Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Wodne »
» Groźne meduzy
Która narciarka lepsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Groźne meduzy

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2012-08-22

Tagi: meduza, morze, poparzenia

Poparzenia i uszkodzenia skóry powstałe w wyniku kontaktu z meduzą mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Jeśli są znaczne, konieczna staje się natychmiastowa pomoc lekarska. Przedstawiamy poradnik wskazujący co zrobić, gdy przydarzy nam się taka sytuacja?

Galeria artykułu

Meduzy są charakterystyczne dla południowo-wschodniej Azji. Można je również spotkać w innych zakątkach świata np. na australijskim czy północno-amerykańskim wybrzeżu. Występują, także w Europie, najczęściej w obrębie Morza Śródziemnego, u wybrzeży Hiszpanii czy Malty, jak również na Sycylii, w Lazio i Toskanii. Stworzenia te pojawiają się też w zimniejszych akwenach takich jak Morze Bałtyckie czy Północne. Jednak tu nie stanowią one takiego zagrożenia dla skóry. Pewne gatunki meduz są wyjątkowo niebezpieczne.

Gatunki meduz, które są szczególnie niebezpieczne:

Żeglarz portugalski, znany również jako „bąbelnica bąbelcowa”. Posiada wyróżniający purpurowy pęcherz na grzbiecie, który działa jak żagiel. Powszechnie występuje na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA, w okolicach Hawaii oraz w Zatoce Meksykańskiej.
Meduzy z rodziny Pelagiidae, mogą być brązowe lub czerwone i najczęściej można je spotkać na wschodnim wybrzeżu USA. Zazwyczaj przemieszczają się w dużych ławicach i są często wyrzucane na plaże.
Przedstawiciel kostkowców, nazywany również „osą morską”, to jedno z najbardziej jadowitych stworzeń na świecie. Zamieszkuje on ciepłe morza. Szczególnie groźną jego odmianą jest malutka Irukandji, na którą można trafić na wschodnim wybrzeżu Australii.
Bełtwa festonowa jest jedną z największych meduz jakie można spotkać na Ziemi. Osiąga ona wielkość do 2,4 metra średnicy. Meduza festonowa występuje w zimniejszych, północnych obszarach Pacyfiku i Oceanu Atlantyckiego.

Co robić w przypadku oparzenia przez meduzę:

Nie należy dotykać poparzonych miejsc ani poruszać ramionami czy nogami bardziej niż jest to konieczne. Może to spowodować dalsze obrażenia, jeśli macki meduzy przyczepiły się do skóry. 
Konieczne jest natychmiastowe umycie wodą morską poparzonej powierzchni skóry, tak by pozbyć się resztek macek. Nie wolno robić tego z pomocą słodkiej wody, alkoholu, wybielacza czy amoniaku, gdyż może to tylko pogorszyć sytuację. Zalecane jest obmycie rany octem, tak by oczyścić skórę. 
Usuń tak dużo macek jak potrafisz używając przedmiotów takich jak karta kredytowa czy rękawice gumowe. Pozbądź się wszelkich pozostałości po meduzach za pomocą pianki do golenia czy mieszanki wody morskiej i proszku do pieczenia lub talku. Gdy ten ostatni wyschnie, zdrap pozostałości. 
Ból i swędzenie można złagodzić przykładając lód lub stosując kremy przeciwbólowe. Skuteczne jest także zanurzanie zranionej części ciała w ciepłej wodzie (43-45 stopni Celsjusza) na 20 minut. 

Jak unikać kontaktu z meduzami:

Noś jednoczęściowy strój kąpielowy
lub inne ochronne ubrania (typu pianki), gdy pływasz lub nurkujesz w miejscach, gdzie można spotkać te stworzenia. Dla ramion i nóg dobrym zabezpieczeniem mogą być kobiece rajstopy.
Pytaj o informację lokalną ludność zanim wykąpiesz się w miejscach, gdzie meduzy są często spotykane. 
Nie pływaj w morzu kiedy wiadomo, że meduzy są w pobliżu lub zostały wyrzucone na brzeg.

 

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która narciarka lepsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl