Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
Wszystkie
» Historia kręgli
Który lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Historia kręgli

Artelis.pl
Data publikacji: 2012-06-14

Tagi: bowling, historia kręgli, kręgle

Gra w kręgle, zwana przez znawców fachowo kręglarstwem, jest jedną z tych dyscyplin sportu, które wykorzystują specjalne kule do gry. Posiadają dwa lub więcej miejsc na palce, aby móc uchwycić ją przed wykonywanym rzutem. Zadaniem gracza jest zbicie dziesięciu kręgli, najlepiej za pierwszym podejściem.

Galeria artykułu

Jest to gra, w którą z powodzeniem mogą grać wszyscy, nie tylko dorośli i studenci, ale także młodsze dzieci. Ostatnio kręgle stały się bardzo popularnym sportem oraz miłym sposobem na spędzanie wolnego czasu z rodziną i znajomymi. W kręgielni można również urządzać imprezy firmowe, podczas których odbędą się turnieje gry w kręgle między pracownikami.

Krótka historia

Prawdopodobnie początki gry w kręgle sięgają już starożytności, a miejscem odnalezienia jej pierwocin jest Egipt. Jednak dopiero w Europie w czasach średniowiecza zdobyły prawdziwe uznanie i wtedy po raz pierwszy ustalono też zasady tej rozrywki. Najpierw miała charakter zabawy, a później odkryła swoje hazardowe oblicze, dlatego gra w kręgle została zakazana w wielu miejscach. Z Europy kręglarstwo przeniosło się do Ameryki w XVII wieku, dzięki procesowi kolonizacji. Od XVIII wieku zaczęły istnieć stowarzyszenia miłośników gry w kręgle, takie jak Narodowy Związek Kręglarstwa w Nowym Jorku, działający od 1875 roku.

Bowling

To jeden z najpopularniejszych gatunków gry w kręgle na całym świecie, ponieważ kręgle klasyczne przyjęły się wyłącznie w Europie. Różnica pomiędzy tymi rodzajami odmiany gry polega na tym, iż w ostatniej z nich ustawia się dziewięć kręgli. Natomiast w bowlingu rozstawia się dziesięć kręgli w trójkąt, które gracz ma strącić jak najszybciej, najlepiej w pierwszej z dziesięciu rund. Pierwsze Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie rozegrano w 1954 roku.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl