Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Historia Aerobiku
Który trener najlepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Historia Aerobiku

Autor: Anna Kalinowska  Data publikacji: 2008-09-10

Tagi: aerobik, aerobiku, high impact, histotria, sorensen

Galeria artykułu

Choć ruch przy muzyce towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów to historia aerobiku rozpoczyna się dopiero w latach 70. XX wieku...

Aerobik - gimnastyka ery kosmicznej
Choć ruch przy muzyce towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów to historia aerobiku rozpoczyna się dopiero w latach 70. XX wieku, kiedy to amerykański lekarz dr Kenneth Cooper zastosował trening aerobowy dla poprawy kondycji osób chorych na serce. Cooper, który był lekarzem w NASA, opracował program kondycyjny dla amerykańskich kosmonautów. Był to zestaw ćwiczeń mających na celu stymulację układu krążeniowo-oddechowego, poprzez wywoływanie i utrzymywanie zwiększonego zapotrzebowania organizmu na tlen przez odpowiednio długi okres czasu. Przeprowadził on badania na tysiącach osób, które pozwoliły mu na stworzenie założeń aerobiku. W 1972 roku Cooper założył w Dallas Centrum Aktywności Aerobowej (Aerobic Activity Center), znane obecnie jako Cooper Clinic. Cztery lata wcześniej, w 1968 r., wydał książkę pt. "Aerobics". Ćwiczenia i program Coopera zostały szybko zmodyfikowane oraz ulepszone przez takie osoby, jak Jacky Sorensen, Jane Fondę i Sydney Rome, a sam aerobik zaczął rozwijać się równolegle w dwóch kierunkach: gimnastycznym i tanecznym.

Jane Fonda symbolem aerobiku
Prekursorką gimnastycznego kierunku aerobiku była Jane Fonda. Aktorka odkryła aerobik dość nieszczęśliwie - po złamaniu nogi w 1979 roku. Oczarowana nową formą gimnastyki rehabilitującej otworzyła w Los Angeles fitness klub - Fonda's Studio. Występując w telewizji, wydając książki i kasety wideo spowodowała, że o ćwiczeniach aerobowych dowiedziały się miliony ludzi. Fonda wydała serię kaset wideo z programem ćwiczeń dla kobiet w różnym wieku, w której zaproponowała swoją interpretacje ruchu, stylu z naciskiem na elementy siły, wytrzymałości i rozciągania. W początkowym okresie rozwoju aerobiku, prezentowane przez zdobywczynię Oskara, ćwiczenia były jedynymi wskazówkami pokazującymi sposób prowadzenia zajęć. W aerobiku tanecznym propagowanym za to przez Judy Sheppard Misset wypromowano ćwiczenia koordynacji ruchu i choreografii. Do zajęć zaczęto włączać elementy tańca towarzyskiego, jazzu, funky, a te łączono z ćwiczeniami gimnastycznymi i rozciągającymi. Prekursorką aerobiku w Europie była Sydney Rome, była gwiazda hollywoodzka, modelka magazynu "Playboy".

Maksimum zmęczenia, czyli wejście high impact
Pod koniec lat siedemdziesiątych, za sprawą Jacky Sorensen, do aerobiku trafił zestaw ćwiczeń złożony z podskoków i sprężynowania nazwany high impact, który pozwolił uczestnikom zajęć dojść do maksimum zmęczenia. J.Sorensen opracowała program wytrzymałościowy składający się z biegania, sprężynowania i podskoków trwający 30 minut. Cieszył się on dużym powodzeniem aż do momentu, gdy został ostro skrytykowany przez lekarzy i uznany za niezwykle kontuzjogenny. Popularność zajęć na długo nie upadła - nowa gwiazda zaczęła wprowadzać bowiem mniej urazowe zajęcia. Szukanie złotego środka zaowocowało powstaniem formy HI/LO Combo, która przetrwała do dziś i znane jest obecnie jako zajęcia HI/LO. Karen Voight - uznany międzynarodowy autorytet w dziedzinie fitness, wprowadziła do zajęć choreografię, bez podskoków i z mniejszą intensywnością, dzięki której w znacznym stopniu zmniejszyła się urazowość zajęć, a choreografie pozwalały na większą swobodę i efektywność tańca. Sama K. Voight została sławna, dzięki współpracy z Elle MacPherson - światowej sławy modelką. Stworzyły one wspólny program ćwiczeń, zapewniający utrzymanie zgrabnej sylwetki i dobrego samopoczucia.

Aerobik dociera do Polski
Do Polski aerobik dotarł w 1981 roku. Propagatorką tej formy rekreacji była absolwentka warszawskiej AWF Hanna Fidusiewicz, niegdyś znana gimnastyczka. To właśnie ona, jako pierwsza Polka ukończyła specjalistyczny kurs aerobiku w Paryżu. Początkowo zaczęła prezentować zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, a w 1983 roku otworzyła pierwszy w kraju fitness klub - „Pod Skocznią".

1 osób dodało "Historia Aerob…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Marcin Kępa

Marcin

Sochaczew

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Paweł Przytuła

Paweł

Warszawa

2012-08-26 13:20

o ja

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który trener najlepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl