Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Historia kulturystyki
Które usta ładniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Historia kulturystyki

Autor: Michał Miłkowski  Data publikacji: 2008-09-10

Tagi: dyscyplina, historia, kulturystyka, organizajce, siłownia

Galeria artykułu

Początki kulturystyki sięgają starożytnej Grecji. Tam bowiem przywiązywano ogromną uwagę do harmonijnego rozwoju ludzkiego ciała. Ceniono estetykę jego budowy. W rzeźbie zaś szukano idealnych proporcji. Do takich wzorców wracano potem jeszcze m. in. w epoce odrodzenia. Współczesna kulturystyka sięga jednak dopiero II połowy XIX wieku.

Wywodzi się ona z ćwiczeń siłowych zapaśników i siłaczy tamtego okresu. Niezwykle ciekawą rolę odegrał również Eugen Sandow. Uważa się go za pierwszego kulturystę. Friederich Wilhelm Müller (tak się w rzeczywistości nazywał), żyjący na przełomie XIX i XX wieku, jako pierwszy zaczął prezentować szerszej publiczności nie tylko swoje siłowe możliwości, ale również niemal idealną budowę ciała.

Czas na sport
Początki kulturystyki jako dyscypliny sportowej sięgają lat 40. XX wieku. Wtedy to w Stanach Zjednoczonych zaczęto organizować pierwsze zawody Mister America. Ich popularność spowodowała pojawienie się kolejnych konkursów, także tych o zasięgu ogólnoświatowym. Od 1947 r. odbywają się zawody o tytuł Mister Universe (uznaje się je za amatorskie mistrzostwa świata), a od 1965 Mister Olympia. Od 1970 r. również kobiety rozpoczęły rywalizację w kulturystyce.
W Polsce dyscyplina ta zdobyła popularność pod koniec lat 50. W roku 1960 zorganizowano I Ogólnopolską Konferencję Kulturystyki. Obecnie corocznie odbywają się zawody o mistrzostwo kraju, będące jednocześnie eliminacjami do czempionatów kontynentu i świata.

Organizacje
Światowa kulturystyka znajduje się pod kontrolą Międzynarodowej Federacji Kulturystyki (IFBB). Założyli ją w 1946 r. bracia Ben i Joe Weider. Obecnie zrzesza 183 narodowe federacje. Uznawana jest przez ponad 90 narodowych komitetów olimpijskich.
W Polsce historia oficjalnego związku zarządzającego kulturystyką wygląda nieco bardziej skomplikowanie. Początkowo była to sekcja kulturystyki działająca przy Towarzystwie Krzewienia Kultury Fizycznej (TKKF) należąca do IFBB od 1971 roku. Od 1989 r. istnieje Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego (PZKFiTS) i to on sprawuje kontrolę nad tą dyscypliną sportu na krajowym podwórku.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Marcin Ceglarczyk (Cegła)

Marcin

Warszawa

2009-01-08 23:01

Troszkę krótko o tej historii kulturystyki, zdecydowanie więcej napisałbym o braciach Weider, według mnie oni są najważniejszymi prekursorami kulturystki na Świecie !!!

Remigiusz Stachelek

Remigiusz

Ostrołęka

2009-05-12 17:36

zgodzę się z Marcinem i dlatego też stosuję trening wymyślony przez Joe' go bardzo polecam jego książkę "System Joe Weidera" chociaż nie wiem czy można ją jeszcze kupić bo to rzadki egzemplarz, mój tata kupił chyba ze 20 lat temu jak sam zaczynał przygodę z kulturystyką :)

Michał N

Michał

Warszawa

2017-10-11 23:24

Hej. Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę? Chcesz spalić zbędny tłuszcz? Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie? Chcesz stać się prawdziwą bestią? Chcesz stać się sławny i bogaty? Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie? Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz… Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody! PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem treningowym, dietą i suplementacją otrzymujesz sekretną wiedzę opracowaną przez specjalistów, podzieloną na etapy kiedy masz ją stosować. Ta wiedza jest dostępna tylko dla wybranych. To wszystko pozwala Ci wreszcie na ekstremalnie skuteczną i szybką przemianę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które usta ładniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl