grupy mięśniowe. I tak na początku podział AB, czyli taki gdzie mamy podobny obwód treningów (np. A - klatka, plecy, biceps, triceps; B - nogi, barki, brzuch), następnie przechodzimy do treningów bardziej dzielonych. Najbardziej zaawansowani ćwiczący wykonują każdego dnia trening na inną grupę mięśniową.
7. Zasada treningu piramidalnego
Przy wykonywaniu kilku serii danego ćwiczenia, przy pierwszej serii wybieramy mniejszy ciężar, tak aby móc wykonać większą ilość powtórzeń. Przy kolejnych seriach zwiększamy obciążenie, jednocześnie zmniejszając liczbę powtórzeń.
8. Zasada superserii
Polega na wykonywaniu dwóch ćwiczeń, jedno po drugim bez przerwy, na antagonistyczne (przeciwstawne) grupy mięśniowe, np. biceps, zgięcia przedramion z linką dolnego wyciągu - triceps, wyprost przedramion z linką górnego wyciągu.
9. Zasada serii łączonych
Metoda ta dotyczy wykonywania dwóch ćwiczeń na wybraną grupę mięśniową bezpośrednio po sobie, np. mięśnie grzbietu: podciąganie na drążku - podciąganie sztangi w opadzie tułowia.
10. Zasada gigant serii
Polega na wykonywaniu 4 - 6 ćwiczeń na daną grupę mięśniową bez przerwy lub z możliwie najkrótszymi przerwami między nimi. Często stosowane podczas zajęć fitness przy wykonywaniu ćwiczeń na mięśnie brzucha.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

wawaktywnie.pl

2013-02-25 21:59

Podstawowe, ale cenne na początek informacje.

Asia

2014-05-18 19:22

https://www.youtube.com/watch… A wy gdzie ćwiczycie? :)

Kasia Dypczak

2015-03-26 19:42

A o Pilates w wodzie słyszeliście? http://www.diety.pl/poolates-… bardzo proszę

fitka

2016-04-27 21:11

przydatne info dodam kilka dodatkowych http://ilovefit.pl/trening-si…

Michał N

Michał

Warszawa

2017-10-11 23:22

Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę? Chcesz spalić zbędny tłuszcz? Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie? Chcesz stać się prawdziwą bestią? Chcesz stać się sławny i bogaty? Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie? Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz… Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody! PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem treningowym, dietą i suplementacją otrzymujesz sekretną wiedzę opracowaną przez specjalistów, podzieloną na etapy kiedy masz ją stosować. Ta wiedza jest dostępna tylko dla wybranych. To wszystko pozwala Ci wreszcie na ekstremalnie skuteczną i szybką przemianę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Polecam

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która para piękniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl